Haberler

Tecil Bozdurduktan Sonra Ne Zaman Askere Gidilir?

Tecil bozdurduktan sonra ne zaman askere gidilir

Askerlik zamanı gelen kişiler, bu görevini yerine getirmektedir. Fakat üniversite okuyanlar veya gerekli sebepleri olan kişiler askerliklerini tecil ettirebilirler. Bu sayede askerlik görevini ertelemiş olurlar. Tecil işlemini gerçekleştiren kişiler bazen zaman geçip kararları değişince tecillerini iptal ettirmek ister. Bu durumda da “Tecil bozdurduktan sonra ne zaman askere gidilir?” sorusunun cevabını öğrenmeye çalışırlar.

Askeri tecil bozdurma işlemi e-devlet sitesi üzerinden yürütülmektedir. Tüm bu işlemlere de e-yoklama denir. Tecilinizi bozdurma işlemlerinin nasıl yapıldığını ve tecil bozdurduktan sonra ne zaman askere gidilir sorusunun cevabını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Askeri Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Asker tecillerinin nasıl bozdurulacağı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Tecil bozdurma işlemi askere gitmek isteyen kişiler tarafından yapılmaktadır.

Asker tecil bozdurma işlemlerini yapmanız için izlemeniz gerek yol şu şekildedir:

  • İlk olarak e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekir.
  • Daha sonrasında arama kısmına “Asal Yoklama İşlemleri” yazmanız gerekir ve çıkan sonuçlardaki Asal Yoklama Başvuru seçeneğine tıklamalısınız
  • Asal yoklama başvurusu kısmında sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekir.
  • Aile hekiminize muayene olduğunuzda “Askerliğe Uygundur” kararı verdiğinde ise yoklama işleminiz tamamlanır.

Yoklama işlemlerinizi tamamlayıp üstünden 1 iş günü geçtikten sonra başvurunuzu görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca e-devlet sitesi üzerinden elektronik imzalı bir şekilde belgenizin çıktısını da alabilme seçeneğiniz vardır.

Tecil Bozulduktan Sonra Askere Gitme

Tecil Bozulduktan Sonra Askere Gitme
Tecil bozulduktan sonra askere gitmek için belirli dönemleri takip etmek gerekir.

Tecil bozdurma tarihi, celp dönemlerinde kişilerin askere gidecekleri tarihleri belirler. Askeri alımlar yıl içerisinde sadece 4 defa yapılmaktadır. Yapılan bu alımların tarihleri ise şu şekildedir:

  • Şubat Dönemi – Son Başvuru 30 Kasım
  • Mayıs Dönemi – Son Başvuru 28 Şubat
  • Ağustos Dönemi – Son Başvuru 31 Mayıs
  • Kasım Dönemi – Son Başvuru 31 Ağustos

Alım yapılan bu tarihlere göre hangi dönemde askere gidilmek istenirse, o dönem için yapılan başvuru işlemlerinin tamamlanmış olması gerekir. Son başvuru tarihinden sonra yapılan tecil bozdurma işlemleri bir sonraki celp dönemine sarkmaktadır.

Örnek olarak Kasım döneminde askere gitmek isteyen bir kişi 31 Ağustos gününe kadar başvurusunu yapmış olması gerekir. Aksi taktirde Şubat Dönemi’nde askerliğe çağırılır

Bunun yanında yurt dışında yaşayanlar için askerlik durumunun nasıl olduğunu Yurt Dışında Yaşayanlar için Askerlik Durumu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yılın Hangi Aylarında Askere Gidilir?

Askerliğe gitmek için şu dönemler takip edilmelidir: Şubat celbi için 16 Ağustos – 15 Kasım, Mayıs celbi için 16 Kasım – 15 Şubat, Ağustos celbi için 16 Şubat – 15 Mayıs ve Kasım celbi için 16 Mayıs – 15 Ağustos.

2002 Askerlik Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Askerlik muayenesi, 1 Ocak-31 Aralık 2022 tarihleri arasında yapılabilir.

Tecil İstediğin Zaman Bozulur mu?

Tecil bozdurma işlemler, asker adaylarının istediklerinde yapabileceği bir işlemdir. Tecili bulunan adaylar, e-devlet üzerinden ASAL yoklama bölümüne girdikten sonra tecilini kolayca bozdurabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir