Ne, Ne Değildir?Bilim

Termik Santral Patlarsa Ne Olur? 

Termik Santral Patlarsa Ne Olur?

“Termik santral nedir ve patlarsa ne olur?” gibi sorular gündemde yer almaya devam ediyor. Özellikle santrallerin bulunduğu bölgede yaşayan halk, endişeli bir şekilde bu konuyu merak etmektedir. Termik santraller; kömür, petrol, doğalgaz gibi birçok doğal kaynağın belirli işlemlerden geçerek ısı enerjisinin, elektriğe çevrilmesini sağlayan tesislerdir. Yüksek enerjinin bulunması sebebiyle santrallerde patlamalar oluşabilir. Gerçekleşen patlamalar, çevre ve insan sağlığına ciddi zararlar verir. Yazımızın devamında detaylara ulaşabilirsiniz.

Termik Santrallerin Patlaması

Termik Santral Patlarsa Ne Olur? 
Patlamanın arkasında farklı nedenler olabilir.

Termik santral patlamasının bir sürü nedeni vardır. Bu nedenler arasında; kullanılan ekipmanların arıza vermesi, yakıtların santral içinde sızıntı yapması, beklenmedik sebeplerle yangınların çıkması yer alır. Patlamalar, can kaybına ve santralin kullanılamaz hale gelmesine sebep olmakla birlikte açığa çıkan ısı, ozon tabakasını inceltir.

Enerji üretimi yapılan tesislerin zarar görmesi, elektrik kesintilerinin ve yangınların yaşanacağı anlamına gelir. Bu yüzden patlamaların olmaması için kullanılan yakıt kaynakları santrallerden uzak bir alanda muhafaza edilmeli, deneyimli ekip arkadaşları ile çalışılmalı ve makinelerin bakımı ihmal edilmemelidir. 

Nükleer santrallerin çalışma prensipleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Termik Santral Zararları Nelerdir?  

Enerji üretiminin daha kolay gerçekleşmesi ve maliyetin düşük olması sebebiyle santraller avantajlı tesislerdir. Bu santrallerin, ülke ekonomisine olan katkısı her ne kadar çok olsa da çevre ve insan sağlığını kötü etkileyecek zararları da bulunmaktadır. Termik santralin zararları şu şekilde sıralanabilir:

  • Azot, karbon, sülfür gibi canlı sağlığını olumsuz etkileyecek zararlı gazlar havaya salınır. 
  • Özellikle filtre bakımı yapılmayan santrallerin bacasından doğaya salınan gazlar asit yağmurlarına neden olur. Bu durum, ekosistemin değişmesine sebep olur. 
  • Asit yağmurlarına maruz kalan topraklar, verimsiz hale gelir. 
  • Su kaynaklarına bırakılan tesis atıkları, kirlilik yaratır. Hava ve su kaynaklarının kirletilmesi yüzünden canlılar zarar görür. 
  • Santrallerde gerçekleşecek patlamalar, can ve maddi kayıplara yol açar. 

Belirtilen zararlar çok ciddi olduğu için önlemlerin uygulanması ve ihmal edilmemesi gerekiyor. Ayrıca termik santraller Türkiye’de nerelerde var? diye merak ediyorsanız aralarında, Çanakkale, Manisa, Zonguldak, Karabük’ün yer aldığı şehirlerle birlikte birçok tesis olduğunu bilmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Termik Santraller Patlar Mı?

Düzenli bakımı yapılmayan ekipmanlar, makine ve yakıtların yanlış kullanımı patlamaların yaşanmasına neden olur.

Termik Santral Nasıl Çalışır?

Suyun buhara dönüştürülerek yüksek basınç ve sıcaklıkta ısıtılması sağlanır. Türbinde oluşturulan ısının elektrik enerjisine dönüşü sağlanır.

Bir Termik Santral Yanarsa Ne Olur?

Termik santralin yanması sonucu çevreye olumsuz etkileri olan zehirli gazlar yayılır. Bölge halkı, yayılan gazlar sebebiyle kanser dahil olmak üzere birçok sağlık sorunu yaşayabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir