Sağlık

Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir

Tırnak morarması genellikle bir yaralanmanın sonucu olarak ortaya çıkar. Darbe sonucunda bölge şişebilir ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu tepkime, genellikle tırnağın altındaki kan damarlarının hasar görmesiyle, siyah veya mor bir renk alması olarak ortaya çıkar. Tırnağınızın morarması birçok açıdan can sıkıcı olabilir. Canınızın yanmasının yanı sıra estetik olarak da hoş görünmez. Bu durumda “tırnak morarmasına ne iyi gelir?” diye merak etmeniz doğaldır.

Sağlık köşemizden devam etmek için “Omuz kırığı ne kadar sürede kaynar?” yazımıza bakın!

Tırnak morarması kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı ev tedavileri ağrıyı hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için faydalı olabiliyor. Bunlar arasında; buz uygulaması, dinlenme, sağlıklı bir diyet ve tırnak bakımı yer alır. Ancak tırnak morarması şiddetli ağrıya veya kalıcı bir deformasyona neden olursa, bir doktora danışmak önemlidir. Tırnak morarmasının derecesini ve ciddiyetini öğrenerek “tırnak morarmasına ne iyi gelir?” hakkında çözüm yolu bulmak için okumaya devam edin!

El veya Ayak Tırnağı Morarmasına Evde Uygulanabilecek Tedaviler

Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir
Tırnak morarması için kendi çözümlerinizi bulabilirsiniz.

El ve ayaklarımız darbe alması en olası organlarımızdandır. Bu sebeple ayak veya el tırnak morarması sonucunda evde uygulanabilecek yöntemleri merak ediyor olmanız muhtemel. Morarmış bölgenin ağrılı ve şiş olması durumunda evde kolaylıkla yapabileceğiniz bazı tedaviler şunlardır:

  • Buz: Morarmış bölgeye 15-20 dakika boyunca buz kompresi uygulayabilirsiniz. Buz, ağrıyı hafifletir ve şişliği azaltır.
  • Sağlıklı bir diyet: C vitamini ve protein açısından zengin yiyecekler tüketmek, tırnakların ve cildin iyileşmesine yardımcı olabilir.
  • Tuzlu su: Morarmış bölgeyi tuzlu suyla ıslatmak, şişliği azaltırken tırnağın altındaki kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlamak uygun olacaktır. 
  • Aloe vera: Aloe vera yaprağından elde edilen jel, morarmış bölgeye uygulanarak ağrıyı ve şişliği azaltmak mümkün. Jel doğrudan veya pamuklu bir bez yardımıyla uygulanabilir.
  • Sarımsak: Doğal bir antibiyotik ve ağrı kesici özelliğiyle bilinir. Morarmış bölgeye ezilmiş sarımsak koyabilirsiniz.
  • Lavanta yağı: Ağrı kesici ve anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Morarmış bölgeye birkaç damla lavanta yağı uygulayarak ağrıyı oldukça hafifletebilirsiniz.

Bunlar dışında, morarmış tırnağa darbe gelmesinden kesinlikle kaçınmalısınız. Olası bir darbe, acıyı şiddetlendirir. El veya ayak bakımınızı da rutin olarak uygulamaya devam etmek enfeksiyon riskini azaltır.

Tırnak Morarması Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir
Eğer uzun süredir iyileşmiyorsa tırnak morarması için doktorunuza danışmanızda fayda var.

Tırnak morarması, birçok kişinin günlük hayatta karşılaşabileceği bir durum olsa da bazen ciddi sağlık sorunu belirtisi de olabilir. Normal şartlarda, bir hafta içinde morarmaların kendiliğinden geçmesi beklenir. Uzun süre iyileşmiyor veya darbe almasa bile sürekli tekrar ediyorsa doktorunuza danışmanız sizin için en faydalı adımdır.

Tırnak morarmalarına farklı etkenler yol açabilir. Örneğin, tırnağın altındaki kan damarları hasar gördüğünde, tırnak siyah veya mor bir renk alabilir, kanayabilir veya kırılabilir. Bu durumda “tırnak morarmasına ne iyi gelir?” sorusu evde uygulanacak yöntemlerin yanı sıra tıbbi müdahale gerekliliğiyle de cevaplanabilir. Benzer şekilde morarma, şiddetli ağrıya neden oluyorsa veya kalıcı bir deformasyon yaşanıyorsa, yine bir doktora başvurmalısınız. 

Uzman bir doktor tarafından teşhis edilen tırnak morarması durumlarında genellikle ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale önerilir. Bu nedenle, morarmaya sebep olan durumun ciddiyeti hakkında endişeniz varsa ve yukarıda bahsedilen semptomlar sizin durumunuza uyuyorsa, bir doktora danışmanız en uygun yol olacaktır. Tüm tırnak morarması detayları ve diğer merak ettikleriniz için yazbuz.com sitemizi takipte kalın. 

Sıkça Sorulan Sorular

Tırnak Ezilmesine Ne İyi Gelir?

Tırnağın ezildiği bölgeye soğuk kompres uygulamak, şişmeyi azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu amaçla, buzlu su dolu bir torba veya direkt olarak buz kullanabilirsiniz. Diğer ayrıntıları yazbuz.com sitemizde inceleyebilirsiniz.

El Tırnak Morarması Neden Olur?

El tırnak morarmasının en sık rastlanan nedeni, bölgeye alınan bir darbedir. Tırnakların yanlış kesilmesi, mantar oluşumu ve kan dolaşımının bozulması diğer sebeplerdir. Bununla birlikte kemik kırıkları da el tırnak morarmasına yol açar.

Parmak Kapıya Sıkışması ve Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir?

Böyle bi durumda, öncelikle buz kompresi uygulayarak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Sıkışan parmağı dinlendirmek, yüksekte tutmak ve ağrı kesici ilaçlar kullanmak da anlık olarak etki edebilir. Dikkatli bir şekilde tırnağın altındaki kan birikintilerini temizleyerek tırnak bakımı yapabilirsiniz. Ancak, sıkışan parmakta kırık veya ciddi bir hasar varsa, doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir