Kariyer

Tiyatrocu Ne Kadar Kazanıyor? 

Tiyatrocu ne kadar kazanıyor?

‘’Tiyatrocu ne kadar kazanır? ‘’ sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Tiyatro, bir sahnede oyuncuların kurgulanan senaryoya göre hazırladığı çeşitli gösterilere denir. Tiyatrolar, devlet ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. Belediye veya özel tiyatrocularda olduğu gibi dizi oyuncularının da maaşları bazı farklılıklar gösterir. İçeriğimizde bu farklılıklardan bahsedeceğiz. 

Devlet ve Özel Tiyatro Maaşları Arasındaki Farklar

Tiyatrocu Ne Kadar Kazanıyor? 
Kazanacağınız ücret, sanatınızı hangi kuruma bağlı sürdürdüğünüze göre değişebilir.

Tiyatro, modern ve geleneksel olmak üzere ikiye ayrılır. Türkiye’de en çok modern tiyatro türleri sergilenmektedir. Tiyatrocuların en çok oynadığı ve para kazanabildiği türler şunlardır:

  • Dram
  • Trajedi
  • Komedi

Özel Tiyatro oyuncuları maaşları genelde devlette kadrolu çalışanların aldığı ücretlerden daha az olur. Özel tiyatrolarda kazanç elde edebilmek için seyirciler tarafından sevilmek, oyunlarda başarılı olmak gerekir. Bununla birlikte ünlü, başarılı isimlerin yüksek ücretler aldığı bilinmektedir. Kadrolu olarak çalışan oyuncuların, Devlet Tiyatroları maaş bordrosu vardır. Bu bordro, vergi kesintileri ile birlikte aylık kazancın gösterildiği belgedir. 

Oyuncu Maaşları 

Belediye Tiyatroları oyuncu maaşları bazı faktörlere göre değişiklik gösterir. Asgari ücret ve memur maaşının artışı birçok sektörde olduğu gibi tiyatro camiasının da gündeminde yer aldı. Devlet Tiyatrosu Oyuncu maaşları 2023 yılında minimum asgari ücret düzeyinde olurken şöhret seviyeleri ise yüksek fiyatlar kazanmalarını sağlar. Ortalama 15.500 Türk lirası kazanan oyuncular bazı ayrıcalıklara sahip olabilmektedir.

Gölge oyunu sanatçılarının özellikleri nelerdir?” yazımız da ilginizi çekebilir.

Tiyatrocular ve Dizi Oyuncuları Maaşları Arasındaki Farklar 

Dizi oyuncu maaşları tiyatroculara göre daha fazladır. Bölüm başına ücret alan dizi oyuncuları, yoğun çalışma temposunun karşılığında yüksek ücretler alıyor. Sevilen ve izlenen bir televizyon dizisinde oynamak da kazancı çoğaltır. Diğer yandan tanınırlık seviyesini artıracağından reklam ajanslarından teklif almalarını sağlar. Bu sayede oyuncular ciddi paralar kazanır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kaç Tane Devlet Tiyatrosu Vardır?

Türkiye’de Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne bağlı 12 tane tiyatro vardır.

Tiyatrocu olmak için ne yapmak gerekir?

Eğitim almadan alaylı bir şekilde tiyatrocu olunabileceği gibi üniversitelerin sahne sanatları veya oyunculuk bölümünü okuyarak da sektöre giriş yapılabilir.

Tiyatro oyuncuları para kazanıyor mu?

Tiyatro oyuncularının kazandıkları paralar, başarılarına ve şöhret seviyelerine göre değişiklik gösterir. Ünlü isimler daha çok kazanırken sektöre yeni başlayanlar düşük ücretlere çalışır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir