Müzik

Türkiye’de Yasaklanan Şarkılar

Türkiye’de Yasaklanan Şarkılar

Sizin için şarkılar kimi söyler bilemeyiz ama Türkiye’de bir dönem şarkılar kimse için söylenmemiş. Türkiye’de yasaklanan şarkılar isimli bir başlık açmamız ne kadar şaka gibi gözükse de gerçek. Bu şarkıyı da yasaklamamışlardır diyeceğiniz şarkıların olduğu garanti bir liste Türkiye’de yasaklanan şarkılar listesi. İsmini duyduğunuzda çok şaşıracağınız popüler ünlülerin yer aldığı yasaklı şarkılar listesini sizler için derledik.

Şarkılar içinde bulunduğumuz moda uyum sağlamamız için en büyük destekçilerimiz. Sevincimizi oyun havalarıyla kutlamaya aşk acımızı Sezen ile yaşamaya bayılırız. İster arkada çalsın ister son ses bizleri yerimizde zıplatsın kendimizi melodi ve ritme bırakmaya her an hazırız. Pop, caz arabesk ve rap hangi tür dinlerseniz dinleyin şarkıların sizlerden birer mesaj sakladığını biliyoruz. Söyleyemediklerimizi, kelimelerimize dökemediğimiz sevinçlerimizi şarkılar ile taçlandırıyoruz. Bazen sözlerine hiç aldırmadan bazen sadece sözlerini dinleyerek şarkı dinlemeyi ve söylemeyi çok seviyoruz.

Peki her şarkıyı dinleyebiliyor muyuz? Çoğuna dijital ortamda ulaşabildiğimiz şarkıların kulaklarımıza ulaşması kolay olmadı desek hiç de haksız sayılmayız. Sözleri melodileri ve sanatçıları ile şarkılar bazı dönemlerde hoş bir şekilde karşılanmamış. Türkiye’de yasaklanan şarkıların sebepleri ise bir hayli tuhaf.  İntihara meyil vermekten, siyasi propaganda yapmaktan veya müstehcenlik gibi konulardan yasaklanan şarkılar düşüncesi insanı hayrete düşürüyor.

Hayat Bayram Olsa – Şenay

Başlığı okur okumaz şarkıyı mırıldandığınızı duyar gibiyiz. “İnsanlar el ele tutuşsa – Birlik olsa – Uzansak sonsuza” sözlerinin melodisi zihninizde dans ediyor. Yıllardır sevinçli anlarımıza eşlik eden bu mutluluk veren şarkının Türkiye’de yasaklandığını duymak gerçekten çok üzücü. Siyasal propaganda şarkısı olmakla ve yanlı sözleri olduğu düşünülen şarkıyı dinlemek ve yayınlamak bir zamanlar yasaktı.

Acıların Kadını – Bergen

Hayatının son dönemlerde filmlere konu olacağı tartışılan Bergen’in en bilinen parçalarından Acıların Kadını da bir zamanlar yasaklı şarkılar listesindeydi. Şarkı ruh halini bozduğu için yasaklanmıştır. Ruh halini bozar mı bilemeyiz ama bir erkeğin şiddetiyle yaşamı sona eren Bergen’in şarkıları, güçlü duruşuyla ilham verir kanaatindeyiz.

Sıla – Yan Benimle

Söylediği şarkılar ile aşk acılarımıza ve ayrılıklarımıza haykırışı olan bu şarkı da müstehcen davet olarak ne var bilemedik. Sıla’nın Türkiye’de yasaklanan şarkılar listesindeki top 10’da yeri hazır. Geri kalan şarkıları da onu takip ediyor. Müstehcen, Engerek ve Afitap gibi eserleri de listedeki yerini almış.

Cem Karaca – Namus Belası

Cem Karaca, şarkılarla muhalefet dediğimizde aklımıza gelecekler arasında ilk sırada yer alan büyük ses. Sanırım bu unvanı alması da kolay ve olaysız olmamış. Söylediği Namus Belası şarkısı ile kötü örnek olmaktan Tamirci Çırağı ile halkı sınıflara ayırmak gibi yargılar ile bir zamanlar gözleri üzerine toplamış.

Orhan Gencebay – Batsın Bu Dünya

Arabesk denilince aklınıza gelen üç büyükleri sayın desek bunlardan birinin Orhan Gencebay olacağına eminiz. Batsın Bu Dünya şarkı sözleriyle mevcut düzeni beğenmeyişi ve isyan duygularını arttırmasından dolayı bir zamanlar yasaklı şarkılar listesinde yerini aldı.

Barış Manço – Arkadaşım Eşek

Büyük ustanın ahirete göçtüğü kaç sene oldu bilinmez fakat şarkılarını ezbere biliyoruz. Çoğumuzun keşke yaşasaydı dediğimiz barış elçimiz Manço’nun bu neşeli şarkısı da listede. Fiziksel özellik benzetmesinin hoş karşılanmadığı şarkının sözlerinin kuzu kelimesi ile değiştirilmesi önerilmiştir. Ancak bize kalırsa bu hali ile de oldukça eğlenceli ve hoş bir şarkı.

Demet Akalın – Ah Ulan Sevda

Yaz deyince pop, pop deyince Demet Akalın. Atarlı kraliçe de yasaklı şarkılar listesinden nasibini alan şarkıcılardan. “Ulan” hitabeti ve alkole özendirmesi ile listeye giriş yapan şarkı, yayınlandığı yaz dönemine damgasını vurmuştu.

Adnan Şenses – Doldur Be Meyhaneci

Meyhaneye gitmek ve meyhane kültürü Türk halkı arasında sevilen ve devamlılığı olan bir aktivite. Adnan Şenses’in en bilinen şarkısı olan Meyhaneci’nin Türkiye’de yasaklanan şarkılar listesinde olmasına şaşırmadık desek doğrudur.

Zülfü Livaneli – Hoşçakal Kardeşim Deniz

Sivri dili, kalemi ve düşünceleriyle okları kendine doğrultmayı başaran isim Livaneli yasaklanan şarkılar listemizin demirbaşlarından. Sol görüşü savunduğu düşünülen şarkı listedeki yerini alıyor. Türkiye’de yasaklanan şarkılar listesinde yer alan ikinci Livaneli şarkısı ise Şarkışla.

Türkiye’de yasaklanan şarkılar listemizi hayretler içinde okuduğunuzu düşünüyoruz. Toplumsal verdiği mesajlar, görüşleri ritimleri ve melodiler ile şarkıları çok seviyoruz. Türk müziğine katkısı olan onlarca şarkıcımızı saygıyla selamlıyoruz.

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse Yasaklanan Klipler: Yayınlandıktan Sonra Yasaklanmış 5 Klip de mutlaka hoşunuza gidecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir