EkonomiGündemSosyoloji

Türkiye’den Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler 2021

Güzel yurdumuz Türkiye, gün geçtikçe yaşanılabilir bir ülke olmaktan çıkıyor. Artmakta olan siyasi baskı, ekonomik krizler, yaşam koşullarının zorluğu, eğitim eşitsizliği ve daha nicesi… Ülkeden ayrılmak, kim olursanız olun, oldukça çok zor bir karar. Bu yazıya tıkladığınıza göre aklınızda soru işaretleri olmalı. Acaba hangi ülkeyi tercih etmelisiniz? Bunu başarabilecek misiniz? Ne kadar paraya ihtiyacınız olacak? Bu soruların hepsini elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım. İşte Türkiye’den gidilebilecek en ucuz ülkeler 2021 önerileri…

1. Nepal

nepal

Dünyanın en ucuz ve en yaşanılabilir ülkesi olarak nitelendirilen Nepal, listemizin ilk sırasında. Bu ülkede günde 1-2 dolar ile geçinmeye çalışan insanların olduğu düşünülünce gerçekten çok ucuz bir ülke olduğunu anlayabiliyoruz. Başkenti Kathmandu, Himalayalar’ın eteklerinde bulunmaktadır. Nüfusunun %80inden fazlası Hindu inancına sahip Nepal, oldukça huzurlu bir ülkedir.

Nepal’de ortalama bir evin ortalama kirası yaklaşık 1400 TL tutarındadır. Gıda fiyatları Türkiye’ye göre yaklaşık %20 daha ucuzdur. Genel anlamda ise Nepal Türkiye’ye kıyasla %13 daha ucuzdur. Oldukça hoş bir kültüre sahip olan Nepal’de çok fazla sayıda turist yaşamaktadır.

2. Hindistan

hindistan

Oldukça geniş ve kapsamlı bir kültür birikimine sahip olan Hindistan, listemizin ikinci sırasında. Renkli kültürüyle ve geniş coğrafyası ile dikkat çeken ülkede, resmi dili İngilizce ve Hintçe olsa da tam 22 farklı yerel dil konuşulmaktadır. Son yıllarda teknolojik açıdan atılım gösteren Hindistan’daki çoğu bölge, gelişmişlik seviyesinin altında kalmıştır. Genişliği ve bölgesel olarak farklı kültürlere ev sahipliği yapması nedeniyle yaşam maliyeti ve koşulları oldukça değişkenlik gösterir. Genel olarak Türkiye’ye göre %25 daha ucuz olsa da en gelişmiş şehirlerinden biri olan Delhi ise %40 daha pahalıdır.

3. Gürcistan

gürcistan

Adapte olurken en az zorlanacağınız ülkelerden biri olan Gürcistan, listemizin üçüncü sırasında. Neredeyse 4 milyonluk küçük bir nüfusa sahip olan Gürcistan’da 600 bin Türk bulunmakta. Yani yaklaşık 6 kişiden biri Türk. Türkiye’ye kıyasla bir tık daha ucuz olan bu ülkede genç nüfus oldukça fazladır. Tası tarağı toplayıp gitmek için en iyi ülkelerden biri olabilir. Çünkü ne zaman isterseniz, saatler içerisinde geri dönebilirsiniz.

4. Özbekistan

özbekistan

Adapte olurken en az zorlanacağınız ülkelerden bir diğeri olan Özbekistan, listemizin dördüncü sırasında yer alıyor. Asya’nın kalbinde bulunan bu ülke, henüz tam olarak keşfedilmemiş olsa da oldukça zengin bir kültüre ev sahipliği yapıyor. 35 milyon nüfusun yaşadığı Özbekistan’da, Türkçeye bir hayli yakın olan Özbekçe konuşuluyor. Özbekistan’ın yerel halkının oldukça misafirperver olduğunu ve ayrıca UNESCO tarafından korumaya alınmış 150 tarihi yapıya ev sahipliği yaptığını belirtmekte fayda var. Yaşama maliyeti ise Türkiye’ye kıyasla %20 daha ucuz.

5. Ukrayna

ukrayna

Listemizin beşinci sırasında yaşanabilecek en eğlenceli ülkelerden biri olan Ukrayna bulunuyor. Genç nüfusu yüksek olan bu ülke, renkli gece hayatı ve bireysel özgürlüklerin yüksek olmasıyla dikkat çekiyor. Eğer rahat bir nefes almak istiyorsanız, Ukrayna harika bir seçim olabilir. Avrupa’daki en geniş yüz ölçüme sahip ülkelerden biri olan bu Ukrayna’da yalnızca 46 milyon kişi yaşamakta.

Birçok Türk şirketine ev sahipliği yaptığı ve Türkiye’ye yakınlığı sebebiyle bu ülkeyi tercih edebilirsiniz. Bu şirketlerde genelde başlangıç maaşı 600 dolar olduğu için Ukrayna’da yaşamak ve çalışmak oldukça avantajlıdır. Hatta biriktirdiğiniz para ile Türkiye’ye gelip şahane bir tatil de yapabilirsiniz. Bunun dışında kiralar biraz uygun olsa da genel olarak yaşam maliyeti, hemen hemen Türkiye gibidir.

6. Tayland

tayland

Özellikle ucuzluğu ve doğal güzellikleri için tercih edilen Tayland, listemizin altıncı sırasında. Birçok turist filmine konu olan Tayland, gerçekten de çok sayıda turist barındırmakta. Özellikli Avrupalı ve Amerikalı turistler tarafından ucuzluğu için tercih ediliyor. Türkiye için durum bu kadar parlak olmasa da yine de Türk lirası ile yaşanılabilir bir ülkedir.  Oldukça eğlenceli ve sınırsız bir hayat sunan Tayland’da bir gün bile sıkılmayacağınızı garanti edebiliriz. Ülkenin büyük bir çoğunluğunun denize kıyısı olması sebebiyle harika plajları ve adaları bulunuyor.

7. Karadağ

karadağ

Türklerin popüler bir kaçış noktası olan Karadağ listemizin son sırasında yer alıyor. Oldukça küçük bir yüz ölçüme sahip olan bu ülkede yalnızca 600 bin kişi yaşamakta. Özellikle ticaretin ve oturum izninin kolay olduğu Karadağ, oldukça huzurlu bir ülke olmasıyla göze çarpıyor. Birçok doğal güzelliğe ve eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Karadağ’da yaşam maliyeti Türkiye ile hemen hemen aynı diyebiliriz. Sözü daha fazla uzatmadan, mikrofonu editörlerimizden Anıl ve Hatice’nin Karadağ maceralarını anlattığı bu videoya veriyorum.

Tüm bunlardan sonra aklına ekonomik engeller gelebilir. Peki, Türk lirasının değerli olduğu ülkelere gitmeye ne dersiniz? İşte sizin için güzel bir öneri yazısı: Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türkiye’den kalıcı olarak ayrılma kararı vermeden önce kendi kendinize cevaplamanız gereken birkaç soru bulunuyor. Bu soruları cevapladıktan sonra cevabınız hâlâ evetse, yola çıkmak için hazırlanabilirsiniz.

Başka Bir Kültüre Adapte Olabilecek miyim?

Kültür, bir insanı insan yapan en önemli olgudur diyebilirim. Kültürle doğarız ve kültürle ölürüz. İster istemez doğup büyüdüğümüz kültürden izler taşırız ve bunu hayatımız boyunca devam ettiririz. Unutmamak gerekir ki birbirine yakın coğrafyalarda bile her kültür farklılık gösterir. Farklı bir kültürde yeme içmeden görgü kurallarına kadar hemen hemen her şey farklı işler. İlk bakışta bu o kadar zor bir şeymiş gibi görünmese de zaman içinde eski alışkanlıklarımız devreye girer ve bunları yeni bir kültürde devam ettirmesi oldukça zor olabilir. Yaşayacağınız yerin yerel kurallarına ve kültürüne ne kadar kolay adapte olabilirsiniz? Denemeden bilmek pek mümkün değil ama adapte olabileceğinize inanıyorsanız, yolunuz şimdiden açık olsun.

Zorluklar Karşısında Güçlü Kalabilir miyim?

Ülke değiştirmek başlı başına dünya üzerindeki en zor şey olabilir. Gittiğiniz ülkeye adapte olmaya çalışırken muhtemelen çeşitli maddi ve manevi zorluklarla karşılaşacaksınız. Eski deneyimlerinizi bırakıp yerine yenilerini eklerken bilmediğiniz birçok şeye maruz kalacaksınız. Sıfırdan yaşamayı öğrenmek gibi yurt dışında yaşamaya başladığınızda yeni deneyimler elde edecek ve yavaş yavaş nasıl yaşayacağınızı öğrenmeye başlayacaksınız. Tüm bu macera gerçekleşirken güçlü kalmayı öğrenmek ve kararınızın arkasında durmak verebileceğim en iyi tavsiyedir.

Sevdiğim İnsanları Görmeden Ne Kadar Süre Geçirebilirim?

Sevdiğimiz insanlar, yaşama motivasyonumuzu sağlayan en büyük etkenlerden biridir. Araya mesafe girmesi ve uzaklığa bağlı olarak bu kimseler, birkaç ay hatta belki 1-2 yıl göremeyecek olabilirsiniz. Gideceğiniz ülkeyi seçerken bu faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Eğer 1-2 yıl dayanabilirim diyorsanız, ne mutlu size. O halde dünyanın herhangi bir yerindeki ülkeyi seçmekte özgürsünüz. Yok ben sevdiklerimden uzun süre ayrı kalamam diyorsanız da Türkiye’ye yakın mesafede bir ülke seçmenizi tavsiye ederim.

Başka Bir Ülkeye Gitmek Sorunlarımı Çözecek mi?

Kültürler işletim sistemi gibidir. Her bir işletim sistemi içerisinde hatalar ve bug’lar bulundurur. İyi ve kötü yanları vardır. Bir ülkeyi ve kültürü değiştirmek çoğunlukla sorunları farklı sorunlarla değiştirmeyi sağlar. Önemli olan bu sorunların farkında olmak ve onları kabul edebilmektir. Dünya üzerinde mükemmel olan hiçbir yer yok. Yalnızca sizin kişilik tipinize daha uygun yerler var. Başka bir kültürü deneyimlemeden yaşayacağınız olumsuzlukları öngörmek tam olarak mümkün değildir. Fakat iyi bir araştırma yaparak öngörülerinizi daha tutarlı bir hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu