Oyun

Starfield İncelemesi: Gelmiş Geçmiş En İyi RPG

Starfield İncelemesi: Gelmiş Geçmiş En İyi RPG

Starfield, son yılların en büyük RPG’lerinden biri olma konusunda oldukça iddialı. Üreticisi Bethesda, hiç kuşkusuz rol yapma oyunları dendiğinde akla ilk gelen markalardan. Ünlü Elder Scrolls ve Fallout serileri, firmanın geçmişinde birer başyapıt olarak duruyor. Peki bu oyun da onlardan biri mi? Starfield incelemesi ile bu sorunuza yanıt vermeye çalışacağız.

Bethesda’nın yakın zamanlarda Microsoft tarafından satın alınmış olması da oyuna duyulan heyecanı kuşkusuz artırıyor. Sony’nin karşısında bu nesilde çok daha dirençli olmayı hedefleyen Xbox Games Studios’un belki de en çok merak uyandıran franchise’ı şu an için bu oyun. Oyun hakkındaki detaylara gelin birlikte bakalım.

Starfield Çıkış Tarihi

Starfield resmi olarak 6 Eylül 2023’te piyasaya sürülecek. Yeni RPG’nin başlangıçta 11 Kasım 2022’de piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ardından 2023’ün ilk yarısına ertelendi. Bethesda daha sonra oyunun son çıkış tarihini Eylül olarak duyurdu.

Ancak 6 Eylül’e kadar beklemek istemiyorsanız siz de ön sipariş veren RPG tutkunları arasına katılabilirsiniz. Erken erişim dönemi 6 gün olan oyuna 1 Eylül tarihi itibariyle erişebilirsiniz.

Starfield Playstation’da Var Mı? Hangi Platformlarda Var?

Starfield İncelemesi: Gelmiş Geçmiş En İyi RPG
Starfield şimdilik yalnızca Xbox ve PC ekosisteminde olacak.

Bethesda’yı Microsoft’un satın almasıyla en çok merak edilen konulardan biri, oyunun PS5’e çıkıp çıkmayacağı. Hemen yanıt vermek gerekirse, şimdilik oyunun PS4 veya PS5 için bir sürümü olmayacak. Bethesda’nın kreatif direktörü Todd Howard, daha az sayıda platforma odaklanma yeteneğinin daha iyi bir ürün ortaya çıkaracağını söyleyerek bu bilgiyi doğruladı. Haber, Xbox sahipleri için sevindirici olsa da Playstation sahipleri, belki de uzun bir zaman sonra bu kadar ilgi çeken bir franchise’dan mahrum kalmanın üzüntüsünü yaşayacak.

Oyun 17 Ağustos’tan bu yana Xbox ve Xbox PC mağazası üzerinden erişilebilir durumda. Steam’de ise 30 Ağustos tarihinden itibaren listelenmeye başladı. Böylece oyuncular, henüz oyun çıkmadan disklerine indirerek oynamaya açıldığında beklemek zorunda kalmadan oyuna giriş yapabiliyor.

Starfield Game Pass’e Gelecek Mi?

Starfield’ın Xbox evrenine ait bir franchise olması belki de en çok Game Pass abonelerini sevindirdi. Özellikle ülkemizde erişilebilir fiyatlarla oyunları oynamak isteyenler için bu noktanın önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Hemen “Starfield Game Pass’e gelecek mi?” sorusuna yanıt vermemiz gerekirse, evet, 6 Eylül tarihinden itibaren oyun, hem PC hem de Xbox konsollar için Game Pass üzerinden indirilebiliyor. Eğer aboneliğiniz varsa, bunun dışında herhangi bir ücret ödemeden oyunu oynayabilirsiniz.

Starfield Hikayesi

Starfield İncelemesi: Gelmiş Geçmiş En İyi RPG
Oyunda 2330 yılında bir uzay kaşifi rolünü üstleneceğiz.

Bethesda birkaç ayrıntı vermiş olsa da Starfield’ın ana hikayesi çok iyi korunan bir sır. Oyunun 2330’da, Yerleşik Sistemler’deki en büyük iki grubun (United Colonies ve Freestar Collective) toprak kontrolü için kanlı bir Koloni Savaşına girişmesinden 20 yıl sonra geçtiğini biliyoruz. Biz ise oyunda geri kalanları keşfeden uzay kaşifleri organizasyonunun bir üyesi olarak hareket edeceğiz.

Starfield hikayesine gerçekten derinlemesine bir dalış yapmak istiyorsanız, Bethesda’nın oyunun çıkışından önce neredeyse 300 yıllık arka planı ortaya çıkardığını öğrenmek hoşunuza gidecektir. Oyunun resmi web sitesinde yer alan bu kapsamlı zaman çizelgesinde “Şimdiye Kadarki Hikaye” başlıklı bir bölüm yer alır. Burada, oyunun başlamasından sadece iki yıl önceye, yani 2050’den 2328’e kadar evrendeki önemli olayların zaman çizelgesini bulabilirsiniz. Buradaki bazı önemli aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 2050: İnsanlar ilk kez Mars’a adım atar.
 • 2100: Uzayda yaşam başlar.
 • 2159: United Colonies kurulur.
 • 2189: Freestar Collective adlı bir organizasyon ortaya çıkar.
 • 2194: United Colonies, Clinic adı verilen yıldız istasyonunu Narion sistemindeki Deepala’nın yörüngesine yerleştirir. Narion, bunu UC’nin sınırlarını genişletme girişimi olarak görür. Kliniğin kaldırılmasını talep eder. UC reddedince Narion halkı, 2195’te sistemi korumak için harekete geçen Freestar Collective’e katılma yönünde oy kullanır.
 • 2196: Freestar’a yanıt olarak UC, Narion sistemine bir filo taşır ve Freestar da aynı şekilde karşılık verir. Narion Savaşı başlar.
 • 2216: Narion Antlaşması ile savaş şimdilik sona erer.
 • 2275: Sebastian Banks tarafından Constellation adlı organizasyon kurulur.
 • 2308: United Colonies, Freestar’ın Narion Antlaşması’nı ihlal ettiğini söyler. Koloni Savaşı resmen başlar.

Tüm bu olaylar ve daha fazlasından sonra ise 2330 yılında siz Starfield evrenine ilk adımınızı atarsınız.

Starfield Sistem Gereksinimleri

Oldukça geniş kapsamlı bir oyun olacak Starfield sistem gereksinimleri açısından da merak konusu. Oyunu oynayabilmek için sahip olmanız gereken en düşük ekipmanlar şu şekilde:

 • Windows 10 sürüm 21H1
 • AMD Radeon RX 5700, NVIDIA GeForce 1070 Ti
 • AMD Ryzen 5 2600X, Intel Core i7-6800K
 • 16 GB RAM
 • 125 GB SSD depolama

Firma tarafından önerilen sistem gereksinimlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Güncel Windows 10 veya 11
 • AMD Radeon RX 6800 XT, NVIDIA GeForce RTX 2080
 • AMD Ryzen 5 3600X, Intel i5-10600K
 • AMD Ryzen 5 3600X, Intel i5-10600K
 • 16 GB RAM
 • 125 GB SSD depolama

Eğer oyunu PC’de oynamayı düşünüyorsanız bilgisayarınızın bu ekipmanları karşıladığından emin olmalısınız.

Starfield’ı Xbox cihazınızda oynamayı düşünüyorsanız “Xbox oyun paylaşımı nasıl yapılır?” yazımız ilginizi çekebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir