YouTube

YouTube Takipçi ve İzlenme Satın Almanın Zararları Nelerdir?

YouTube takipçi ve izlenme satın almanın zararları sık sık merak ediliyor. Çünkü, aylık 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan YouTube’da bir kanal açıp oradan para kazanmak artık pek çok kişinin hayalleri arasında. Farklı içerikler üreterek popüler bir ‘YouTuber’ olmak pek çok gencin hedeflerinden biri. Bunun için de takipçi ve izlenme sayısının fazla olması ilk gerekliliklerden biri. Dışarıdan çok kolay görünse de insanların ilgisini çekecek, orijinal içerikler üretmek oldukça meşakkatli bir iş. Dolayısıyla takipçi ve izlenme sayısının yükseltmenin farklı yolları aranıyor. Bunlardan biri de satın almak. Ama YouTube takipçi ve izlenme satın almanın zararları yok mu?

Her videoda ilgi çeken içerikler üreterek izleyicilerin takip edeceği ve sürekli izlemek isteyeceği bir kanal kurmak ise ciddi emek gerektiren bir uğraş. Hangi kitleye hitap ederseniz edin, kişiler kanalınıza geldiğinde muhakkak popülaritenizi de merak edecek, takip, izlenme ve yorum sayılarınıza da dikkat edeceklerdir. Yüksek takipçili, büyük kitleler tarafından beğeni alan videoların viral hale gelip bir kartopu gibi hızlıca popülerleşmesi ise sıkça görülen bir durum. Bu sebeple tüm içerik üreticileri daha fazla takipçi, izlenme, yorum ve beğeni için çaba göstermekte hatta içeriklerinde de bu isteklerini izleyiciye aktarmaktalar.

YouTube Takipçi ve İzlenme Satın Almanın Olumsuzlukları

youtube takipçi ve izlenme satın almanın zararları
Youtube takipçisi ve izlenmeleri satın almak sizin için bazı olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Zaman içinde, doğal olarak artan bir takipçi ve beğeni sayısı kanalımızın kalitesini ortaya koyar. YouTube’dan para kazanmak isteyenler için de bu sayılar çok çok önemli. Yeni açılan kanallarda ise az takipçi ve izlenme sayısı kanal sahipleri tarafından büyük bir problem gibi görülüp artırmak için yasal olmayan yollarla takipçi ve izlenme satın alımı yapmak istenebiliyor. Oysa YouTube takipçi ve izlenme satın almanın zararları tahmin edeceğinizden daha büyük olabilir. Peki nedir bu zararlar?

 • Bu izlenmeler/aboneler gerçek değildir ve bir süre sonra kanalınızdan silinecektir. Bu da tüm paranızın boşa gideceği anlamına gelir.
 • Sahte takipçiler; beğeni, izlenme ve dolayısıyla reklam gelirinize etki etmezler.
 • AdSense kullanıyorsanız abone satın alarak hesabınızı tehlikeye atarsınız. AdSense videolarınızın görüntülenme sayısında aniden büyük bir artış olduğunu fark ederse hesabınızı incelemeye alır. Abone ve görüntülemelerin yapay olarak şişirildiğini anladıklarında da sizi yasaklarlar. AdSense tarafından yasaklanırsanız itiraz da etseniz YouTube videolarınızdan bir daha asla para kazanamazsınız.
 • YouTube sahte takipçi ve izlenme aldığınızı tespit ederse kanalınız kapanır.

YouTube Takipçi Sayısı Nasıl Artar?

youtube takipçi sayısı nasıl artar
Takipçi kazanmanın satın almaktan başka yöntemleri de bulunmaktadır.

YouTube’da takipçi sayısını doğal yollarla arttırmak için şu yolları izleyebilirsiniz:

 • YouTube kanalı oluşturma kılavuzlarını inceleyin ve doğru adımlar ile ilerleyin.
 • Videolarınızı bir sonraki videonuzdan bahsederek sonlandırın.
 • İzleyicileri abone olmaya, beğen düğmesine basmaya, paylaşmaya veya yorum bırakmaya teşvik edin.
 • Videonuzu tanıtmak ve abone kazanmak için AdWords’ü kullanın.
 • Kitlenizle etkileşim kurun ve arkadaş olun.
 • Kanal resminizi güncel tutun.
 • YouTube ve Google tutarlılığı sever; düzenli içerik üretin. Bir yükleme programı yapın ve haftada en az 1-2 video yükleyin. Video yükleme tarihlerinizin düzenli olmasına dikkat edin.

YouTube Bu Konuda Ne Diyor?

youtube bu konuda ne diyor
Takipçi satın almadan önce YouTube’un bu konudaki politikalarını da bilmelisiniz.

YouTube, otomatik sistemler kullanarak veya izleyicilere videolar sunarak görüntüleme, beğenme, yorum veya diğer ölçümlerin sayısını yapay olarak artıran hiçbir uygulamaya izin vermez. Ayrıca, yalnızca izleyicileri etkileşime teşvik etmek için var olan içerikler de yasaktır. Bu politikaya uymayan içerik ve kanallar kapatılır ve YouTube’dan kaldırılır. Bu tip bir çalışmayı kanalınızı tanıtmanız için işe aldığınız başka biri de yapsa kanalınızın kapanması ya da içeriğinizin kaldırılması kaçınılmazdır. Kanalınızın kapanma riski ile karşı karşıya kalmaması için aşağıdaki içerikleri paylaşmamalısınız:

 • Görüntülemeler, beğeniler ve aboneler gibi metrikleri yapay olarak şişiren üçüncü taraf hizmetlerine bağlantılar veya bunları tanıtan videolar
 • Üçüncü taraf görüntüleme sayısı veya abone oyun web siteleri veya hizmetlerine bağlantı veren veya bunları tanıtan içerikler
 • Yalnızca sizin kanalınıza abone olmaları durumunda başka bir içerik oluşturucunun kanalına abone olmayı teklif etme (sub4sub)
 • Hizmeti tanıtmak amacıyla üçüncü bir taraftan görüşlerin satın alındığı bir video

YouTube Kanalınızı Nasıl Kapatır?

youtube kanalınızı nasıl kapatır
Eğer birkaç kez YouTube’dan uyarı alırsanız kanalınız kapatılabilir.

Sahte abonelere sahip olmak kanalınıza fayda sağlamaz. Tespit edildiği takdirde emek verdiğiniz videolarınızın kaldırılmasına, kanalınızın kapanmasına sebep olur. Kurallara uymayan işlemler tespit edildiğinde içerik YouTube tarafından kaldırılır ve size bildirim için bir e-posta gönderilir. İlk ihlalinizde büyük olasılıkla kanalınıza herhangi bir ceza verilmeyen bir uyarı alırsınız. Tekrarlama durumunda kanalınıza ihtar verilir. 90 gün içinde 3 ihtar alırsanız kanalınız kapatılır.

Tekrarlanan ihlaller sonucunda ise kanalınız veya hesabınız feshedilir. Tek bir ciddi suistimal vakasının ardından veya kanalın bir politika ihlaline adanmış olması durumunda da kanalınız veya hesabınız feshedilir.

Eğer siz de YouTube üzerinden para kazanmanın kolay yollarını arıyorsanız YouTube Para Kazanma Yolları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir