Teknoloji

SPSS Programı Nedir? SPSS Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

SPSS Programı Nedir

Özellikle sosyal bilimlerle alakalı bölümlerde okuyan ve SPSS ile ilk kez karşılaşan insanlar “SPSS programı nedir?” diye sorabilir. Açılımı, Statistical Package for the Social Sciences, yani Sosyal Bilimler için İstatistik Programı olan SPSS, sosyal bilimlerde eğitim için kullanılabilen bir istatistik programıdır. Genel olarak sosyal bilimlerde kullanılsa da Eğitim bilimleri, sağlık bilimleri, fen bilimleri gibi alanlarda da kullanılabilir.

Eğitim dışında, anketler gibi bilgi yığınlarını analiz etmede de kullanılabilen bu bilgisayar yazılımı 1968 yılından beri popülerdir. Geniş bir kullanım imkanına sahip olduğu için farklı kurum ve kuruluşlar tarafından tercih edilebilir. Bu programda girdilere uygulayabileceğiniz grafik çizme, veri depolaması ve geniş istatistik analizleri yapma işlemleri mevcuttur.

SPSS Programı Nedir Ne Değildir?

SPSS programı nedir? Sadece anket verenlerin kullanıldığı bir yazılım mıdır? Yoksa daha geniş bir kullanımı var mıdır? Elbette vardır. SPSS yazılımı eğitim, tekstil, imalat, sanayi, teknoloji gibi alanlarda kullanılabilir.

Bilgi, hayatımızın her yerinde bulunan ve medeniyetimizi ileri noktalara taşıyan bir mekanizmadır. Bir gün içerisinde bile kulağımıza tonlarca bilgi aktarımı gerçekleşir. Bu durumda alınan bilgileri düzgün bir şekilde; doğru, yanlış, işe yarar ve çöp bilgi olmak üzere düzenleyebilen kişiler bu yarışta bir adım öndedir. Doğru bilgi analizi yapmak insan eliyle çok yavaş bir süreç olduğu için bu konuda yazılımlar hayat kurtarır. SPSS bu yazılım türlerinden birisidir.

SPSS, Excel yazılımının ara yüzüne çok benzemesinden ötürü bu programı yeni öğrenmeye başlayan kullanıcılar için kolay ve alışıldık bir başlangıç sağlıyor. Bu kolay ve kullanıcı dostu ara yüzünde istatistik konusunda bir bilgi birikiminiz varsa geriye sadece bu bilgiye yazılım kısa yollarını eklemek yetiyor. Verilerin girişini yaptıktan sonra sonuç alabilmeniz için SPSS programındaki olası işlemler bütününü öğrenmeniz gerekmektedir. Sonrasında geriye hali hazırda elle yapmaya alıştığınız uygulamaları burada daha kolay kısa yollarıyla sağlamak kalıyor.

SPSS Programı Neden Öğrenciler Arasında Çok Popüler?

SPSS Programı
SPSS programı, veri analizi yapmayı gerektiren ödevlerde sık sık kullanılmaktadır.

SPSS lisans programınızda ve eğitim hayatınızda size çok fazla kolaylık sağlayacak bir yazılımdır. En basitinden ciddiye alınır bir tez yaratmak için gereken çoklu bilgi yığınını yazınızda toparlamanız gerekecektir. Farklı kaynaklardan aldığınız istatistik bilgilerini toparlamanızda ve doğru bir şekilde analiz etmenizde bu program çok fazla fayda sağlar.

İstatistik denilince akla sosyal ve toplum bilimleri gelse de çoğu alandaki bilim dallarında çok işlevli bir kullanım sağlar. Öğretmenlerin istediği projelerde, yazılarda ve ödevlerde bu kullanımları hakkında bilgi sahibi olmak sizi bir adım öne geçirir. Bilimsel metodu uygulama ve aktarma gibi durumlarda doğru asistan işte bu SPSS programıdır. Hala” SPSS programı nedir, ne değildir?” hakkında bilgi sahibi olmayan lisans adayları bu yarışta geri plana düşebilirler.

SPSS Programı ile Neler Yapabilirsiniz?

Makineler ve yapay zekâlar biz insanları birçok konuda alt etmiş durumdadır. Çoğu sınırlı alanda rakibi bile olamayacağımız bu yazılım yığınları, bizlere çoğu konuda müthiş bir yardım sağlıyor. Örneğin bir tomarda ne kadar para olduğunu ölçme işlemi, para sayma makinesi tarafından insanla kıyas bile edilemeyecek bir zaman farkıyla tamamlayabilmektedir. Sadece bu konuda değil, çoğu insan üretimi oyunda ve işlemde bile çok kısa sürelerde nasıl yapıldığını öğrenip bize üstün gelebilirler. SPSS programı bu alanlardan sadece birini kanıtlar niteliktedir.

Bazı veri yığınları ve istatistikler satırlarca hatta sayfalarca olabilir. Bir insan için bu girdileri anlamak, düzenlemek ve işlemek günler alabilir. Ancak SPSS programı için bu işlem sadece saniyeler içinde tamamlanmış olur.

Bir hesap makinesini düşünün, her işlemi anında ekranda gösterebilir. Kaç basamaklı işlem yazarsanız yazın sizi hayal kırıklığına uğratmaz çünkü işlemleri denklemler gibi önceden yazılmış kodlar ile tasarlanmıştır. Bu yazılımlar bir ek çekme makinesine benzetilebilir. Eti koyarsınız ve diğer taraftan kıyma olarak çıkar. Bu fonksiyonel uygulamalardan oluşan ve farklı çeşitlerde girdi çıktı görevine sahip fonksiyonlardan oluşan toplu yerlere program denir. SPSS bunlardandır ve bu özelliğinden dolayı yaptığınız iş hep aynı işlemi tekrar tekrar gerektirse bile program sizden daha hızlı şekilde görevi tamamlar.

Neden SPSS Programını Kullanmalısınız?

Neden SPSS Programı
SPSS programı tüm sayısal işlemlerinizi hızlandıracaktır.

Bu konu hakkına kısa bir bilgilendirme isteyen insanlar için “SPSS programı nedir? Bu program kimler için uygundur?” sorularını bu başlıkta cevaplayabiliriz. SPSS programı çok zengin bir kullanım kütüphanesine sahiptir. Çok farklı alanlarda kullananları büyük bir zahmetten kurtarabilir. Değişik avantajları sayesinde en popüler yazılımların başında gelir. Bu programını kullanmanız için nedenler şunlardır:

  • Bu program sizin daha donanımlı ve düzgün bir proje oluşturmanıza yardımcı olur. Bilgi toplamanızı gerektiren projelerde sağlam bir altyapı ile işinizi halletmeniz bu yazılım ile mümkündür. Verileri pürüzsüz bir şekilde analiz edebilirsiniz ve sonuca göre iyi bir kaynak kullanımı ile öğretmeninizden yüksek not alabilirsiniz.
  • SPSS programını bilmek bile tek başına yararlıdır. Siz bu yazılımı kendiniz için kullanmasanız bile ihtiyacı olan birisi için öğrenebilirsiniz. Tek başına SPSS programı ile sahip olabileceğiniz koca bir iş sektörü vardır. Bu bilginizi işe dökebilir ve dolayısıyla ek bir gelir elde edebilirisiniz.
  • Devasa veri yığınlarının oluşturduğu baş ağrısına bir son vermenin vakti geldi. SPSS programı ile kocaman bir vakit kaybından kurutulabilirsiniz. Bu program sizin için bu istatistikleri girebilir, düzenleyebilir ve analiz edebilir. Özellikle bu tür veriler ile uğraşması gereken insanlar için mükemmel bir asistana sahip olma imkânı sizin elinizde.

SPSS çok geniş kapsamlı kullanıma sahip bir yazılımdır. Avantajları spesifik durumları da hesaba katarak attırabilirsiniz ancak SPSS programının böyle bir çabaya ihtiyacı yoktur. Kullanmanız halinde size ne kadar çok avantaj sağladığını göreceksiniz.

Peki verileri analiz etmenin tek yolu SPSS kullanmak mıdır? Elbette ki hayır. İşte bu noktada sizlere yardımcı olabilecek bir kaynak: Veri Analizi Nedir? Veri Analizi Yöntemleri Nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

SPSS eğitimi ne demek?

Öğrencilerin ya da çalışanların SPSS adlı programı nitelikli bir şekilde kullanabilmek için aldıkları eğitimdir.

SPSS’in açılımı nedir?

Programın isminin uzun hali Statistical Package for the Social Sciences'dır.

SPSS öğrenmek ne kadar sürer?

Eğer teknoloji ile aranız iyiyse birkaç gün içerisinde program hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir