GündemTeknoloji

Twitter’a Rakip Yeni Sosyal Medya: Threads

Twitter'a Rakip Yeni Sosyal Medya: Threads

Sosyal medya alışkanlıklarımız arasına yeni bir favori uygulama ekleniyor olabilir. Twitter’ın alternatifi, hatta rakibi olarak tanımlanan Threads, bunu başaracak gibi görünüyor. 6 Temmuz sabahı iOS, Android ve web için yayınlanan uygulama, uzun zamandır bekleniyordu. Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta tarafından geliştirilen yeni sosyal medya platformu, daha ilk günden kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı.

Threads Meta hakkında söylentiler aylardır gündemdeydi. Platformer’ın Mart ayında yayınlanan bir raporu; şirketin “metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız, merkezi olmayan bir sosyal ağ geliştirdiğini” ortaya koyuyor. Haziran ayında ise uygulamanın tanıtıldığı şirket çapındaki bir toplantının ayrıntıları sızdırılmıştı. Peki, Threads kullanıcılar için neler vadediyor? Yazımızda yeni sosyal medya platformunu detaylı olarak inceledik.

Threads Nedir?

Twitter'a Rakip Yeni Sosyal Medya: Threads
Threads, metin tabanlı bir sosyal paylaşım platformudur.

Threads, geliştirici firma Meta tarafından Instagram’ın konuşma uygulaması olarak tanımlanıyor. Kullanıcılara bugün ilgilendikleri konulardan yarın trend olacak başlıklara kadar her şeyi tartışabilecekleri bir ağ sunmayı vadediyor. Uygulamanın App Store’daki açıklaması şu şekilde:

“Instagram’ın metin tabanlı konuşma uygulaması olan Threads ile daha fazlasını söyleyin. Threads, bugün ilgilendiğiniz konulardan yarın trend olacak başlıklara kadar her şeyi konuşmak için toplulukların bir araya geldiği yerdir. İlgilendiğiniz konu ne olursa olsun, en sevdiğiniz içerik oluşturucularını ve benzer konulara ilgi duyan diğer kullanıcıları takip edebilir, onlarla bağlantı kurabilirsiniz. Fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve yaratıcılığınızı dünyayla paylaşmak için kendinize ait sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz.”

Threads Özellikleri

Threads’in en büyük avantajlarından biri kullanıcılara son derece alışkın oldukları bir deneyim sunmasıdır. Twitter ve Instagram’ın bir araya gelmiş hali gibi görünen arayüzü ve işlem olanakları yabancı hissetmemenizi sağlar. Bu sayede uygulamaya geçiş yaptığınızda kolayca adapte olabilirsiniz. Ancak bu aynı zamanda Threads sosyal medya uygulamasının özellikler açısından pek de yenilikçi olmadığı anlamına gelir. Platformun kullanıcılarına sunduğu başlıca özellikler şu şekildedir:

 • Uygulama Instagram’ın aksine görsel tabanlı değil, metin tabanlıdır. Görseller paylaşmanıza izin verse de uygulamayı Instagram veya Facebook’un değil, Twitter’ın alternatifi olarak düşünebilirsiniz.
 • Yeni bir hesap açmanıza gerek yoktur. Eğer Instagram hesabınız varsa doğrudan bu hesapla Threads’e de kaydolabilirsiniz.
 • Kullanıcıların gönderileri 500 karakterle sınırlıdır. Twitter’ın standart profiller için sunduğundan daha fazla olsa da bu özellik, benzer şekilde kullanıcıları kısa ve öz konuşmaya teşvik eder.
 • Kullanıcılar ayrıca gönderilerinde görseller, videolar ve bağlantılar paylaşabilir.
 • Uygulamada aynı zamanda gerçek zamanlı konuşmalar yapmak mümkündür. Kullanıcılar, arkadaşları ve takipçileriyle gerçek zamanlı olarak sohbet edebilir.
 • Threads’te yaptığınız paylaşımları uygulamayı terk etmeden Instagram Hikayeler’de de paylaşabilirsiniz.
 • Gönderi zincirleri oluşturabilirsiniz.
 • Tıpkı Twitter’daki gibi paylaşımları beğenebilir, yeniden paylaşabilir, diğer kullanıcıların gönderilerine yorumlar yapabilirsiniz.
 • Diğer kullanıcıları etiketleyerek gönderi paylaşabilirsiniz.
 • Pek çok sosyal medya uygulamasında olduğu gibi gönderilerinizi kimlerin görebileceğini ve yanıt verebileceğini düzenleyebilirsiniz.
 • Diğer uygulamalarda olduğu gibi görmek istemediğiniz kullanıcıları engelleyebilir, topluluk kurallarına aykırı olduğunu düşündüğünüz gönderileri şikayet edebilirsiniz.

Her ne kadar sosyal medya alışkanlıklarımıza yeni bir bakış açısı getiriyor gibi gözükmese de Threads, Twitter’ın yönetimsel krizinin yarattığı boşluğu etkili bir şekilde doldurmaya adaydır.

3. bir alternatif hakkında bilgi almak isterseniz “Bluesky nedir?” yazımıza göz atın.

Threads Nereden İndirilir?

Threads indir işlemi son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Android telefonlarınızda uygulamayı Play Store üzerinden cihazınıza indirebilirsiniz. iOS cihazlarınızda ise uygulamayı App Store’da bulabilirsiniz. Ayrıca platform, web tabanlı bir şekilde de hizmete açılmıştır. Dolayısıyla telefonunuzun veya bilgisayarınızın tarayıcısından da uygulamaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Threads Bileti Nasıl Alınır?

Twitter'a Rakip Yeni Sosyal Medya: Threads
Instagram üzerinden Threads’i indirmek için bilet alabilirsiniz.

Threads, uygulamanın hizmete açılmasını kutlamak ve yeni kullanıcılara ulaşmak amacıyla Threads bilet adı verilen bir özelliği Instagram’a ekledi. Bu özelliğin uygulamayı indirmenizi kolaylaştırmak dışında herhangi bir işlevi yok. Instagram “Ara” bölümüne Threads yazdığınızda, karşınıza uygulamayı hemen indirebileceğiniz bir bağlantı çıkıyor. Bu bağlantıya tıkladığınızda uygulama cihazınıza birkaç saniye içerisinde kurulmuş oluyor. Threads bileti almak için tek yapmanız gereken şeyse Instagram uygulamasında Ara bölümüne “Threads” yazmak.

Threads Profili Nasıl Açılır?

Eğer bir Instagram hesabınız varsa Threads profili açmak için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Uygulamaya girdiğinizde size, Instagram hesabınızla giriş yapmanızı önerir. Ekranın alt bölümünde çıkan kullanıcı adınıza tıklayarak hemen uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Ardından platform, Instagram takipçilerinizin tümünü takip etmenizi sağlayacak bir öneri sayfasını karşınıza çıkarır. Buradan, vakit kaybetmek zorunda kalmadan zaten takip ettiğiniz hesaplara yeniden ulaşabilirsiniz.

Bir Instagram hesabına sahip değilseniz, uygulamada profil oluşturmak son derece kolaydır. Şu adımları takip ederek hemen Threads join işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

 • Uygulamayı telefonunuza indirin ve simgesine tıklayarak açın.
 • Ekranın alt bölümünde yer alan “Profil Oluştur” butonuna tıklayın.
 • Kullanıcı adınızı ve şifrenizi seçin.
 • Profil resminizi belirleyin ve dilerseniz biyografi bölümünü doldurun.
 • Onayla butonuna tıklayın.

Bu işlemleri yerine getirdiğinizde Threads profiliniz kullanıma hazır gelir. Hemen ana sayfanıza giderek sizden önce uygulamaya giriş yapan arkadaşlarınızın neler paylaştığına göz atmaya başlayabilirsiniz.

Threads Hangi Verilerinize Erişim Sağlar?

Kullanıcıların cihazlarına yeni bir uygulama indirirken en çok dikkat ettikleri konulardan biri de uygulamanın erişim sağladığı verilerdir. Threads, bu açıdan Instagram’la benzer verilerin erişimini ister. Erişim istenen bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kullanıcı bilgileri
 • Kullanıcı içeriği
 • Kullanım verileri
 • Tanılar
 • Satın almalar
 • Konum
 • Rehber
 • Aramalar
 • Sağlık
 • Kimlik tanıtıcılar
 • Finansal bilgiler

Genel olarak uygulamanın mobil cihazlarınızda erişeceği bilgiler bunlardır. Dilerseniz uygulamayı kurarken bu bilgilerden bazılarına erişimi kısıtlayabilirsiniz. Ancak kısıtlamaların uygulamanın doğru çalışmasına engel olabileceğini de göz ardı etmemelisiniz.

Threads ve Twitter Arasındaki Farklar Neler?

Twitter'a Rakip Yeni Sosyal Medya: Threads
Genellikle benzer yönlere sahip olan iki platformun, ayrıldıkları noktalar oldukça az.

Her ne kadar benzerlikleriyle daha çok öne çıksalar da Threads ve Twitter arasında bazı farklar olduğunu da söyleyebiliriz. İki uygulama arasındaki bazı temel farklar şunlardır:

 • Twitter’da standart profiller için karakter limiti 280’dir. Buna karşılık Threads’te 500 karaktere kadar gönderiler oluşturabilirsiniz.
 • Threads yalnızca takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini görebildiğiniz bir ana sayfaya sahiptir. Bu yönüyle daha çok Instagram’a benzer. Aynı şekilde paylaşımlarınız da yalnızca takipçilerinizin ana sayfasına düşer. Buna karşılık Twitter’da ise “Sana Özel” ve “Takip Ettiklerin” şeklinde iki ayrı bölüm vardır. Özellikle gizlemediğiniz sürece sizin attığınız tweetlerde takipleşmediğiniz kullanıcıların akışına düşebilir.

Bu yönleriyle Threads, Twitter’a kıyasla daha kişisel ve samimi bir platform olmayı hedefler. Buna karşılık Twitter ise geniş bir izleyici kitlesine hitap etmek için daha uygundur. Ancak elbette platformu kullanma amacınıza bağlı olarak bu durum değişkenlik gösterebilir.

Threads Ne Zaman Kullanıma Açılacak?

Threads uygulaması uzun zamandır, Meta’nın gündeminde olan bir konuydu. Firmanın, 2023 yılının başından beri Twitter’a alternatif olabilecek, merkeziyetsiz bir sosyal ağ geliştirmekte olduğu biliniyordu. Birçok kullanıcı uygulamanın ne zaman aktif olarak hizmete açılacağını merak ediyordu ama Meta çıkış gününü son ana kadar gizli tutmayı başardı. En sonunda 6 Temmuz sabahı uygulama Play Store ve App Store’da yerini alarak kullanıcılara sunuldu. Aktif olarak hizmet vermeye başlayan uygulamayı siz de hemen cihazlarınıza indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Threads Twitter’a Rakip Olabilir mi?

Henüz Threads’in ne derece başarılı bir sosyal medya uygulaması olacağını öngörebilmek pek mümkün değil. Ancak Meta, Elon Musk’ın Twitter üzerinde yaptığı değişiklikler sonrasında platformdan kaçan kullanıcıları Bluesky gibi alternatiflere kaptırmak yerine kendi ekosistemine çekmeyi deniyor. Nitekim diğer alternatiflere kıyasla Threads’in arkasında yüz milyarlar değerinde bir sermaye olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Uygulamaya Instagram profilinizle doğrudan giriş yapabildiğiniz düşünüldüğünde, Bluesky gibi alternatiflere göre kullanmaya başlamak çok kolay. Nitekim 2023 itibarıyla 1,6 milyar Instagram kullanıcısı olduğunu düşünürsek Threads’in büyük bir potansiyel taşıdığını söyleyebiliriz. Üstelik Threads, Metaverse gibi karmaşık bir platform da değil, aksine genel kullanıcı için son derece erişilebilir ve kullanımı kolay. Ayrıca milyonlarca kullanıcının Twitter yerine bir alternatif aradığı mükemmel bir zamanda çıkışını yaptı. Tüm bunlar, yeni sosyal medya uygulaması Threads’in başarılı olabilme olasılığını oldukça güçlendiriyor. Ancak elbette sonucunu ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Threads Ücretli mi?

Hayır. Uygulama için herhangi bir ücret ödemeniz söz konusu değildir. Ücretsiz bir şekilde cihazınıza indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Threads’te Tweet Yerine Ne Deniyor?

Threads’te uygulamanın adıyla gönderilerin adı aynı. İplikler anlamına gelen Threads kelimesi, aynı zamanda gönderiler sayfası için de kullanılıyor.

Threads’in Kullanıcı Arayüzü Nasıl?

Uygulamanın kullanıcı arayüzü Twitter’a oldukça benziyor. Gönderiler sayfasında takip ettiğiniz ve popüler hesapların gönderileri sizi bekliyor. Bu gönderilere yorum ve beğeni atabilir veya retweetleyebilirsiniz. Aynı şekilde kendi gönderilerinizle de topluluğa katılabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir