Haberler

Super Mario 64 Oyunu 1.5 Milyon Dolara Satıldı

Super Mario 64

1986 yılında üretilen bir Super Mario oyun kaseti, 660.000 dolara satılarak rekor kırmıştı. O zamandan birkaç gün öncesine kadar ilk Super Mario, satılan en pahalı oyun rekorunu elinde bulunduruyordu. Geçtiğimiz günlerde 1988 yapımı “The Legend of Zelda” kaseti 870 bin dolara satılarak rekoru eline almıştı. Yeni rekoru tekrar bir Super Mario oyunu, neredeyse iki kat fiyata satılarak kırmış oldu ve son olarak Super Mario 64 oyunu 1.5 milyon dolara satıldı. Bu durumun en büyük sebebinin dijital ortamlarda oyun satan platformlar olduğu düşünülüyor. Oyunlar dijitalleştikçe kaset ve CD içerikli oyunların fiyatının giderek artacağı öngörülüyor. Peki, Super Mario nasıl bir oyundur? Gelin, biraz bahsedelim.

Super Mario ve Mario Markası

Dünyayı yıllarca kasıp kavuran Super Mario serisi hala hafızalardan silinmedi. Özellikle Nintendo platformu için düzenli şekilde geliştirilen oyun serisi, piyasaya sürülen ilk oyun serilerinden biri. Üst markası Mario, yapımcısı Nintendo olarak bilinen Super Mario’nun kendine özgü bir kurgusal dünyası var.

  • Ana karakterimiz Mario, Mantar Krallığı’nda çeşitli maceralara katılır.
  • Platform mantığına dayanan oyunda tüm olaylar platform üzerinde gerçekleşir.
  • Mario zıplar, koşar, büyümek ve gelişmek için mantar toplar.
  • Oyunun genel senaryosu Prenses Peach’i, Büyücü Kral Bowser’ın elinden kurtarmaktır.

Super Mario eski ve sevilen bir oyun olması sebebiyle “dünyanın en çok satılan video oyun serisi” unvanını hala elinde tutuyor.

Super Mario 64 Oyunu
Super Mario 64 Oyunu, tüm zamanların en sevilen oyunları arasında sayılıyor.

Rekor Fiyata Satılan Mint Condition Temalı Super Mario 64 Oyunu

1.5 milyon dolara satılan Super Mario 64’ün satışını Heritage Auctions Video Oyunları üstlendi. Firma uzmanı Valarie McLeckie, “Bu, sadece Mario ve Nintendo oyunları için tarihi bir rekor değil, bundan sonraki video oyunları satışlarının başlangıcı.” dedi. Sözlerine “Super Mario 64, Mario serisinin en çok satan ve en popüler video oyunuydu.” diyerek ekleme yaptı. Super Mario 64, yana kaydırma haricinde uzayda serbestçe hareket etme imkânı sağlayan oyunların öncüsü olarak kabul ediliyor. Satış rekoru kırmasının belki de en büyük sebeplerinden bu.

Ayrıca kaset satılmadan önce analiz eden video oyunları tahsilat firması “Wata” kasete 9.8 A++ puanı verdi. Bu da kasetin hiç kullanılmamış ve tertemiz olduğunu kanıtlar nitelikte. Oyunun popülerliğini ve ileride kasetlerin oldukça azalacağını varsayarsak bu fiyatların ileride çok daha artması işten bile değil. Hatta bazı uzmanların tahminine göre koleksiyoncuların bu ilgisi kasetler için yeni bir pazar alanı oluşmasını bile sağlayabilir.

Bu duruma örnek olarak oyun yazarı ve yayıncısı Pat Contri bir tweet atarak şunları söyledi: “Bu olay aslında uzun vadede oldukça tehlikeli. Bu oyunların %99’u, bu fiyatları haklı çıkaracak kadar nadir değil, fiyat artışları çok ani oldu ve her oyunun kaç kopyası olduğunu net bir şekilde bilmiyoruz.”

Oyunseverler için güzel bir yazımız daha var: Dünyanın En Zor 10 Oyunu

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir