Sağlık

Ter Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ter Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ter kokusunu önlemenin en kalıcı çözümü sık sık duş almak ve kişisel bakımınıza özen göstermektir. Ancak bazı durumlarda bu herkes için yeterli olmayabilir. Dolayısıyla diğer alternatif çözüm önerilerine göz atmak da isteyebilirsiniz. Peki, ter kokusuna ne iyi gelir? İşte bu yazımızda, sizler için ter kokusuna iyi gelebilecek birkaç doğal yöntemi bir araya getirdik. Bu konuda bilgilenmek istiyorsanız aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Kıyafet Seçiminize Dikkat Etmelisiniz

Kıyafet Seçiminize Dikkat Etmelisiniz
Doğru kıyafet seçimi ile ter kokusunu önleyebilirsiniz.

Terleme problemi genellikle sıcak yaz aylarında baş göstermektedir. Bu dönemlerde tercih edeceğiniz kıyafetler ter kokusuna sahip olmanıza yol açabilir. Aynı şekilde daha uygun kıyafetler seçmeniz terlemenizi önlemeye de yarayabilecektir. Kıyafet konusunda dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Cildinizin hava almasını önleyecek sentetik kıyafetlerden kaçınmanız gerekir.
  • Pamuklu kumaşlardan üretilen kıyafetleri tercih ederek cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz.
  • Pamuklu kıyafetler teri emerek koku oluşumunu önlerler.

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak kıyafet seçtiğiniz takdirde terleme sorununuzu en aza indirebilirsiniz.

Bol Miktarda Su Tüketmelisiniz

Bol Miktarda Su Tüketmelisiniz
Ter kokusunun oluşmaması için su tüketimine dikkat edin.

Ter adını verdiğimiz yapının içerisinde pek çok bileşen yer almaktadır. Bu bileşenlerden bir tanesi amonyaktır. Terdeki kötü kokunun oluşmasına da amonyak sebep olur. Eğer gün içerisinde bol bol su tüketirseniz ter yapınızda yer alan amonyak oranını en aza indirebilirsiniz. Böylece terleseniz bile kötü bir kokuya sahip olmazsınız.

Su oranı yüksek olan ter miktarı keskin bir kokuya sahip olmayacaktır. Bu nedenle hem bu sebepten dolayı hem de diğer sağlık problemlerinin önüne geçmek için yaz aylarında bol miktarda su tüketmelisiniz.

Beslenme Şeklinizi Değiştirebilirsiniz

Beslenme Şeklinizi Değiştirebilirsiniz
Sarımsak, soğan gibi yiyecekler ter kokusunu keskinleştirebilir.

Tükettiğiniz bazı gıdalar terinizin normalden daha kötü bir kokuya sahip olmasını sağlayabilir. Bunun önüne geçmek için beslenme şeklinizde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Terin kokulu olmasına yol açabilecek gıdalardan bazıları şunlardır:

  • Sirke
  • Sarımsak
  • Soğan
  • Lahana
  • Brokoli
  • Kapsaisin içeren baharatlı yiyecekler

Bu tarz besinlerin içerisinde yer alan kükürt, cildinizde bulunan bakteriler ile etkileşim kuracaklardır. Böylece kokulu bir tere sahip olabilirsiniz. Elbette ki bu besinleri hiç tüketmemeniz de doğru olmayacaktır. Miktarını abartmadan düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Bunlara ek olarak aşırı et tüketimi, kafein içeren içeceklerin sık tüketilmesi ve fazla alkol alımı gibi durumlarda terleme miktarınızı arttırabilecektir. Yaz aylarını daha az terleyerek atlatmak istiyorsanız bunlara da dikkat edebilirsiniz.

Düzenli Epilasyon Yapmalısınız

Düzenli Epilasyon Yapmalısınız
Düzenli epilasyon da ter kokusunu yok etmede etkilidir.

Vücutta bulunan tüyler ter ile salgılanan yağ ve bakterileri hapsedebilmektedir. Böylece terlediğinizde ortaya normalden daha kötü bir koku çıkabilir. Bu durum özellikle de koltuk altı bölgesi için geçerlidir. Yapılan araştırmalara göre vücutta yer alan tüylere düzenli olarak epilasyon yapmak vücuttaki bakteri oluşumunu büyük oranda azaltır. Böylece ter kokusundan da kurtulabilirsiniz.

Buna ek olarak epilasyon uygulanmamış bölgelere cilt bakım ürünlerini uygulamak da daha zor olacaktır. Örneğin; koltuk altınıza süreceğiniz deodorant epilasyon yapmadığınız takdirde cildinize daha zor nüfuz edecektir. Böylece etki etmesi de daha zor hale gelir.

Karbonat Sürebilirsiniz

Karbonat Sürebilirsiniz
Nem emme özelliği ile karbonat ter kokusu oluşumunu engeller.

Terlediğiniz bölgeler oldukça nemli bir cilt yapısına sahip olacaktır. Nem birikimi de bakteri oluşmasına sebep olduğundan dolayı çok daha kolay koku oluşmasına yol açar. Karbonat ise nem emme konusunda oldukça başarılı bir maddedir. Bu nedenle terlediğiniz bölgelere karbonat sürebilirsiniz. Karbonat bu bölgelerde bulunan nemi yok ederek kötü kokunun oluşmasına sebep olan bakterileri temizler.

Karbonata ek olarak nem emebilecek diğer maddeleri de kullanabilirsiniz. Örneğin pudralama yöntemi de oldukça etkili bir çözüm olacaktır. Bunun yerine karbonatınıza mısır nişastası ekleyerek de daha güçlü bir çözüm önerisi geliştirmeniz mümkündür.

Can sıkıcı ancak bir o kadar da kolay çözümü olan sağlık sorunlarından bir diğeri olan ayak mantarından kurtulma yollarını öğrenmeye ne dersiniz? O zaman Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? yazımıza mutlaka göz atın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir