Sinema

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir? 

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?

Halloween film serisi ilk olarak 1978 yılında izleyicisiyle buluştu. Ülkemizde ise 1981 kasım ayında gösterime giren film, korku ve gerilim türündedir. Son çekilen final bölümüyle birlikte sayısı 13’e ulaşmıştır. Bu yazımızda serinin tüm yapımlarıyla alakalı bilgileri bulabilirsiniz.

Film detaylarına geçmeden önce ana karakterlerin ismini bilmeniz önemlidir. Aşağıda bu isimleri görebilirsiniz:

  • Michael Myers
  • Dr. Sam Loomis
  • Laurie Strode
  • Tommy Doyle

Başrollerin yanı sıra pek çok yan karakter, farklı bölümlerde olayların içerisinde yer almış ve önemli roller üstlenmiştir.

Halloween  (1978)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween  (1978)

Halloween film serisi ilk bölümünde altı yaşında ilk cinayetini işleyen bir çocuk görüyoruz. Cadılar bayramında ablasını öldüren Michael Myers, akıl hastanesine kapatılmıştır. Aradan geçen 15 senenin ardından hastaneden kaçar. Sonrasında evine döner. Ancak içindeki öldürme isteği geçmemiştir. Bu yüzden Myers, Laurie Strode adlı kardeşini takip etmeye başlar.

Michael’in psikiyatristi Dr. Sam Loomis, onun niyetini anladığı için peşinden gitmeye karar verir. Strode ise birinin kendisini takip ettiğini anlamış ve endişelenmeye başlamıştır. Bu sırada arkadaşı olan Annie ile buluşur. İlerleyen saatler boyunca Michael, pencereden Annie’yi izler. Annie ise erkek arkadaşıyla buluşma ayarlayarak Laurie’nin yanında kalmaya karar verir.

Annie arabaya biner binmez Michael, arka koltuktan uzanarak onun boğazını keser. Cesedi Wallace’ların evine taşırken Tommy durumu görür. Bu nedenle onun bir öcü olduğuna karar verir. Laurie ise bunun gerçek olmadığını söyleyerek onu yatağına yatırır. Laurie, bir diğer arkadaşı olan Lynda ve erkek arkadaşı Bob ile birlikte Wallace’lerin evine gelir. Olayların giderek tehlikeli bir hal aldığı Halloween film serisi içerisinde korkuyu yakından hissedeceksiniz.

Halloween 2 (1981)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween 2 (1981)

Halloween 2 devam filminde Michael, bir dönemler yalnızca sıradan bir yer olan evine geri dönme fırsatı buluyor. İçindeki bitmek tükenmek bilmeyen öldürme tutkusuyla her tarafını kana buladığı bu evde şeytan Michael’in ruhunu ele geçirmiştir ve sinsice tekrar ortaya çıkacağı anı bekler. Bu esnada bir grup genç, korkunç bir kelle avında hedef olduklarının farkında değildir.

Birinci filmin sonunda Dr. Loomis’in vurduğu Michael, balkondan düşer. Halloween film serisi ikinci kısmı, yerde kalan izle başlıyor. Michael’ı aşağı indiğinde göremeyen doktor bir hayli şaşırır. Laurie Strode bu esnada hastaneye kaldırılmış ve ana karakterimizde her yerde onu aramaya başlamıştır. Gelişen olaylar sonucunda ise Michael’le aynı kıyafeti giyen genç, hayatını kaybeder. Diğerleri her ne kadar sorunların bittiğini düşünse de durum hiç de sandıkları gibi değildir.

Korku ve gerilim türlerini izleyicisine aktaran film, 1 saat 31 dakika sürüyor. Michael’in ölmemesiyle birlikte Laurie’nin peşine düşmesinin konu alındığı 2,5 milyon dolarlık yapım, aynı zamanda gişe rekoru da kırmıştır.

Halloween 3: Season of The Witch (1982)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween 3: Season of The Witch (1982)

Halloween film serisi içerisinde üçüncü sırada yer alan yapımın başrollerinde Dan O’Herlihy, Tom Atkins ve Stacey Nelkin var. Senaryosu ise Nigel Kneale tarafından kaleme alınmış. Cadılar bayramında gece yarısı Amerikalı çocukları bal kabağı, cadı ve kafatası maskesi kullanarak öldürmeyi amaçlayan bir maske fabrikasının patronu Cochran konu ediliyor.

Üçüncü filmi diğerlerinden ayıran en büyük özellik, Laurie ve Michael etrafında geçmeyen tek yapım olmasıdır. Bu şekilde hedeflenen ise her yıla özel bir öykü oluşturmaktır. Bununla beraber psikopat katil temasından daha çok çılgın bir bilim adamı ve cadı konularına yoğunlaşılmıştır. Diğer iki yapıma oranla şiddet düzeyi daha azdır.

Bütçe noktasında gerekli yatırımın yapılmasına rağmen gişe başarısı sağlanamamıştır. Aynı zamanda seri içerisinde en düşük kazanca ulaşan film olarak dikkat çeker. Bunun yanı sıra esrarengiz olayların eksik olmadığı yapımı, üçüncü sıra için izleme listenize ekleyebilirsiniz.

Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988)

Dördüncü filme geldiğimizde Michael Myers’ın geri dönüşüne şahitlik ediyoruz. Michael bu kez Jamie’i öldürmek amacıyla evine geliyor. Bu noktada Halloween film serisi devam yapımında hayalet hikâyesinin anlatılmak istendiğini bilmelisiniz. Özellikle bir önceki versiyonda yaşanan finansal hayal kırıklığı, bu yolun izlenmesine neden olmuş.

Hastanede meydana gelen patlama sonrasında 10 yıl komada kalan Michael, ambulansla başka bir kuruluşa sevk edilirken Strode’un Lloyd isminde bir kızının olduğunu öğrenir. Daha sonra ambulans personellerini öldürerek kaçar ve kızı aramak için Haddonfield’a gitmeye çalışır. Yine patlamadan sağ bir şekilde kurtulmayı başaran Dr. Loomis, durumu öğrenerek aynı kasabaya gider.

Loomis yoluna devam ederken Michael’ı ve benzin istasyonunda iki kişiyi öldürdüğünü görür. Durumu fark eden Michael ise doktorun arabasını havaya uçurur. Daha sonra kasaba halkı ve polisler tarafından etkisiz hale getirilmek istenen karakterimiz, acaba engellenebilecek mi? Merakınızı gidermek için filmi en kısa zamanda izlemelisiniz.

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989)

Halloween film serisi gördüğü ilgiye karşılık olarak beşinci bölümle izleyenlerin karşısına çıktı. Michael’in dönüşü sonrası gelişen olaylarla beraber Dr. Loomis kendini kurtarmak adına Şerif Meeker’dan yardım ister.

Michael, ilerleyen sahnelerde vurularak bir madene düşer. Oradan kurtulduktan sonra ise nehir boyunca sürüklenir ve bir keşiş tarafından kurtarılır. Bilincini kaybederek tekrar komaya giren karakter, keşişin tıbbi yardımlarıyla 1 yıl sonunda uyanır. Fakat uyandığında keşişi de öldürür.

Jamie çocuk hastanesinde nöbet ve kâbuslar eşliğinde çeşitli travmalar geçirir. Konuşamaz durumdadır ve amcasıyla telepatik biçimde iletişim kurar. Tam bu noktada Loomis, Michael ve Jamie arasındaki psişik bağlantıyı fark eder. Daha sonra ise Şerif Meeker’i onun yaşadığına dair ikna etmeye çalışır.

Michael, tüm bunlar yaşanırken Jamie’nin üvey olan kız kardeşini ve Tina’nın sevgilisini öldürür. Korku ve gerilim türünü sevenlerin kaçırmaması gereken bu yapımı mutlaka izlemelisiniz.

Halloween 6: The Curse of Michael Myers (1995)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween 6: The Curse of Michael Myers (1995)

Joe Chappelle’nin yönetmen koltuğunda oturduğu ve Daniel Farrands’ın yazdığı Halloween film serisi 6. bölümü, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Dr. Loomis ve Tommy Doyle’de tekrardan rol alıyor. Michael’ın çocukluğunu geçirdiği evde yaşayan genç bir kadını takibe almasıyla hareketlenen yapım, önceki bölümden 6 yıl sonra çekilmiş.

Michael ve yeğeni Jamie, 31 Ekim 1989’de karakoldan kaçırılır. Bu tarihten 6 yıl sonra bir tarikat liderinin eline düşen Jamie, suni döllenme yoluyla hamile kalır ve doğum yapar. Bir ebenin yardımıyla çocuğuyla beraber tutulduğu yerden kaçar. Diğer yandan Loomis, Smith’ten geri dönmesini ister. Daha sonra da Jamie’nin radyo istasyonu aracılığıyla yardım istediğini duyarlar.

Jamie, ilerleyen zaman içerisinde Michael tarafından yakalanır. Michael onu mısır harmanının üzerindeki makineyi çalıştırarak öldürür. Bebeği almak için kamyona bakar. Fakat orada olmadığını görür. Gerilim ve korkunun bir an olsun azalmadığı altıncı bölüm, son derece endişeli biçimde filmi takip etmenize neden olur. Özellikle önceki 5 yapımı izlediyseniz, bu filmi de kesinlikle kaçırmamalısınız.

Halloween 7: H20 20 Years Later (1998)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween 7: H20 20 Years Later (1998)

Steve Miner’ın yönettiği Halloween film serisi 7. kısım, 5 Ağustos 1998 tarihinde başlar. İlk iki bölümde yaşanan olaylardan sonra Laurie’nin kardeşiyle birlikte Michael’ın saklanmaları adına trafik kazasında öldüklerine dair haber yapılır. Aradan geçen 20 yılın ardından Laurie travmatik problemler yaşamaya devam eder. Diğer yandan da Keri Tate ismini kullanarak özel bir okulda baş müdire olarak çalışır.

Laurie, kardeşinin bir gün dönebileceğinden korkarak zor bir yaşam sürmektedir. Aynı zamanda oğlu da çalıştığı okuldadır ve korkuları bir zaman sonra gerçeğe döner. Bir anda ortaya çıkan Michael, John’un arkadaşlarını öldürmeye başlar. Bu yüzden Laurie’nin kötülükle tekrar yüzleşmesi gerekir.

Dr. Loomis’in eski bir meslektaşı olan Chambers, Langdon kasabasında yaşamaktadır. Evinde meydana gelen hırsızlık için komşusu olan Jimmy ve Tony’nin yanına giderek polis çağırır. Bu esnada Marion, evindeki Laurie’ye ait olan dosyanın kaybolduğunu görür. Geri döndüklerinde ise Tony’nin öldüğünü fark ederler. Tony’nin başına gelenler ve çok daha fazlası için bu bölümü keşfetmelisiniz. Ayrıca 7. film, 1995 yılı içerisinde ölen Donald Pleasence’a yani Dr. Loomis’e ithaf edilmiştir.

Halloween: Resurrection (2002)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween: Resurrection (2002)

Halloween film serisi, 2002 yılında sekizinci bölümüyle beyaz perdede yerini aldı. 1981 yılında 2. filmi de yöneten Rick Rosental, tekrar görev yaptı. 20 yıl sonrasını işleyen yedinci yapımın devamı niteliğindedir. Maskeli bir seri katil olan Michael, ölümcül saldırılarına hız kesmeden devam ediyor. Fakat bu noktada bir fark var. Katilin sahibi olmayan çocukluk evi, bu kez canlı ve internet üzerinden korku gösterisi amacıyla kullanılıyor.

Film, her ne kadar ağır eleştiriler almış olsa da 30 milyon dolarlık bir gişe başarısıyla öne çıkmıştır. Bununla beraber yapım içerisinde Laurie Strode, istemeden kardeşi Michael ile kıyafetlerini değiştiren sağlık görevlisini öldürür. Aynı zamanda Laurie kardeşiyle mecburen bir mücadeleye girişir. Bu sırada Michael, iki güvenlik görevlisini daha acımasızca öldürür.

Yaşanan kovalamaca sonrasında ise Laurie, Michael’ı çatıya doğru çeker. Ancak yine yanlış bir kişiyi öldürmekten korktuğu için boğuşurken maskesini çıkarmak ister. Michael, bu sayede onu bıçaklayarak aşağıya atar. Laurie, böylece yaşamını yitirir. Michael ise amacına ulaşmış bir vaziyette terkedilmiş evine geri döner.

Halloween (2007)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween (2007)

Ünlü korku filmi için 2007 yılında yeniden çekim kararı alındı. Bu yüzden ölen bazı karakterler tekrar yapıma eklendi. Kendi döneminde seyirci üzerinde bıraktığı etkiyi yeniden yakalamayı amaçlayan bu filmde de korkmak mümkün. Cadılar bayramının eğlenceli yanları bir yana arka planda her zaman bir korku teması hâkimdir. Bu nedenle korkuyu canlı tutan bir yapım olması da oldukça ilgi çekicidir.

Halloween film serisi yeni versiyonunda eski katil geri dönüyor. Seyirci için küçük yaşta bir katilin zaman içinde neler yaptığını izlemek gerçekten etkileyici. Filmde 1978 yılındaki versiyonundan izler taşıdığını da görebilirsiniz. Michael ile birlikte farklı bir katil karakterini izlesek de etkileşimlerinin kısıtlı olması inandırıcılıkta sıkıntılara yol açıyor. Ayrıca baş kahraman, bu sefer diğer kız kardeşinin peşine düşüyor.

Kendi türlerinin arasında en iyisi diyemeyiz ama son yirmi dakikasında seyir zevki, bu türü sevenler için fazlasıyla artıyor. Ayrıca şiddet oranının da yüksek olduğunu belirtelim. Korku türünün dışına çıkış yapıldığını gösteren bu durum, kan ve şiddet sahnelerinin çoğalmasına da sebep olmuş.

Halloween 2 (2009)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween 2 (2009)

Halloween film serisi içinde Michael Myers’ın çılgınlıklarına alışsanız iyi olur. Çünkü yine kötülük yapmanın peşinde ve ailesini korku dolu anlar bekliyor. Önceki filmde sekteye uğrayan planlarını gerçekleştirmek isteyen Myers, yeniden kasabaya dönüyor.

Annie Brackett ve Dr. Loomis, yaralanan Şerif için hastanede buluşurlar. Bu sırada yakalanan ve ambulansla akıl hastanesine götürülen Michael kaçmayı başarır. Hastanedekilerin peşine düşen katil onlara ulaşmak için karşısına çıkan herkesi öldürmekten çekinmiyor. Kardeşini öldürmek için gösterdiği çabaysa oldukça şaşırtıcı.

Film, 2007 versiyonunun devamı niteliğindedir. Bu nedenle yaşanılan olayların hem katil hem de onun elinden kaçmayı başaranlar için hissettirdiklerine odaklanılmıştır. Michael’in gördüğü halüsinasyonları, Laurie’de görmeye başlar. Hatta filmin son sahnelerinde Laurie’yi bir akıl hastanesinde gülerken görüyoruz.

Halloween (2018)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween (2018)

Uzun yıllar önce Cadılar Bayramında dört genci öldürmüş olan Michael Myers, bir araştırma grubunun ilgisini çeker. Bu grup onu hapishanede ziyaret eder. Aynı zamanda Cadılar Bayramı yaklaşmaktadır. Bayramın gelmesini bekleyen Laurie ise geçmişte yaşadıklarının intikamını almak istemektedir.

Laurie, kırk yıl önce kendisini öldürmeye gelen katiliyle yüzleşmek ister. İntikam planları yapar ve heyecanla buluşma gününü beklemeye başlar. İçten içe Myers’ın hapisten kaçacağını bilmekte ve sabırsızlanmaktadır. Hapishanede ise nakil zamanı gelir ve yola çıkan transfer arabası kaza yapar. Elbette bu durum katilin işine yarar ve yine kaçmayı başarır. Yeniden kasabaya gelerek yarım bıraktığı işleri tamamlamak ister.

Laurie’nin amacı sadece intikam almak değildir. Aynı zamanda ailesini korumakla beraber acımasız ve yok edilmesi çok zor olan katili öldürmek ister. Dr. Loomis’in yerine de yeni bir doktor gelmiştir. Ülkemiz sanatçıları arasında yer alan Haluk Bilginer’in canlandırdığı doktor karakteri, geçmişten bugüne işlenmiş cinayetler üzerine araştırmalar yapar. Ancak yeni doktor katili koruyor gibi görünmektedir.

Halloween Kills (2021)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween Kills (2021)

Laurie Strode, bu yeni film de yine Michael Myers ile karşı karşıya kalır. Kendi evinin bodrumunda kızı Karen ve torununun yardımıyla acımasız katili ateşe vererek öldürdüklerine inanmaktadır. Kâbusun artık bittiğini ve ondan kurtulduklarını düşünerek hastaneye gider. Sonunda hayatını mahveden kişiyi öldürdüğünü düşünen Laurie, yaralarıyla yaşamaya devam eder.

Halloween Ends (2022)

Halloween Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?
Halloween Ends (2022)

Halloween film serisi arasında son bölüm olma özelliği taşıyan bu yapımda acımasız katil Myers ile Laurie’nin arasındaki savaşın sona erdiğini görebiliyoruz. Halloween Kills’de yaşanan olaylardan tam dört yıl sonra torunu ile birlikte yaşamaya başlayan Laurie Strode, anılarını yazmaya karar vermiştir. Ayrıca uzun zamandır maskeli katilden hiç haber olmaması sayesinde artık mutlu olacağına ve hayatının dizginlerini elinde tutacağına olan inancı tamdır.

Korkularından ve endişelerinden kurtulmaya karar veren Laurie, bir adamın bakıcılığını yaptığı çocuğu öldürmekle suçlandığını duymuştur. Bu olay sonrasında hiç beklenmedik bir şiddet dalgası başlayacaktır. Ardından Laurie, son bir kez daha cani katille yüzleşmek zorunda kalıyor. Gerilim ve korkunun oldukça fazla olduğu bu filmi, serinin son bölümü olarak izleyebilirsiniz. Siz de yazbuz.com sitemizin ayrıcalıklarıyla bilgilenmeye devam etmek için bizi takipte kalın.

İspanyol korku filmleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Halloween Serisi Kaç Filmden Oluşuyor?

İlk defa 1978 yılında yayınlanan seri, toplamda 13 filmden oluşmaktadır. Seri, yayınlanan Halloween Ends filmiyle izleyicisine veda etti.

Halloween Serisi Türü ve Konusu Nedir?

Hallowen serisi, korku ve gerilim türündedir. Konusu ise küçük yaşta kendi ablasını öldüren ve ardından akıl hastanesine kapatılan bir katilin yaptıklarını anlatıyor. Seride, hastane ve hapishanelerde kaldığı sürelerde kaçmayı başarabilen ve kötülük yapmak isteyen Michael Myers, ana karakter olarak yer alıyor.

Halloween Serisi Bağlantılı mı?

Filmlerin ana karakterlerinde aynı kişiler yer alsa ve geçmişe dönük bazı detaylar paylaşılsa da doğrudan konuların bağlantılı olmadığı bilinmelidir. Hatta serinin 3. filminde katil Michael Myers’ın yer almaması, bunun en büyük göstergesidir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir