Sağlık

Soğuk Algınlığının İlacı: Nane Limon Nasıl Yapılır?

nane limon nasıl yapılır

Yıllardır soğuk algınlığı denildiğinde aklımıza gelen ilk üç şeyden biri, nane limon. Nitekim soğuk algınlığının çözümleri arasında ilk sıradaki yeri hiç değişmiyor. Bu yüzden halk arasında verdiği şifalarla bilinen nane limonun faydalarını bir kez daha hatırlayalım istedik. Kış aylarında kırılan vücut direncimizi toparlamaya yardımcı nane limon nasıl yapılır?

Bir klasik haline gelen şifa deposu nane limon kaynatmanın inceliklerini ve nane limonun grip tedavisindeki yerini hep birlikte hatırlayalım.

Nane Limon Çayı Nasıl Hazırlanır?

nane limon nasıl hazırlanır
Peki nane limon nasıl yapılır?

Nane içerdiği A ve C vitaminleri ile vücut direncinizi arttırmak için bire bir kalkan görevi üstlenir. Limon ise ateş düşürmesinden hazımsızlığa iyi gelmesine kadar birçok noktada vücudu hastalıklara karşı korur. Nane ve limonunun eşsiz bir birleşimi olan sıcak bitki çayı, sahip olduğu etkilerle sizi kış boyu dinç tutacaktır. Peki şifalı nane limon nasıl yapılır?

 • İster demleme çaydanlıklarında dilerseniz de cezvede nane limon yapabilirsiniz.
 • 1,5 su bardağı suyun içine atacağınız mevsimine ve tercihinize göre kuru ya da yaprak naneyi ocakta kaynamaya bırakın.
 • Çok fazla kaynatıp acı bir aroma elde etmeden nane limon çayınızı demlenmeye bırakın.
 • Sıcak olarak tüketmeye özen gösterin.

Nane Limon Çayının Faydaları

nane limon faydaları
Nane limon, sahip olduğu vitaminlerle bağışıklık sistemini korur.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip nezle gibi şikayetler arttı. Hastaneye başvurmadan önce evde uygulanabilecek tüm tedavi yöntemlerini denemekte fayda var. Kendinizi sıcak tutmak ve bu esnada sıcak bir şeyler içmek ise kuşkusuz ki uygulayabileceğiniz en kolay yöntem. Bitki çaylarının toparlayıcı gücünden faydalanmak için ise nane limon harika bir seçenek. Gribal enfeksiyon ya da vücut kırgınlığı hissedenlerin ise elleri hemen nane limona gidiyor. Sakinlik veren sıcaklığı ve nefis kokusuyla nane limon çayının faydalarını sıralayalım.

 • Vücuttaki beyaz kan hücrelerini yenileyerek vücut direncimizi arttırır.
 • Kan dolaşımını düzenleyerek, kanın temizlenmesine yardım eder.
 • Bağışıklık sistemini toparlamada hızlı bir yardımcı takviyedir.
 • Hasta olduğunuzda bulanan midenizi nane limon ile rahatlatabilirsiniz.
 • Baş ağrısını ve gerginliğinizi ortadan kaldırır.
 • Gribin etkilerinden olan burun tıkanıklıkları için nane limon doğal bir çözücüdür.
 • Yağ yakımını hızlandırır.
 • Damarları rahatlatma ve gevşetme özelliği ile adet dönemlerinizdeki kas ağrılarınıza iyi gelir.
 • Kuru öksürüğe karşı boğazınızı yumuşatarak daha fazla tahriş olmasını engeller.

Saydıklarımız ve çok daha fazlası demleyeceğiniz bir bardak nane limonda sizleri beklemektedir. İlaç kullanımından hoşlanmıyorsanız, sıcak bir nane limon çayı sizleri kendinize getirme görevinde güçlü bir kurtarıcıdır.

Nane Limon Çayı Nasıl İçilir?

nane limon nasıl hazırlanır
Nane limon çayını alternatif olarak, zencefil ve bal ile de tüketebilirsiniz.

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz nane limon çayının nasıl tüketileceğine de değinelim. Kişiye göre ister nanesi ister limonu bol olsun gene de nane limon tüketiminiz kararında olmalıdır. Günlük bir bardak nane limon çayı vücudunuzda etkilerini göstermektedir. Günlük olarak tüketemediğinizde ise haftalık iki bardak kadar tüketmeyi alışkanlık haline getirmenizde fayda var.

Nane limon çayının aroması sizlere ekşi gelebilir. Bal ya da zencefil ile tatlandırarak farklı bir aroma yakalayabilirsiniz. Doğal şeker olan bal tatlı ihtiyacınızın da önüne geçecektir. Zencefil ise bünyesinde barındırdığı vitaminlerle çabuk toparlanmanıza fayda sağlar. Günlük çay kahve rutininizden eksilteceğiniz bir bardak çay ya da kahvenin yerini sıcak bir nane limon çayına bırakın.

Nane Limon Öksürüğe İyi Gelir mi?

nane limon çayı öksürüğe iyi gelir mi
Nane limon çayı boğazı yumuşatarak öksürüğü azaltır.

Grip ve nezle beraberinde getirdiği burun akıntısı, geniz yanması ve kuru öksürük ile günlük hayat kalitesini düşürmektedir. Anında müdahale için nane limon çayı güçlü bir alternatiftir. Grip başlangıcında ya kuru öksürüğün şiddetinin az olduğu dönemlerdeyseniz, nane limon çayı demlemekte gecikmiş sayılmazsınız. Nane limon vücut direncini arttırdığı gibi kuru öksürüğü de kesmektedir.

Öksürük, solunum yollarınızı tahriş ederek acıya sebep olur. Nane limon sıcaklığı bu tahrişin önüne geçer. Nane tazeliği boğazlarınızı açarak daha rahat nefes almanızı sağlar. Limon ise içerdiği güçlü C vitaminiyle vücut direncinizi toparlanır. Nane limon çayının şifa kollarından biri de bu şekilde öksürüğe iyi gelmesidir.

Sizler de yıllardır dillere pelesenk olmuş bu alternatif tıp şifasına hayatınızda yer açın. Hastalıklara karşı önceden tedbirli olmak için günlük nane limon çayınızı ihmal etmeyin!

Nane limonun haricinde öksürüğe ne iyi gelir?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir