Sinema

Klişeler Klişesi Slasher Korku Filmleri 

Bu gece ormanda kimse uyumuyor

Korku filmi denince aklımıza psikopat bir seri katil ve etrafında kaçan bir grup insan gelmesi çok olasıdır. Bu slasher korku filmi sahnesi artık klişeleşmiş görünse de korku filmi tutkunu sinemaseverler için kaliteli bir yapım olduğunda izleyicilere aradıkları gerilim unsurunu sağlar.  

Slasher korku filmlerinin klişe bulunmasının sebebi neredeyse her filmde kullanılan maske ve kostümlerdir. Bu yüzden filmler artık katilin görüntüsünün etkileyiciliği ve cinayetleri daha farklı işlemesi gibi seyir zevkini arttıracak beklentilere göre ilerlemektedir. 

Sinema sektöründe çok fazla bu türün çok fazla örneği yapıldığı için başarılı bir yapım seçmek zordur. Yine de sizler için tercihi kolaylaştıracak en popüler 20 Slasher korku filmi hakkında bilgi verdik.

Çığlık (1996)

Çığlık-1996

Küçük bir kasabada sıradışı ölümleri takip eden bir grup arkadaş, maske takan bir psikopatın  hedefi haline gelir. Gençler yeni kurallar ve kaçış yolları bularak kurtulmaya çalışsalar da katil her seferinde ustalaşarak daha korkutucu şekilde karşılarına çıkar.

Çocuk Oyunu (1988)

Çocuk oyunu

Brad Dourif peşine düşen polislerden kurtulmak için oyuncak fabrikasına saklanmış bir seri katildir. Fabrikada polis tarafından öldürülen Dourif ölmeden voodoo büyüsüyle lanetlendiği için ruhu bir oyuncak bebeğin içine girer. Annesi Chuckie lakaplı oyuncak bebeği oğlu Alex için satın alır. Çok zaman geçmeden Alex, birkaç cinayet işler ama polis cinayetleri onun işlediğine inanmaz ve olayı araştırır. 

Yedi (1995)

Yedi 1995

7 ölümcül günahı işleyenler için liste yapan seri katil, kendini tanrının görevlisi olarak görür ve bu ölümcül günahlardan dünyayı arındırmak için kurbanlarını kendi yöntemleriyle vahşice öldürür. Seri katili yakalamak için peşine düşen iki polis dedektifinin çabalarını konu alır. 

Amerikan Sapığı (2000)

Amerikan sapığı

1980’lerin sonunda yaşayan Patrick Bateman yakışıklı ve zengin bir iş adamıdır. Mükemmel bir hayatı var gibi görünen Bateman güzel kadınlar başta olmak üzere sebepsiz cinayetler işlemekten hoşlanır. Öldürdüğü insanların vücutlarından bir parça alıp hatıra olarak evinde saklar. 

Ne Yaptığını Biliyorum (1997)

ne yaptığımı bilmiyorum

Ray, Barry, Helen ve Julie okuldan mezun olmalarını kutlamaktadırlar. Barry ve Julie Boston’da okuma hayalleri kurarken Helen kazandığı güzellik yarışmasından sonra New York’a gitmeyi planlamaktadır. Ray ise New York’ta ünlü bir yazar olmayı hayal eder. Güzel planlar yapan bu arkadaş grubunun hiç beklemedikleri şeyler başlarına gelecektir…

O (2017)

O

Küçük Maine kasabasında yaşayan 7 yaşındaki bir çocuk okulda zorbalığa uğrar ve dışlanır. Kendi sorunlarıyla uğraşırken başına beklenmedik bir bela gelir. Şekil değiştirebilen bir canavar palyaço kılığına girerek küçük çocuğa dehşet saçmaya başlar. Bir grup arkadaşıyla birlikte bu canavarı yakalamak için bir araya gelir. 

13. Cuma (1980)

13. Cuma

Yıllar önce esrarengiz cinayetlerin işlendiği Camp Crystal Lake terkedilmiş bir gençlik kampıydı. Kampı tekrar hizmete sokmak isteyen bir işletmeci yakışıklı erkekler ve güzel kadınları işe alır. Yağmur fırtınası sonrasında kampın dünyayla iletişimi kopar ve korkunç cinayetler tekrar başlar. 

Testere (2004)

testere 2004
2004 yılında ilk filmi çıkan Testere, en çok tutulan filmler arasında.

Birbirini tanımayan iki adam onlara ölümcül oyunlar oynatacak bir katilin eline düşerler. Karmaşık kuralları olan ölümcül oyundan kurtulmak için 8 saatleri olan bu iki adam ipuçlarını takip ederek neler olduğunu anlamaya çalışırlar. Slasher korku filmleri arasında en dikkat çekenlerden biri olmayı başaran bu yapıt seri halinde izlenebilir. 

Kara Noel (2017)

Kara noel

Hawthorne Koleji öğrencileri güz döneminin bitişini kutlamak için bir parti yapmaya karar verir. Ancak davetsiz bir misafirleri vardır. Siyah maskeli bir katil kızları teker teker öldürmeye başlar. Riley Stone ve arkadaşları maskeli katili bulmak için ellerinden geleni yapar. 

