Sinema

Tenis Temalı Filmler: Başarı Öykülerinin Anlatıldığı Yapımlar

Tenis Temalı Filmler

Film seyretmek, her zaman için boş vakitlerde ve dinlenme zamanlarında en iyi alternatif olmuştur. Başarı temalı filmler ise motivasyonumuzun düşük hissettiği anlarda adeta can simidi olarak yardımımıza koşar. Hele ki bu temayı spor ile birleştirenler var ki film biter bitmez spora yazılmak yerinizde durmamak istiyorsunuz. Başarı öykülerinin anlatıldığı tenis temalı filmler de tam da tanımladığımız yapımlara benziyorlar.

Başarı, spor, azim ve akıcı bir hikaye ile kurgulanmış bir filmin son sahnesine övgü dolu bakışı ve filme verdiğimiz zamanın değdiğini hissettiren duyguları seviyoruz. Başarı öykülerinin anlatıldığı tenis temalı filmler başlığı altında sizler için araştırdığımız yapımları da bu nedenle derledik.

Wimbledon

Wimbledon
Wimbledon

Her film kategorisinin mutlaka en az bir adet klasiği vardır. Başarı öykülerinin anlatıldığı sporcu filmleri kategorisinde ilk akıllara gelen Wimbledon da bu klasiklerden. Richard Loncraine’nin yönetmen koltuğundaki film, romantik komedi kategorisinde spor hırsını bir aşka enjekte ederek seyirci ile buluşturuyor.

Kariyerinin zirvesine oynayan Lizzie ve hayatı boyunca tüm fırsatların altın tepsiler ile önüne sunulduğu Peter ikilisinin heyecan dolu turnuvası seyirciyi çekişmeli dakikalara eşlik ettiriyor. Kariyerinin tırmanışı için Lizzie mi yoksa emekliliğine son kalan maçta tüm hünerlerini göstermek zorunda olan Peter mi? Bakalım maçı hangisi kazanacak.

Borgs vs. McEnroe

Borgs vs. McEnroe
Borgs vs. McEnroe

Spor hayatına giriş yapmak kariyerinizi daima bir ip cambazı dikkatiyle icra ettirmenizi gerektirir. Seyircilerin gözü daima üzerinizdedir ve ipte ne kadar ilerlediğiniz değil yere ne kadar sert çakıldığınız akılda kalır. Borgs vs. Mcenroe gerçek bir dram uyarlamasıdır.

42. Toronto film festivalinin açılış filmi özelliğini taşıyan yapımı Janus Metz yönetiyor. Kortta yarışan ezeli rakiplerin hayatlarına bakış atmamızı sağlayan ve kısa tenis sahnelerine rağmen bu kategoride popüler olmayı başaran Borgs vs Mcenroe, tenisseverlerin izlemekten keyif aldığı filmlerden.

16- Love

16- Love
16- Love

Her yaş grubundan izleyicinin seveceği 2012 yapımı film, kendinizi bulacağınız kareler ile tenisi birleştiriyor. Geçirdiği rahatsızlık sebebiyle çalışmalara ara veren teniste başarılı başrolümüzün kapısını aşk çalıyor. Keyifle izlenebilecek, sporun aşka götürdüğü filmlerden olan 16-Love tenis rövanşlarının güçlüğünü sevginin iyileştiriciliği ile gözler önüne seriyor.

Nobody’s Perfect

Nobody’s Perfect
Nobody’s Perfect

Shelly, tenis oynayan gözde bir kadındır. Steve ise Shelly’e aşık bir tenis sever. Ne sahada ne gittikleri aynı üniversitede dikkat çekmeyi başaramayan Steve ve dahiyane arkadaşları bir fikir bulur. Steve kadın olarak Shell’e yakınlaşma fırsatı bulacaktır.

Tenisin amansız mücadelerindene ziyade aşkın imkanları nasıl zorladığını izleyeceğiniz 1990 yapımı bu film yüzlerinizde tebessüm oluşturacak.

Venus and Serena

Venus and Serena
Venus and Serena

Tarih kahramanları sevdiği kadar zorluklarla mücadele ederek kendini inşa edenlere de bayılır. Hele ki bu kişiler kadın ise hikaye tadından yenmez hale gelmektedir. Pusulasını tenis kortlarına çeviren Serena ve Venus Williams  kardeşleri konu alan belgesel film su akarak izlenecekler arasındaa.

Match Point

Match Point
Match Point

Woody Allen’ın gerilim ve romantizmi bir araya getirdiği spor istikrarını eklediği film olan Match Point tenis kortlarında bir aşk mücadelesini anlatmaktadır. Servet ve aşk arasındaki keskin kararı alması için dört gözle beklediğimiz Chris’in son sözü ne olacak  başarı ve aşkın anlatıldığı tenis filmleri arasında çok sevilenlerden.

Hard, Fast And Beautiful

Hard, Fast And Beautiful
Hard, Fast And Beautiful

1951 yapımı bir klasik, üstelik siyah beyaz. Belki de Match Point’e ve diğerlerine ilham verdi. Bu konunun netliğinden pek emin değiliz fakat başarı öykülerinin anlatıldığı tenis temalı filmler kategorisinde olmazsa olmazlardandı. Elbette filmin odağında aşk ve spor var. Zaten sporu aşkla aşkı da spor kadar tutkulu yaşamazsanız olmaz. Geçmişten birkaç saate ışınlanmak istediğiniz zamanlar için şimdiden iyi seyirler.

Battle of The Sexes

Battle Of The Sexes
Battle of The Sexes

Hırs sporcuların belki de en yoğun hissettiği duygulardandır. Bunu sahalardan alıp seyirciye yansıtmak üstelik bir de sinemaya uyarlamak ise büyük başarıyı beraberinde getiriyor. Eleştirmenlerin Emma Stone için kariyerindeki en iyi film dediği Battle Of The Sexes, her alanda olduğu gibi teniste de yer alan cinsiyet ayrımcılığına değiniyor.

King Richard

King RichardKing Richard
King Richard

Gerçek hayat hikayesinden uyarlanan King Richard, geçtiğimiz yıl Oscar ödülüne aday olmuştur. Buradan da ne akdar başarılı bir yapım olduğunu anlayabiliriz. Filmde dünyaca ünlü olan Venus Williams ve Serena Williams‘ın hayatı izleyicilere aktarılmıştır. Odak nokta ise babalarının kızları için feda ettikleridir. Filmin başrolünde usta oyuncu Will Smith yer alır.

Diğer Tenis Temalı Filmler

Spor ve sporcu temasıyla günümüze kadar gelmiş onlarca film mevcut. Tenis başlığı ile sporun gücünü gerek aşkla gerekse istikrarla beyaz perdeye taşıyan diğer meşhur tenis temalı filmler ise şu şekilde

  • Strokes Of Genius
  • 7 Days In Hell
  • Unmatched
  • Secon Serve
  • Playing The Moldovans At Tennis
  • Little Mo

Sporun ve sporcunun her zaman gözler önünde olmasından ve her birinin tarihe adını altın harflerle yazdırmasından yanayız. Bunları sağlamanın en güzel yollarından olan bu filmleri keyifle izlemeniz dileğiyle.

Eğer sanatın sporla buluşmasından keyif alıyorsanız Bisiklet Temalı Filmler: Bisiklet Tutkunlarının Dikkatini Çekecek 8 Yapım yazımıza da bir şans vermelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Wimbledon filmi IMDb puanı kaçtır?

Ünlü yapımın IMDb puanı 6.3’tür.

Battle of the Sexes kaç yılında vizyona girmiştir?

Emma Stone’un başarılı oyunculuğu Battle of the Sexes aracılığı ile 2017 yılında izlemiştik.

King Richard Oscar ödülü alabildi mi?

Birkaç dalda Oscar adayı olan film, yalnızca En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alabilmiştir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir