Evcil Hayvan

Yavru Güvercin Ne Yer? Nasıl Beslenir?

Yavru Güvercin Ne Yer? Nasıl Beslenir?

Dünya genelinde en çok yetiştirilen kuş türlerinden biri güvercinlerdir. Bu sevimli kuşun yavrularının olması da güvercin besleyenlerin en büyük arzularından biridir. Doğal olarak bu konu çerçevesinde en çok cevabı araştırılan sorulardan biri “Yavru güvercin ne yer?” olur. Beslenen güvercinlerin yavruları doğduğu zaman onların beslenmesinde bazı noktalara dikkat etmek lazımdır.

Yavru Güvercin Maması Nelerdir?

Yavru Güvercin Ne Yer? Nasıl Beslenir?
Yavru güvercinler için farklı mama çeşitleri vardır.

Genel olarak güvercinler, 20 günlük bir kuluçka döneminden sonra yavrularını dünyaya getirir. Bu aşamadan sonra hem anne-baba hem de yavru güvercinlerin sağlıklı beslenmesi konusunda güvercin yetiştiricilerinin dikkatli ve özenli davranması gerekir. Yavru güvercinler yumurtadan çıktıktan sonra 1 ay içerisinde yetişkin bir güvercin olur. Bu 1 aylık sürenin ilk haftalarında yavruların anne ve babası onların beslenmesine yardım eder.

Anne ve baba güvercinler, kursak sütü denilen ve protein açısından çok zengin olan bu yavru güvercin maması ile yavrularını besler. Anne ve babanın kursaklarından salgılanan ve halk dilinde maya denen bu sütün iyi olması için doğru beslenme çok önemlidir. Yani bu noktada hem annenin hem de babanın beslenmesine dikkat edilmesi şarttır. Sütün kaliteli olması için anne ve baba güvercine, yem dışında, gerekli vitaminleri alması için bazı sebzeler de verilmelidir.

Yavru Güvercin Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yavru Güvercin Ne Yer? Nasıl Beslenir?
Dikkat etmediğiniz takdirde bazı beslenme alışkanlıkları güvercininizin sağlığını bozabilir.

Güvercin besleyenler için en önemli konulardan birinin “Yavru güvercin ne yer?” sorusunun cevabı olduğun söylemiştik. Buna bağlı olarak beslenme hususunda ilk 1 aylık süre önem taşır. Anne ve baba güvercinlerin ilk haftalarda yavrularına verdiği kursak sütüne ek olarak güvercin sahipleri, yavrunun sağlıklı büyümesi için vitaminler ve mineraller açısından zengin olan takviyeler vermelidir. Bu takviyeler sayesinde yavrular daha kolay güçlenir, hızlı büyür. 

Anne ve baba güvercinin kursak sütünün bol ve kaliteli olması içinse onlara verilebilecek ek besinler şu şekilde sıralanır:

  • Armut
  • Ispanak
  • Elma
  • Brokoli
  • Kavun
  • Havuç
  • Yaban mersini

Anne ve baba güvercinlerin kursak sütlerinin bol olması için ekmek kırıntıları, pirinç ve buğday da verilmesi de iyi bir yoldur. Yavrular doğduktan sonra 1 aylık sürenin sonunda güvercin yavrusu yemiyle beslenmeye başlanır. Bu dönemdeyse yavruların yemlerini yiyip su içtikleri sahipleri tarafından gözlenmeli, az yedikleri zaman onları teşvik ederek yemeleri sağlanmalıdır.

Kuş besleme ipuçlarından devam etmek için “Muhabbet kuşu neden kafa sallar?” yazımıza göz atın!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir