Bakım

Ense ve Boyun Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ense ve boyun kararması neden olur?

Vücudumuzun işleyişin etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Sağlığımı;z derimizin, iç organlarımızın ve kemiklerimizin sorunsuz takım çalışmasına bağlıdır. Cilt sağlığımız ise birçok farklı kaynaktan beslenmektedir. Vücudumuzda renk eşitsizlikleri ise ciltte en sık görülen rahatsızlıklardandır. Bu renk eşitsizliklerine örnek olarak ense ve boyun kararması verebiliriz. “Ense ve boyun kararması neden olur? Nasıl geçer” sorularını sizler için bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız.

Vücudumuzun içerisinde ne varsa dışarısına da o yansımaktadır. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları alınan kilolarla, stres yüzümüzde çıkan sivilceyle kendini gösterebilmektedir. Ense ve boyun kararmaları da bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu noktada kendimizi ve vücudumuzu iyi gözlemlemeli sağlığımızı son basamağına kadar bozulmadan kontrol altına almalıyız.

Ense ve Boyun Kararması Neden Olur?

Cildimiz renk pigmentleriyle kendi rengini oluşturmaktadır ve biz çıplak gözle bunu görmekteyiz. Genetik, güneş ışığı, kronik rahatsızlıklar ve beslenme gibi birçok nokta cilt durumumuzu etkilemektedir. Ense kararması da görülen cilt rahatsızlıkları arasındadır. Deride kararma neden olur sorusunun yanıtları ise cilt için saydığımız birimler ile eş olsa da farklılaşma görülebilir. Boyun ve ensede kararmanın genel sebeplerinden bazıları şunlardır:

 • Cilt bakımının aksatılması
 • Güneş ışınlarına karşı önlem alınmaması
 • İnsülin direnci ve dengesiz beslenme
 • Cildin yeterince nemlendirilmemesi

Yukarıdaki sebepler ensenizin ve boynunuzun kararmasına sebebiyet verebilir. Ense, boyun, koltuk altı ve karın bölgenizde gözlemlediğiniz kararma çoğu zaman bir hastalığın habercisi olabilir. İnsülin direnci boyunda kararmaya sebep olabilecek başlıca rahatsızlıktır. Yani, “Ense ve boyun kararması neden olur?” sorusuna verilebilecek en popüler yanıt insülin direncidir diyebiliriz. Uzmanların yaptığı araştırmalara da dayanarak ense ve boyun kararmasının insülin direnci ve beslenmeyle ilişkisine kısaca göz atalım.

Ense Ve Boyun Kararmalarının İnsülin Direnci İle İlişkisi

İnsülin Direnci İle İlişkisi
Boyun kararması insülin direnci ile ilgili olabilir.

Bedenimiz onu beslediğimiz şekilde bizlere karşılık verir. Yediğimiz besinler iç organları sağlığımızdan günlük ruh halimize kadar birçok davranışımızı etkilemektedir. Ense ve boyun kararmalarına ise insülin direnci adı verilen beslenmeye bağlı rahatsızlığın sebebiyet verdiği düşünülmektedir.  Cildimizdeki hiperpigmentasyon durumlarından biri olan Akantozis Nigrikans(AN), ense göbek çevresi ve koltuk altında görülmektedir.

1976 yılında tıp arşivlerinde kayda geçen AN ve diyabet ilişkisini temellendiren vaka çalışmaları hızını arttırmıştır. Yıllar içinde yapılan çalışmalar, kilolu bireylerde görülmesi daha fazla olan insülin direnci ve diyabet gibi rahatsızlıkların ense ve boyun bölgesindeki kararmaları beraberinde getirdiğini göstermiştir. Cinsiyet farkı göz etmeksizin herkeste görülebilen AN genç yaştaki vakalarda yüksek ölçekte insülin direnci ile bağlantılıdır. Yaş ilerlerken AN ihtimali artmakta ve sağlıklı alışkanlıklar kazanmak zorlaşmaktadır. Bu bildirimlere bağlı olarak “Boyun kararması nasıl geçer?” sorusu sık sık yaygınlaşır.

Eğer insülin direnci hakkında çok fazla şey bilmiyorsanız, bir sonraki durağınız İnsülin Direnci Nedir? yazımız olmalıdır.

Ense Ve Boyun Kararması Nasıl Geçer?

Bu noktada ense ve boyun kararması için kesin çözümler aramaya başlamış kişilerin bilmesi gerekir ki bu süreç uzun süren ve tüm hayatınızı değiştirebilecek bir süreçtir. Kesin olarak ense ve boyun kararmanızı şu marka ürünler ile beyazlatabilirsiniz, nemlendiricilerin düzenli kullanımında bu kararmalara son verebilirsiniz demek yanlış olur. İnsülin direnci ve olası obezitenin önüne geçmek, daha akıllıca olan davranış olacaktır. Peki, “Boyun kararması nasıl geçer?” sorusuna ek olarak insülin direncine karşı neler yapabiliriz öğrenelim.

 • Şu ana kadar oturmuş yeme davranışlarınızı küçük adımlarla değiştirmeye başlayabilirsiniz. Bu sürecin psikolojik olarak sizi yormaması adına kendinizi sıkmamaya özen gösterin.
 • İnsülin direnci kan şekeri ile doğrudan bağlantılıdır. Artmaması için düşük glisemik indeksli içerikleri tercih etmelisiniz.
 • Düşük glisemik indeks kan şeker eğrinizi doğrudan etkiler. Yani çikolata ihtiyacınızı hurma ile karşılamaya başlayabilirsiniz. Lifli ve posası bol yiyecekler bu süreçte önemlidir.
 • İnsülin direnci düşürmeyi kilo verme süreci olarak algılamamalısınız. Sizleri strese sokan diyet mantığından uzak kalmalısınız.
 • Sigara ve alkol ikilisine ara vermek vücudunuzu tazeleyen davranış biçimlerinin başında gelir.
 • Suya dair bütün uyarılara gün içinde maruz kaldığınızı ve ne kadar önemli olduğunu bildiğinizi elbette biliyoruz. Fakat bu uyarılara kulak asma zamanı geldi.
 • Ense ve boynunuzda meydana gelen kararma ve deri sertleşmeleri için doktor tavsiyesi ile dermatolog onaylı nemlendiricilerden destek alabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse ense ve boyun kararmasına neden olan yıllardır süre gelen davranışlarınızdır. Afro-amerikan bireylerde kararma oranı daha fazla gözlemlense de ten ayrımı yapılmaksızın sağlıklı hayata geçiş herkese iyi gelecektir.

Cilt Kararmaları İçin Doğal Çözümler

Cilt Kararmaları İçin Doğal Çözümler
Evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle cilt tonunuzu açabilirsiniz.

Cildiniz ile ilgili her konu sizler için hassastır. Kimse diğerleri tarafından görülebilen kararma ve lekeler ile görünmek istemez. Bunlar muhteşem bir uyumla çalışan vücudunuza teşekkür etmenizi engelleyen şeyler olmasa da kendinizi daha iyi hissetmek adına çözüm yolları arayabilirsiniz. Boyun, ense, dirsekler, karın bölgesi gibi sık kararma görülen bölgeler için uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler şunlardır.

 • Patatesin içerisinde renk ağartıcı maddeler bulunduğunu biliyor muydunuz? Patates suyu, gül suyu ve eser miktarda bal ile oluşturacağınız kremsi yapıyı boyun ve ensenize masaj yaparak uygulayın ve ardından durulayın.
 • Suyunu sıkacağınız bir adet salatalığı sprey şişeler yardımıyla tonik olarak kullanabilirsiniz.
 • Zerdeçal, limon ikilisinin mucizesine izin verin. Patatese uyguladığınız adımları burada da uygulayabilirsiniz.
 • Limon suyunu sıkarak pamuk yardımı ile kararan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Ense ve boyun kararması şikayetleriniz için öncelikle bir uzmana mutlaka gözükmelisiniz. Yeme içme davranışlarına bağlı olarak anında reaksiyon gösteren vücudunuzda hangi noktada rahatsızlığınız olduğunu bilmeden kendiniz müdahale etmemelisiniz. Bu kararmalardan kurtulmak için önerdiğimiz doğal yöntemleri uygularken vücudunuzu tahriş edecek davranışlardan da kaçınmalısınız. Boyun kararmaları ve deri sertleşmeleri gibi şikayetleriniz çözümsüz değildir, uzman yardımıyla ve isteğinizle sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Boyun bölgesi nasıl temizlenir?

Eczaneden edineceğiniz bir cilt temizleyiciyle ya da temiz içerikli bir sabunla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ardından nemlendirmeyi unutmayınız.

Güneş kararması nasıl geçer?

Güneş kararması için en yaygın kullanılan çözüm limon suyu sürmektir. Bu yöntem aynı zamanda diğer kararma türleri için de kullanılabilir.

Yüzüm çok karardı ne yapmalıyım?

Dermatologların onayladığı cilt beyazlatıcı kremleri kullanabilir ya da bitkisel ürünlerle daha doğal yöntemler deneyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir