FinansTeknoloji

Stock Fotoğraf Nasıl Satılır?

Stock Fotoğraf Nasıl Satılır?

Fotoğraf çekmek, çoğu kişi için bir meslek haline gelir ve zamanla kişi kendini geliştirebilmek için ekipmanlar alır. Ekipman alımından sonra kişi, artık profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmak ister ve para kazanabilmenin yollarını arar. İşte bu yollardan biri stock fotoğraf satmaktır. Peki stock fotoğraf nasıl satılır? Fotoğrafçılıkta bu alana yöneliş beraberinde bu soruyu getirmektedir. Sorunun cevabına yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Stock Fotoğraf Satışı

Stock Fotoğraf Satışı
İnternet siteleri üzerinden stock fotoğraf satışı yapmanın yolları vardır.

Stock fotoğraf, belli bir alanda biriktirilmiş çeşitli fotoğraflar demektir. Stock fotoğraf siteleri; bir fotoğrafa ihtiyaç duyan, kendi imkanlarıyla bu kareleri yakalayamayan insanların ihtiyacını karşılayan sitelerdir. Kişi ya da kurum bu siteye girerek ihtiyacı olan fotoğrafı satın almaktadır.

Stock fotoğraf satışı sürecine girmek belli hazırlıklar gerektirmektedir. Hazırlıklarla birlikte zaman ve emek harcamak da göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu durumlar kabul edilip, hazırlıklar tamamlandığında bu sürece başlayabilir ve kazanç sağlamak için uğraşabilirsiniz. Peki bu amaçla yapılması gerekenler nelerdir? Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Stock fotoğraf satışı yapılan sitelere üye olmak gerekmektedir. Çünkü para kazanmak istiyorsak, elimizdeki malzemeyi sunabileceğimiz bir yere ihtiyacımız vardır.
  • Bu sitelerde aktif olmaya, yapılabiliyorsa belli bir tema üzerinden ilerlemeye dikkat edilmelidir.
  • Yaşanılan çevreye, kullanılan malzemelere her zamankinden fazla dikkat edilmelidir. Çünkü her mekân ya da malzeme, stock yapılabilecek bir fotoğrafa destek olabilir.
  • Stock sitelerinin ihtiyacı ya da toplumdaki görsel ihtiyaçlara dikkat edilmelidir. Herhangi bir alanda duyulan ihtiyacın görselini paylaşmak, çok daha fazla kazanç elde edilmesini sağlayacaktır. Belli siteler satış sayısına göre daha fazla komisyon vermektedir.
  • Kişinin kendini fotoğraf alanında sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Bu alanda gösterilen gelişme oluşturduğu fotoğrafların daha iyi olmasını sağlayacaktır. Daha iyi fotoğraf daha çok satışı beraberinde getirecektir.
  • Fotoğrafların kalitesine önem verilmelidir. Bu hem görüntü kalitesi hem içerik olarak geçerlidir. Sadece kendisi beğendiği için bir fotoğraf yüklemesi yapılmamalıdır. Fotoğraflar ihtiyacı karşılayacak kalitede olmalıdır. Fazla fotoğraf yüklemek değil iyi fotoğraf yüklemek amaç edinilmelidir. Fotoğrafta bir çiçeğin olmasına değil, çiçeğin en iyi şekilde görünmesine dikkat edilmelidir.
  • Fotoğraflara konulan etiket ve başlıklara dikkat edilmelidir. Fotoğrafı doğru bir şekilde tanımlamamak, onun görülmesi ve satılmasında en büyük engeldir. Olabildiğince fazla şekilde görüntülenmesini sağlayacak etiketler ve tanımlamalar yapılmasına dikkat edilmelidir.

Stock Fotoğraf Satışı Yapılan Siteler

Stock fotoğraf satın almak oldukça tercih edilen bir görsel kaynak edinme yöntemi olmuştur. Bu alanda birçok blog sayfası, haber sitesi, sosyal medya sayfası bu görüntülerden yararlanmaktadır. Bu nedenle ortaya birçok stock fotoğraf satışı yapan mecra ortaya çıkmıştır. Bu mecralar şunlardır:

Shutterstock

Shutterstock
Shutterstock Ana Sayfa

Shutterstock, dünyanın en büyük stock fotoğraf sitesi olarak kabul edilir. Bu sitede görsel alanında milyonlarca içeriğe ulaşmak mümkündür. Sadece fotoğraf olarak değil; video ve vektörel çizimler de bu sayfada bulunmaktadır. Siteye üye olup, istenen miktarda fotoğraf yükleyip onay aldıktan sonra satış için fotoğraf yüklemesine başlanabilmektedir. Sitede aktif olunduğu sürece satış yapma ihtimali ve kazanılan para miktarı yükselmektedir. Bu nedenle istikrarlı olmaya dikkat edilmelidir.

Getty Images / IStockPhoto

Getty Images / IStockPhoto
Getty Images / IStockPhoto Ana Sayfa

Getty Images Contributor uygulamasını indirerek üye olunabilmektedir. Önce Istockphoto kısmında çalışılmaya başlanmaktadır. Özel üye olunduğunda Getty Images üyesi olunmaktadır. Istockphoto kısmında komisyon oranı %15, Getty Images kısmında %20’dir. Getty Images üyesi olunduğunda buraya yüklenen fotoğraflar başka yerde paylaşılamamaktadır. Fotoğraf yüklemesinde bu noktaya dikkat edilmelidir. Sisteme tam kayıt yaptırırken mutlaka vergi formu doldurulması gerekmektedir. Ödemeler bu vergi formunun sunulmasına bağlıdır.

Depositphotos

Depositphotos
Depositphotos Ana Sayfa

Türkçe desteği bulunan bir platform olan Depositphotos‘a 5 adet fotoğraf yüklemesi ve kimlik gönderilmesiyle üye olunabilmektedir. Fakat diğer sitelere göre görüntülenme ve satış sayıları daha düşük olan bir platformdur. Bu nedenle trendlerin çok iyi takip edilmesi gerekmektedir. Etiket kullanımı da bu site için oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak görüntülenme ve satışta artış olmaktadır. Diğer stock satış sitelerine göre komisyon oranı daha yüksektir. Komisyon oranı en düşük 0.25 dolardır. Bu oran diğer sitelerde farklılık göstermektedir. Örneğin; Shutterstock’ta bu oran 0.1 dolardır.

Fotoğraf satışı yanında online olarak para kazanmanın farklı yollarını da keşfetmek ister misiniz? Bunlardan biri olan Yazı Yazarak Para Kazanma hakkında tüm detayları, linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar…

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir