Connect with us

Ne, Ne Değildir?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Published

on

Ucuz uçak bileti nasıl alınır sorusu, son dönemlerde havayolu ile seyahat etmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konu. Artık seyahatlerimizi ucuz uçak bileti arama siteleri ile şekillendirmeye başladığımız bir dönemde olduğumuzu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü belirli hava yolu şirketleri, markalaşmanın verdiği avantaj ile fiyatlarında olağandışı artış göstermeye başladı. Çeşitli uçuş arama motoru siteleri ise bu duruma karşı önlem olarak, bütün uçuş sitelerin ana tabanından fiyatları çekerek kullanıcılarına bütün firmaların o tarihte olan en uygun fiyatını sunabiliyorlar. Uygun uçak bileti arama ve bulmak artık eskisi kadar zor değil. Sizlere en çok tercih edilen siteleri bir araya getirdik.

Uçak Bileti Ucuza Almak İçin Siteler

Pandemi döneminde de rahat bir şekilde bilet satın alabileceğiniz uçak bileti arama motorları, özellikle acil uçuş yapacaklara büyük kolaylıklar sağlıyor. Vaktin nakit olduğunu düşünmekte hakız sayılmazsınız. Bu noktada gerek ülkemizde gerekse de global anlamda en çok tercih edilen arama motorlarını sizler için derlediğimiz listeye göz atabilirsiniz.

1. Skyscanner

skyscanner ucak bileti

Skyscanner ülkemiz ve dünyada, ucuz uçak bileti aramak için en çok tercih edilen sitelerden birisidir.

Edinburgh merkezli kurulan dünya çapında kısa sürede en çok kullanılan bir uçak bileti arama motoru. Bütün hava yolu firmalarının internet tabanına kısa sürede erişerek, aradığınız dönem ve gitmek istediğiniz güzergah ile ilgili size en uygun bileti bulabiliyor. Farklı hava yolu şirketleri ile aktarma uçuşları sizin adınıza ayarlayabiliyor ve kesinlikle mağdur etmeden en kaliteli şekilde uçuşunuza ulaşmanızı sağlıyor. Fiyat, performans, güncellik özelliği konusunda uçuş arama konusunda yıllardır daha iyi bir site bulunmamaktadır.

Skyscanner Nasıl Kullanılır?

Skyscanner temelinde kullanımı basit olup, yaptığınız seçimlere uygun alternatifleri önünüze saniyeler içerisinde seren bir araç. Yapmanız gereken sadece http://skyscanner.com adresine girerek gitmek istediğiniz tarih aralığını belirleyerek, gitmek istediğiniz şehri ve gideceğiniz şehri işaretlemek. Skyscanner sizin için en uygun fiyata güzergah seçimlerini ve aktarmaları ayarlasın. Bütün hava yollarının tabanından fiyatları çektiği için sizi tek tek bakmak gibi bir derde düşürmez.

En son firma 1.74 Milyar $ tutarında Çinli bir firmaya satıldı. Ancak kalitesinden ya da özelliklerinden hiçbir şey kaybetmeden yoluna dolu dizgin ilerliyor. Benim gibi uluslararası seyahatleri sürekli tercih eden insanlar için çok gerekli olduğunu söyleyebilirim. Yerli uçuşlarda iki ya da üç alternatif olduğu için kendiniz de arama yapabilirsiniz tabi ki.

Ucuz uçak bileti konusunda en çok bilinen firmanın Skyscanner olduğu aşikardır. Ancak yine de diğer firmalar hakkında bilgi edinmeniz de doğru olacaktır. Şahsen ucuz uçak bileti arama siteleri arasında Türkiye’de benzer örnekler de bulunsa da en çok tercih edilen Skyscanner olarak yıllardır kullanmaya devam ediyorum.

2. Biletbayi

biletbayi uçak bileti sitesi

Biletbayi.com ucuz uçak bileti için birçok alternatifi kullanıcısıyla buluşturan bir site olarak son yıllarda dikkat çekmeyi başarıyor.

Biletbayi, dünyanın hemen her bölgesine memnun müşteriler taşımayı hedefleyen bir firma. Listemiz içerisinde yer alan tek Türk firması olan https://www.biletbayi.com/, dünya çapında ve ülkemizde birçok havayolu şirketi ile anlaşmalı çalışarak, yolcularına uygun fiyata seyahat imkanı sağlamaktadır. Üstelik gideceğiniz güzergahla ilgili karşılaştırmalı fiyatlandırma ve alternatif seyir günleri ile bütçe dostu fiyatlandırmalardan yararlanabileceksiniz. Biletbayi Türkiye’de yaşayan kullanıcılarına alternatif olarak otobüs seferleri için de fiyatlandırma sunmaktadır. Bu sayede, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik farklı seyahat çözümleri üretebilmektedir.

Biletbayi.com sitesini ziyaret ederek; uygun bilet fiyatlarına erişebileceğiniz gibi, gitmek istediğiniz bölgeler hakkında şehir tanıtım rehberlerine ve gezi bloglarına da ulaşabilirsiniz.

3. EnUygun

Enuygun uçak bileti

Enuygun ucuz uçak bileti aramalarında geniş bir segmentte sonuç sağlamaktadır.

Enuygun.com, Türkiye’de en çok tercih edilen uçak bilet satış firmalarından biri olarak yaklaşık 6 yıldır aktif olarak hizmet sağlamaktadır. Kullanıcılarına sağladığı bu hizmet ile birlikte çeşitli iskontolar da oluşturarak ek indirim de sunabilmektedir. Kullanımı kolay arayüzü ve haftanın 7 günü 24 saat canlı desteğinin bulunması, Enuygun’u alternatif rakiplerine nazaran Türkiye’de ucuz uçak bileti aramalarında ön planda tutmayı başarabiliyor. Ucuz uçak bileti nasıl alınır sorusuna dünya genelinde Skyscanner olarak yanıt verilse de, Türkiye’de bu soru için Enuygun.com verilmektedir.

4. Momondo

Momondo en ucuz uçak bileti arama sitesi türkçe

Momondo tamamen Türkçe hizmet sağlayan uluslararası bir yazı servisidir.

http://www.momondo.com.tr/ gibi tamamen Türkçe hizmet veren firmalar da ayrıca araç kiralama ve otel bulmanız konusunda size yardımcı oluyorlar. Daha detaylı bilgileri sitelerine girerek ulaşabilirsiniz. Size son tavsiyemiz, aynı anda diğer siteler ile eş güdümlü şekilde arama yapmanız. Sonucunda en iyi kaliteyi en ucuza bulmanız dileği ile. İyi uçuşlar ve iyi seyahatler.

Türkiye’de gezilecek yerler ile ilgili sizde “Türkiye’de Gezilecek Yerler” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne, Ne Değildir?

İdeoloji Nedir ve İdeoloji Çeşitleri Nelerdir?

Published

on

By

İdeoloji Nedir ve İdeoloji Çeşitleri Nelerdir?

Belirli toplumsal değerler, düşünceler ve yapıların bir araya getirilerek oluşturulmuş düşünce paradigmasıdır1. Belirli bir siyasi ya da toplumsal olarak oluşan bir öğretinin, insanlar aracı ile politik, hukuksal, bilimsel, felsefi ya da dinsel olarak yayılması ve savunulmasını içeren düşünce bütünü2. Olarak iki farklı tanım ile ideolojiyi açıklamak mümkündür. İdeoloji ve ideolojik düşünceler tarih boyunca gelişerek devam etmeyi sürdürmüştür, fakat bu konuda asıl büyük gelişimi sağlayan yapı Marksist öğretiler olmuştur.

İdeoloji Çeşitleri Nelerdir?

İdeolojileri ve temsil ettiklerini belirli bir alt branşlara ayırmak oldukça güçtür. Çünkü doğrudan siyaseti, hayatı, gelişimi, dini, kültürü kısaca hayat ya da ruhaniyet içerisinde olan bütün olguları içerisinde barındırabilen bir düşünce yapısıdır. Genel olarak burada bütün ideoloji çeşitlerini incelememiz bu yüzden mümkün değildir.

Siyasi İdeoloji Nedir?

Tanımda da belirttiğim üzere, dünya üzerinde yaşayan bütün insanlar belirli bir konuda ideoloji yürütmesi mümkündür. Fakat en sık rastlanan ideoloji türleri siyasi tabanlıdır. Belirli bir milleti, ırkı, düşünceyi ya da coğrafi alanı kapsamak şartı ile başlayarak, kitlelere yayılan ideolojilere, siyasi ideoloji denmektedir. Ülkemizde en çok görülen siyasi ideolojiler: Milliyetçilik, Komünizm, Muhafazakarlık, Dincilik ve Liberalizmdir.

Siyasi İdeolojiler Nelerdir?

Günümüzde gündelik hayatın merkezine kadar girmeyi başaran siyasi ideolojiler, bu bakımdan bize belirli bir taraf hakkında minimum bilgi edinmeyi zorlu kılıyor. Bu yüzden de siyasi ideolojiler hakkında temel ayrımları öğrenmek hem genel kültürümüz geliştirmek adına hem de siyasi olarak yaşanan değişimleri ve gelişimleri takip etmek adına oldukça önemli. En önemli siyasi ideolojiler şunlardır: Anarşizm, Komünizm, Muhafazakarlık, Çevrecilik, Feminizm, Liberalizm, Milliyetçilik, Dincilik, Sosyalizm ve Merkeziyetçiliktir.

İdeolojinin Eleştirileri

İdeolojilerin belirli bir kitle açısından fazla tutulması, beraberinde radikalliği oluşturmaktadır. Bu noktada maalesef dünya üzerinde oldukça kötü örnekler vardır. Radikal Dincilik, Radikal Milliyetçilik gibi kavramlar yüzünden, katliamlar ve çeşitli normlar muhalif ya da o ideolojinin hedef kitlesi tarafından diğer insanlara uygulanmaktadır. Bunun ile ilgili olarak her şeyin aşırısına kaçmamak gerektiğini bir kez daha hatırlatma gereği hissediyoruz.

Continue Reading

Ne, Ne Değildir?

Ekoloji ve Ekosistem Nedir?

Published

on

By

Ekoloji ve Ekosistem Nedir?

Ekoloji, canlı olguların hem kendi cinsleri ile hem de çevreleri ile aralarında olan ilişkiyi araştıran bilim dalıdır. Ekosistem ise, canlı ya da cansız olarak nitelendirilen bütün çevreye verilen isimdir. Ekosistem kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır; Abiyotik faktörler ve Biyotik faktörler olmak üzerek.

Abiyotik Faktörler: Su, hava, toprak, iklim gibi cansız nesneleri içine alan kısma verilen isim.

Biyotik Faktörler: Üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılar olarak içine kapsayan kısma verilen genel isim.

Ekolojinin Kapsamı

Ekoloji genel olarak bütün canlı organizmaları içerisinde kapsayan bir kavram değildir; İçerisinde yer alan canlı türleri, canlı çevresi, insan, hayvan ve bitkilerden oluşan ve bir arada yaşadıkları alanları ve toplulukları içerisinde yer edinen bir kavramdır. Tanım içerisinde yer alan “içerisinde yaşadıkları ortam” cümlesi, yaşadıkları cansız çevreyi işaret eder yani, hava, su, toprak, ışık gibi alanları içerisine alır.

Ekoloji Bilimi

Ekoloji bilimi araştırma konusu, yöntemleri ve amaçlarında olan bazı temel özelliklerinin desteği ile birlikte diğer çevre bilimlerinden ve doğa bilimlerinden ayrılır. Ekoloji bir bilim dalı olarak, bütün canlılar ve canlılar adına ortak nitelendirilen ve canlıların üzerinde etki yaratabilen bütün temel prensipleri ve konuları ayrıntıları ile birlikte inceler. Aslında ekoloji bir canlının iç yapısını değil; Hayatını, gelişimini ve bu gelişimin içerisinde geçtiği hayati ortamı ve diğer canlılar ile aralarında olan etkileşimi detaylı bir şekilde inceler.

Ekosistem Nedir?

Belirlenen belirli bir yer, mekan ya da çevrenin içerisinde yer alan canlıların ve onların etrafında olan cansız çevrenin karşılıklı etkileşimlerinden ortaya çıkan ve daimiliği olan ekolojik sistemlere verilen isimdir. Ekosistem aynı anlam içerisinde, besin ağını da nitelendirir ve şekillendirir. Dünyayı ve içerisinde olan bütün canlı ve cansızları kapsamak üzere küresel bir düzeni ifade eder.

Ekolojik Denge Nedir?

Ekolojik bir sistem içerisinde yer alan bir olgu ya da duruma karşı yapay şekilde etki edilmediği durumda, genel olarak karakteristik özelliklerini koruyarak bu konuda daimilik gösterme sürecine verilen isimdir. Ama belirtmek gerekir ki bu hiçbir değişiklik olmayacağını da söylemez. Zaman içerisinde değişim süreci yaşanacaktır ancak bu ekosistemin genel karakterini etkileyecek düzeyde olmayacağını anlatır.

Continue Reading

Ne, Ne Değildir?

Bilim Nedir ve Bilimsel Çalışmalar Nelerdir?

Published

on

By

Bilim Nedir ve Bilimsel Çalışmalar Nelerdir?

Bilim ya da eş anlamlı olarak ilim; Fiziksel ya da doğal evren yapısında ve hareketlerinde oluşan yöntemler aracılığı ile incelenmesini ve araştırılmasını içeren genel olarak bütün pratik çalışmalara söylenen isimdir. Bilim için bir diğer tanım ise; Bilgi ve yöntemin bir arada kullanılmasıdır. Bilim sayesinde deney, düşünce ve gözlemlerinizi sistematik bir şekilde inceleyebilir ve bunun ile ilgili teorileri ortaya çıkartabilirsiniz. Bilim günümüzde ise; nedenlerimize, meraklarımıza ve amaçlarımıza aracı olarak bir çok alt branşa hizmet etmeye başlamıştır. Böylece insanların daha iyi yaşam standartlarında hayatlarını idame ettirmeleri amaçlanmıştır.

Bilim Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Binlerce yıldır, insanoğlu dünyada yaşama duyduğu merak ve öğrenme içgüdüsü ile, yaşam kalitemizi her geçen gün biraz daha arttıracak bir etkinliğe girişmeye başladı. Bunu bilim yerine teknoloji olarak da nitelendirmek mümkün olabilir, fakat teknolojik bütün gelişmeler bilimsel gelişmelerin eteğinde meydana geldiğini savunulmaktadır. Zaman geçtikçe, insanlar gündelik ya da yıllar içerisinde tekrarlanan şeyleri algılamak ve bunlara karşı yorum katabilmek adına yaşadıklarını çözümleyerek bunlar ile ilgili çalışmaya başlamışlardır. Sonucunda matematik, geometri, gök bilimleri ve tıp ilerlemiş, bilim tarihinin ilk evrimi başarı ile tamamlanmıştır.

Bilimin Her Söylediği Doğru mudur?

Bilimsel yapılan araştırmalar, günümüzde insanoğlunun sahip olduğu bilgi seviyesi ile ulaşabildiği gerçeğe en yakın olan verileri sunmaktadır. Bu yüzden de bilimsel sonuçları, kesin sonuçlar yerine, gerçeğe en yakın sonuçlar olarak nitelendirmek durumundayız. Bir çok güçlü bilim adamının yaptıkları çalışma, gelecekte bu çalışmaları yürütecek kişi için bir ışık olup, sonrasında kendi ışıklarını yakmaları için gerekli olan ivmeyi vermektedir. Sonucunda bu döngü yaklaşık 5.000 yıldır devam etmektedir. Bugün ulaşabildiğimiz en kesin sonuçları, pozitif bilimler ve matematik bilimleri sayesinde yakalayabilmekteyiz. Mantık ve matematik, şu an insanlar için sordukları sorulara ya da öğrenmek istedikleri bilgiye en yakın sonucu ulaştırmaktadır.

Bilim yaşadığı bu evrimi sürdürmeye devam edecek ve yıllar öncesinde imkansız olarak görülen şeyler yarın belki de mümkün olacak. Yaşanacak olanlar ile ilgili olarak, her insanın da üzerine düşen bazı çalışmalar vardır. En azından insan gelişimine ve özsaygısına ulaşabilmek adına kendi kişisel gelişimini tamamlamalıdır her düşünebilen birey. Bizim kendimize, çevremize, insanlara ve dünyaya olan sorumluluklarımız olduğunu unutmamamız gerekmektedir.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Yazbuz.com