Katliam Gecesi (2011)

Katliam gecesi

Aile büyüklerinin yıldönümünü kutlamak için şehirden uzak bir evde toplanan Davison ailesi kutlamaya gelen davetsiz misafirlerle uğraşmaktadır. Ancak davetsiz misafirleri olduğunun farkında değildirler. Aile bireyleri tartışırken camdan giren seri katiller aileyi savunmasız yakalar. Canlarını kurtarmak için kaçarken beklenmedik süprizlerle karşılaşırlar. 

Manyak (2012)

Manyak

Frank, travmatik geçmişini sebep göstererek içgüdülerini engelleyemez ve vahşice kadınları katleder. Öldürdüğü kadınların derilerini elindeki antika taş bebeklere restore eder. Anna adında bir fotoğrafçıyla tesadüfen tanışır ve onu takıntı haline getirir. Her görüştüklerinde onu öldürmek için bir adım daha ilerler. 

Kanlı Yaş Günü (1981)

Kanlı yaş günü

Virginia geçirdiği kaza sonrası bir beyin ameliyatı geçirir. Okula geri dönen Virginia başarılı bir öğrencidir va hayatı normale dönmek üzeredir. 18. doğum gününü kutlamayı planlarken sırayla arkadaşları öldürülmeye başlar. Doğum gününe gelen arkadaşlarından hiçbiri sağ çıkamayacaktır. 

Cadılar Bayramı (1975)

Cadılar bayramı

1963 yılı Cadılar Bayramı gecesinde küçük kız kardeşini öldüren Michael Myers, 15 yıl sonra tekrar öldürmek için kaldığı akıl hastanesinden kaçar İllinois kasabasına döner. Sorunlarıyla hesaplaşmak için sıradan insanları öldürmeye başlar. Gelmiş geçmiş en iyi slasher korku filmleri arasına girmeyi başaran bir yapıttır. 

Bir Seri Katilin Anatomisi (2007)

Bir seri katilin anatomisi

Leslie Vernon isimli bir seri katilin cinayeti hazırlıklarını belgesel yapmak için iki kameraman ve bir sunucudan oluşan ekip Glen Echo isimli kasabaya gider. Vernon cinayet için nasıl hazırlandığını, işin nasıl yapıldığını, kurbanların olay gecesi davranışlarını kamera kaydına alırlar.  Farklı bir bakış açısıyla seyircilere sunulan bu slasher korku filmini klişelerden ayrı tutabiliriz.

En Yeni Korku Filmleri: Tüylerinizi Ürpertecek Yapımlar adlı çalışmamızda klasiklerin dışında bilinen ve oldukça sevilen yapımlara ulaşmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Opera (1987)

Opera

17 yaşındaki genç opera sanatçısı Betty kötü şans getirdiğine inandığı Macbeth oyununda başrol oyuncusu olmayı istemeyerek kabul eder. Çocukluğundan beri kabusla hayal arası gördüğü  maskeli adam artık peşine düşmüştür. Betty’i yakalayan psikopat katil cinayetlerini işlerken onu bağlar ve göz kapaklarına iğnelerle kaplı bantlar yapıştırır. Çığlıkların kesilmediği bu yapıt gerilim severler için güzel bir öneridir. 

Korku Sokağı (1994)

Korku sokağı

Bir grup gencin yaşadığı kasabada yüzyıllardır birbirini takip eden sıradışı olaylar yaşanır. Bu olayları araştırmaya başlayan gençler hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu fark eder, sıradaki kurbanın kendiler olduğunu anlarlar. 

Şeker Adamın Laneti (1992)

şeker adamın laneti
1992 Yapım olan ve klasikleşmiş, oldukça beğenilen bir filmdir.

Adını 5 kez söylendiğinde aynanın karşısındaki kişiye görünen Candyman efsanesini araştırarak tez çalışmasını tamamlamak isteyen genç bir adam korkulacak bir şey olmadığını göstermek için aynanın karşısında yasaklı kelimeleri söyler. Elinde kanca olan seri katil  bu genç adamın peşine düşer. 

Ölüm Oyunu (2006)

Ölüm oyunu

Yüzyılda yaşamış Kanlı Kontes olarak bilinen asilzadeyi anlatan oyun oluşturan bir grup genç başına geleceklerden habersizdir. Oyunu oynayan gençler oyunda canlandırdıkları karakterlerle  aynı şekilde ölmeye başlar. Oyunla gerçek arasındaki sınırlar hızla kalkarken gençler Kanlı Kontes’ten kaçmanın yollarını ararlar. 

İz 3D (2007)

İz

Ernies Bishop adında psikolojisi çok normal olmayan bir adam kasabadaki gençleri kaçırarak onları morga götürür. Gençleri vücutlarında yaralar açarak ölülerin konulduğu çekmecelere koyar. Joan isimli genç kız bu işkenceden kaçmayı başarır ve Bishop’u öldürür. Başka bir yere taşındıktan 16 yıl sonra kasabaya tekrar döner ve kabus yeniden başlar. 

Bu Gece Ormanda Kimse Uyumuyor (2020)

Bu gece ormanda kimse uyumuyor

Slasher korku filmlerinden teen slasher kategorisinin devamını anlatan bir yapıt. Vahşi bir katliamdan kurtulan tek kişinin başına kötü olaylar gelmeye devam eder. Acemi bir polis tekrar bir katliamın gerçekleşmemesi için korkularını yenerek engellemeye çalışır.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir