Ne, Ne Değildir?Sağlık

Turşunun Sirkesi Fazla Olursa Ne Yapmalı?

Turşunun Sirkesi Fazla Olursa Ne Yapmalı?

Turşu, özellikle kış mevsiminde hemen hemen herkesin sofralarında bulunan gıdalardandır.  Birçok çeşidi olan turşunun aşırıya kaçılmadığı zaman faydalı olduğu da uzmanların söylemleri arasında yer alır. Daha sağlıklı olması ve damak tadına göre yapılabilmesi açısından evde turşu yapmak, çoğu kişinin tercihidir.  “Turşunun sirkesi fazla olursa ne yapmalı?” sorusu da bu noktada merak edilen bir konudur.

Turşunun olmazsa olmaz ikilisi, sirke ve tuzdur. Hemen herkes evde turşu yaparken sirke ve tuz kullanır. Fakat evde turşu yapıldığı zaman bu malzemelerin ayarları bazen kaçabilir. Özellikle turşunun sirkesinin fazla olması problem yaratır. Çünkü sirke, fazla olduğu zaman turşuda acı bir tat ortaya çıkar. 

Karışımda ekşi ve acı bir tadın olması, turşunun yanlış yapılmasının ve yenmeyecek duruma gelmesinin sebebidir. Sirkenin fazla olması sağlık için de kaçınılması gereken bir durumdur. Bundan dolayı turşunun sirkesi fazla olduğu zaman alınması gereken bazı önlemler vardır.

Turşunun Sirkesi Fazla Olunca Alınması Gereken Önlemler

Evde turşu kurarken sirkeyi fazla koymak çoğu kişinin yaşadığı problemler arasındadır. Sirke, fazla olduğu zaman turşunun tadı oldukça ekşi ve acı olur. Bu durumda da turşuyu yemek zararlı hale gelebilir. Turşunun sirkesi fazla olduğu zaman yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemleri şöyle sıralamak mümkündür:

  • Suyu Değiştirmek: Turşunun sirkesi fazla geldiği zaman suyu tamamen değiştirmek, çözüm yolları arasında yer alır. Bu işlemi yaparken turşusu yapılacak olan sebzelerin birer birer yıkanması gerekir. Sonrasında yeni bir turşu suyu hazırlamak ve sebzeleri de o karışıma eklemek problemin çözümüdür.
  • Turşuya Lahana Eklemek: Lahana, fazla tuz ve sirkeyi emen bir sebzedir. Bundan dolayı turşunun sirkesini fazla kaçıran kişiler, karışıma lahana ekleyerek probleme çözüm bulabilir. Fakat lahanaların, çok küçük doğranmaması gerekir.
  • Turşuya Havuç Eklemek: Havuç da lahana gibi tuz ve sirke tadını dengeleyen ürünler arasında yer almaktadır. Sirkesi fazla olan turşunun içine lahana eklemek, acı ve ekşi tadın dengelenmesini sağlar. Orta boyda doğranan havuçlar, bu konuda büyük bir yardımcıdır.
  • Su Eklemek: Turşu, sirkeli olduğunda suyunu değiştirmek zor geliyorsa karışıma su eklemek de çözüm yollarından biridir. Kurulmuş turşudaki suyun yarısını dökerek yeni su eklemek, sirke tadının azalmasını sağlar.

Tüm bunlar, sirkesi fazla olan turşudaki acı ve ekşi tadın giderilmesini sağlayan en bilindik yöntemlerden bazılarıdır. Bu yöntemler, damak tadına bakarak malzemelerin istenilen miktarda ayarlanabilmesine olanak sağlayan yollar arasındadır.

Turşuya Sonradan Sirke Eklenir mi?

Turşunun Sirkesi Fazla Olursa Ne Yapmalı?
Turşuya sonradan sirke genellikle eklenmez.

Turşuya sonradan sirke eklenir mi?” sorusu, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu sorunun cevabı iki türlüdür. Turşunun kapağı kapatıldıktan sonra sirke eklemek, turşunun daha erken bozulmasına sebep olabilir. Eğer turşu olduktan sonra sirke eklenmeyi düşünüyorsanız bu durum, karışımda herhangi bir değişim olmamasıyla sonuçlanır.

Turşu Ekşi Olursa Ne Yapmalıyım?

Turşu ekşi olduğu zaman bu tadı kırmak için birkaç yöntem bulunuyor. Karışım içindeki sebzeleri temiz suyla yıkamak ekşi tadın gitmesini sağlar. Turşunun içine havuç ya da lahana eklemek de tadın dengelenmesinde etkili yöntemler arasındadır.

Turşu Kurarken Sirke mi Limon mu Kullanmalıyım?

Turşuda sirke mi limon mu kullanılacağı isteğe göre değişmektedir. Limon da sirke de konulduğu zaman turşu başarılı olabiliyor. Fakat bazı kişiler, bu ürünlerden birini daha çok sevdiği için onu kullanıyor. Yani turşuda sirke mi limon mu kullanılacağı, damak tadına ve isteğe göre değişen bir konudur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, malzemenin miktarıdır. 

Turşu neden köpürür?” yazımız da ilginizi çekebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir