Bakım

Solaryumdan Sonra Ne Yapılmalı?

Solaryumdan Sonra Ne Yapılmalı?

“Solaryumdan sonra ne yapılmalı?” sorusu bronzlaşmak için solaryum cihazını tercih eden kişilerin merak ettiği bir konudur. Bilindiği üzere solaryum ışınları güneşin bir taklididir. Bu yüzden işlem sonrası, cilt ciddi miktarda kurur. Kuruyan cilt yüzeyinde zamanla çatlaklar oluşur. Çatlaklar, istenmeyen bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır.

Solaryumun olumsuz etkilerinden kurtulmak için işlem sonrası bir takım önlemler alınmalıdır. Yazımızda, “Solaryumdan sonra ne yapılmalı?” konusunda sizler için faydalı bilgiler verdik, keyifli okumalar dileriz.

Solaryumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solaryumdan Sonra Ne Yapılmalı?
Solaryum sonrası sorunlar yaşamamak adına dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Solaryumda herhangi bir sorun yaşamamak için güvenilir ve sertifikalı güzellik merkezi ya da kliniklerden hizmet alınmalıdır. Bunun dışında işlem sonrası dikkat edilmesi gereken diğer detayları alt başlıklarda bulabilirsiniz.

Cildi Temizlemek

Solaryumda cilt yüzeyi ısınır ve hassaslaşır. Bu yüzden serinletilmesi gerekir. Hassasiyet ile oluşan sızılardan kurtulmak için en basit yol duş alıp temizlenmektir. Ancak duş almak için işlemden sonra en az 2-3 saat beklenmesi gerekir. Bunun yanında duş alınan yerin hijyenik olmasına dikkat edilmesi ve suyun sıcaklığının iyi ayarlanması oldukça önemlidir. Aşırı kaynar ya da soğuk su kullanmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü cilt yüzeyi tahriş olabilir. Ayrıca temizlenme sırasında kese kullanımı ölü derinin atılmasında fayda sağlayacaktır.

Cildi Nemlendirmek

Solaryum cihazının vücuda verdiği UV ışınları cildi kurutur. Bu yüzden hem işlem öncesi hem de sonrası cildin nemlendirilmesi çok faydalıdır. Bunun için krem, losyon ya da doğal yağlar kullanılabilir. Elbette nemlendirici ürünlerin uygulanma şekli de önemlidir. Solaryum yapılan bölge hassaslaştığı için bu ürünler, nazik masajlar yaparak uygulanmalıdır.

Bronzlaştırma işleminden sonra nemlendirici alırken güneş korumalı olanlar tercih edilmelidir. Ayrıca belirtmeliyiz ki bir güzellik uzmanı ya da cilt doktorundan yardım alınması uygun olacaktır.

Cilt Yüzeyini Güneşten Korumak

Solaryum, cildi yapay güneş ışınlarına maruz bırakarak bronzlaştırır. Bu yüzden yapılan işlem sonrasında gerçek güneş ışınlarından korunmak ve güneşin en etkili olduğu saatlerde dışarı çıkmamak gerekir.

Bol Su İçmek

Solaryum işlemi sonrası vücutta önemli ölçüde su kaybı yaşanır. Bedenin ihtiyacı olan suyu geri kazandırmak için çokça sıvı tüketilmesi önemlidir. UV ışınlarına maruz kalmış deri nemini kaybedeceği için alınacak sıvılar, nemlendiricilerinde etkisini arttıracaktır. Bunun yanı sıra su içmek solaryum sonrası oluşan genel yorgunluğu da önemli ölçüde azaltır.

Rahatlatıcı Ürünler Kullanmak

Bronzlaşma işlemi yaptıran kişinin teninde işlem sonrası hafif yanma hissi oluşabilir. Bu durum gayet normaldir. Çözümü de oldukça basittir. Rahatlatıcı ürünler kullanmak deri üzerindeki yanma ve kızarıklığı hızlı bir şekilde yatıştıracaktır.

Solaryumdan Sonraki Süreçle İlgili Merak Edilenler

Solaryumdan Sonra Ne Yapılmalı?
İlk kez solaryum yaptıracakların aklında pek çok konuda soru işareti vardır.

Bronzlaşmak için solaryum cihazını tercih eden kişilerin, genellikle işlemden sonra merak ettikleri konu başlıklarını içeriğimizin devamında okuyabilirsiniz.

Solaryumdan Sonra Cilt Bakımı Yaptırılır mı?

Evet. Solaryumdan sonra her türlü cilt bakımı yapılır. Ancak bunu yapmak için bekleme süresi vardır. Bu yaklaşık 1-2 gündür. Belirlenen zaman geçtikten sonra profesyonel bir cilt bakım uzmanı ya da doktoru ile görüşülerek bakım hizmetlerinden yararlanmak mümkündür.

Solaryum Sonrası Ne Giyilir?

Solaryum sonrası giyilecek kıyafetler, cildi rahatsız etmeyecek ve tahriş yapmayacak şekilde seçilmelidir. İşlem sonrası tercih edilebilecek giysi önerileri şu şekildedir:

  • Rahat ve ince giysiler
  • Pamuklu kumaştan üretilmiş kıyafetler
  • Hafif yapılı giysiler
  • Koyu renkli kıyafetler

Bronzlaşma uygulamasından sonra seçilen kıyafetler vücudun nefes almasını sağlamalıdır. Terlemeyi azaltacak tişört, gömlek, pantolon ve elbise kombinleri seçilmelidir.

Solaryumdan Sonra Ağda Yapılır mı?

Solaryumdan sonra ağda yapılması önerilmez. Çünkü işlem sırasında cilt hassaslaşır. Ağda yapmak tahrişe ve kızarmaya neden olduğu için deri yüzeyinin iyileşmesi beklenmelidir. Bekleme süresi yaklaşık 1 haftadır. Bu süreyi kısaltmak için ise onarıcı ve nemlendirici bakım kremleri kullanılması gerekir.

Solaryumdan Sonra Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Solaryum uygulamasının ardından lazer epilasyon yapılması önerilmemektedir. Bunun nedeni lazer epilasyonun melanin pigmentine odaklanarak tüy köklerini yakmasıdır. Bronzlaşma işlemi sırasında ciltteki melanin oranı artar. Bu yüzden lazer epilasyonun yan etkileri de artar. Ayrıca kökleri yok etme etkisi ciddi derecede azalır. Lazer epilasyon işlemi yapmak için en az 10 gün beklenmesi gerekir.

Solaryum Sonrası Yüz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bronzlaşma işleminin ardından yüzü korumak çok önemlidir. Çünkü yüzdeki cilt daha hassas yapılıdır. Ayrıca güneş ışınları direkt olarak buraya gelir. İşlem sonrası, yüzü korumak için yüksek faktörlü güneş kremleri ve yoğun nemlendirici kremler önerilir. Gerekli bakımlar yapıldıktan sonra kızarıklık ve hassasiyet devam ediyorsa mutlaka bir cilt uzmanı ile görüşülmelidir.

Solaryum Sonrası Makyaj Yapılır mı?

Solaryum sonrası makyaj yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak ağır makyajlardan kaçınılmalıdır. Kullanılan ürünlerde mutlaka güneş koruma ve nemlendirme özelliği olmalıdır. Ayrıca makyaj temizleme esnasında da cilde zarar vermeyen doğal içerikli ürünler tercih edilmeli.

Solaryum Sonrası Saunaya Girilir mi?

İşlem sonrası saunaya girmek kesinlikle önerilmez.  Çünkü sauna cildi yüksek sıcaklığa maruz bırakır. Bronzlaşma esnasında zaten hassas hale gelen cilt yüzeyi sauna da daha çok hasar görür.

Solaryum Sonrası Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bronzlaşmadan sonra saç bakımına da dikkat edilmelidir. Uygulama esnasında korunmayan kısımlarda hasarlar görülmektedir. Bu durumdan kurtulmak için bronzlaşma işlemi sonrası saçlara yoğun nemlendirici bakım yapılması doğru olacaktır.

Ense ve boyun kararması neden olur?” yazımız da ilginizi çekebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir