EkonomiGündem

Türkiye’den Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler 2022

Türkiye’den Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler 2021

Güzel yurdumuz Türkiye, gün geçtikçe yaşanılabilir bir ülke olmaktan çıkıyor. Artmakta olan siyasi baskı, ekonomik krizler, yaşam koşullarının zorluğu, eğitim eşitsizliği ve daha nicesi… Ülkeden ayrılmak, kim olursanız olun, oldukça çok zor bir karar. Bu yazıya tıkladığınıza göre aklınızda soru işaretleri olmalı. Acaba hangi ülkeyi tercih etmelisiniz? Bunu başarabilecek misiniz? Ne kadar paraya ihtiyacınız olacak? Bu soruların hepsini elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım. İşte Türkiye’den gidilebilecek en ucuz ülkeler 2022 önerileri…

Nepal

nepal
Swayambhunath, Katmandu, Nepal

Dünyanın en ucuz ve en yaşanılabilir ülkesi olarak nitelendirilen Nepal, listemizin ilk sırasında. Bu ülkede günde 1-2 dolar ile geçinmeye çalışan insanların olduğu düşünülünce gerçekten çok ucuz bir ülke olduğunu anlayabiliyoruz. Başkenti Kathmandu, Himalayalar’ın eteklerinde bulunmaktadır. Nüfusunun %80inden fazlası Hindu inancına sahip Nepal, oldukça huzurlu bir ülkedir.

Nepal’de ortalama bir evin ortalama kirası yaklaşık 1400 TL tutarındadır. Gıda fiyatları Türkiye’ye göre yaklaşık %20 daha ucuzdur. Genel anlamda ise Nepal Türkiye’ye kıyasla %13 daha ucuzdur. Oldukça hoş bir kültüre sahip olan Nepal’de çok fazla sayıda turist yaşamaktadır.

Hindistan

hindistan
Maidan, Hindistan

Oldukça geniş ve kapsamlı bir kültür birikimine sahip olan Hindistan, listemizin ikinci sırasında. Renkli kültürüyle ve geniş coğrafyası ile dikkat çeken ülkede, resmi dili İngilizce ve Hintçe olsa da tam 22 farklı yerel dil konuşulmaktadır. Son yıllarda teknolojik açıdan atılım gösteren Hindistan’daki çoğu bölge, gelişmişlik seviyesinin altında kalmıştır. Genişliği ve bölgesel olarak farklı kültürlere ev sahipliği yapması nedeniyle yaşam maliyeti ve koşulları oldukça değişkenlik gösterir. Genel olarak Türkiye’ye göre %25 daha ucuz olsa da en gelişmiş şehirlerinden biri olan Delhi ise %40 daha pahalıdır.

Gürcistan

gürcistan
Tiflis, Gürcistan

Adapte olurken en az zorlanacağınız ülkelerden biri olan Gürcistan, listemizin üçüncü sırasında. Neredeyse 4 milyonluk küçük bir nüfusa sahip olan Gürcistan’da 600 bin Türk bulunmakta. Yani yaklaşık 6 kişiden biri Türk. Türkiye’ye kıyasla bir tık daha ucuz olan bu ülkede genç nüfus oldukça fazladır. Tası tarağı toplayıp gitmek için en iyi ülkelerden biri olabilir. Çünkü ne zaman isterseniz, saatler içerisinde geri dönebilirsiniz.

Özbekistan

özbekistan
Içhan Kala, Özbekistan

Adapte olurken en az zorlanacağınız ülkelerden bir diğeri olan Özbekistan, listemizin dördüncü sırasında yer alıyor. Asya’nın kalbinde bulunan bu ülke, henüz tam olarak keşfedilmemiş olsa da oldukça zengin bir kültüre ev sahipliği yapıyor. 35 milyon nüfusun yaşadığı Özbekistan’da, Türkçeye bir hayli yakın olan Özbekçe konuşuluyor. Özbekistan’ın yerel halkının oldukça misafirperver olduğunu ve ayrıca UNESCO tarafından korumaya alınmış 150 tarihi yapıya ev sahipliği yaptığını belirtmekte fayda var. Yaşama maliyeti ise Türkiye’ye kıyasla %20 daha ucuz.

Ukrayna

ukrayna
Great Lavra Bell Tower, Kyiv, Ukrayna

Listemizin beşinci sırasında yaşanabilecek en eğlenceli ülkelerden biri olan Ukrayna bulunuyor. Genç nüfusu yüksek olan bu ülke, renkli gece hayatı ve bireysel özgürlüklerin yüksek olmasıyla dikkat çekiyor. Eğer rahat bir nefes almak istiyorsanız, Ukrayna harika bir seçim olabilir. Avrupa’daki en geniş yüz ölçüme sahip ülkelerden biri olan bu Ukrayna’da yalnızca 46 milyon kişi yaşamakta.

Birçok Türk şirketine ev sahipliği yaptığı ve Türkiye’ye yakınlığı sebebiyle bu ülkeyi tercih edebilirsiniz. Bu şirketlerde genelde başlangıç maaşı 600 dolar olduğu için Ukrayna’da yaşamak ve çalışmak oldukça avantajlıdır. Hatta biriktirdiğiniz para ile Türkiye’ye gelip şahane bir tatil de yapabilirsiniz. Bunun dışında kiralar biraz uygun olsa da genel olarak yaşam maliyeti, hemen hemen Türkiye gibidir.

Tayland

tayland
Bangkok, Tayland

Özellikle ucuzluğu ve doğal güzellikleri için tercih edilen Tayland, listemizin altıncı sırasında. Birçok turist filmine konu olan Tayland, gerçekten de çok sayıda turist barındırmakta. Özellikli Avrupalı ve Amerikalı turistler tarafından ucuzluğu için tercih ediliyor. Türkiye için durum bu kadar parlak olmasa da yine de Türk lirası ile yaşanılabilir bir ülkedir.  Oldukça eğlenceli ve sınırsız bir hayat sunan Tayland’da bir gün bile sıkılmayacağınızı garanti edebiliriz. Ülkenin büyük bir çoğunluğunun denize kıyısı olması sebebiyle harika plajları ve adaları bulunuyor.

Karadağ

karadağ
Sveti Stefan, Karadağ

Türklerin popüler bir kaçış noktası olan Karadağ listemizin son sırasında yer alıyor. Oldukça küçük bir yüz ölçüme sahip olan bu ülkede yalnızca 600 bin kişi yaşamakta. Özellikle ticaretin ve oturum izninin kolay olduğu Karadağ, oldukça huzurlu bir ülke olmasıyla göze çarpıyor. Birçok doğal güzelliğe ve eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Karadağ’da yaşam maliyeti Türkiye ile hemen hemen aynı diyebiliriz. Sözü daha fazla uzatmadan, mikrofonu editörlerimizden Anıl ve Hatice’nin Karadağ maceralarını anlattığı bu videoya veriyorum.

Tüm bunlardan sonra aklına ekonomik engeller gelebilir. Peki, Türk lirasının değerli olduğu ülkelere gitmeye ne dersiniz? İşte sizin için güzel bir öneri yazısı: Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Vietnam

Vietnam Destian Şelalesi
Destian Şelalesi, Vietnam

Türkiye’den farklı bir ülkede bir servet ödemeden yaşamak için tercih edebileceğiniz bir diğer ülke ise Vietnam. Vietnam, çok fazla para harcamak zorunda kalmadan yaşayabileceğiniz en uygun adreslerden biridir. Gurbetçilere pek çok özelliği ile yaşam imkanı sunan bu ülkeyi tercih edebilirsiniz.

Gastronomik ve kültürel açıdan Vietnam’ın orijinal bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Ülkeden ne beklediğinize bağlı olarak yaşam şartlarınızı belirleyebilirsiniz.

Vietnam deyince öne çıkan üç şehirden bahsedebiliriz. Bunlar; güneyde Ho Chi Minh şehri, kuzeyde başkent Hanoi ve ülkenin merkezinde Da Nang şehridir. Çoğu iş olanağı da bu üç şehirde bulunmaktadır. Belki gitmeden evvel bu şehirleri yakından tanımak isteyebilirsiniz.

Vietnam’ın para birimi, Vietnam Dongudur. Vietnam Dongu son zamanlarda dolar karşısında değer kaybeden para birimlerinden biridir. Ülkeyi yaşamak adına ucuz hale getiren de bu özelliğidir. Vietnam’da yaşamayı tercih ederseniz ülkede İngilizce öğretebilirsiniz. Böylece aylık 1.100$ ile 1.700$ arasında değişen bir gelire sahip olabilirsiniz.

Arjantin

Arjantin Patagonya
Patagonya, Arjantin

The Economist Dergisi’ne göre dünyanın en ucuz şehirleri arasında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de bulunuyor. Güney Amerika’nın en ilgi çekici şehirlerinden biri olan Buenos Aires, listemizin öne çıkan şehirlerinden biri.

Eğer yaşamak için Arjantin’i seçerseniz sizi en zorlayacak şey dil olacaktır. Çünkü ülkede yaygın biçimde İspanyolca konuşulmakta. İngilizce ise yaygın biçimde kullanılan bir dil değil.

Arjantin’i tercih etmenizi sağlayacak bir sebep de ülkenin Türkiye’den vize istemiyor oluşu. Tabi bu üç aya kadar süren turistik geziler için geçerli. Yine de bu üç aylık süreyi uzatmanın zor olmadığını söyleyelim.

Arjantin para birimi olan peso da dolar karşısında gün geçtikçe değer kaybediyor. Eğer dolar karşılığında çalıştığınız veya çalışacağınız bir işiniz varsa ülkede kolaylıkla geçinebilirsiniz.

Bulgaristan

Nebessar Bulgaristan
Nebessar, Bulgaristan

Komşu ülke Bulgaristan da listemizde yer alıyor. Eğer Avrupa hayalleri kuran bir gurbetçi adayı iseniz Bulgaristan sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bulgaristan’da yaşayıp da bir süre sonra Orta Avrupa’ya yerleşen gurbetçilerin sayısı hiç de az değil.

Bulgaristan’ın Türk göçmenler için en bariz avantajı, kültürel avantaj. Ülkede Türkiye’de çok da yabancısı olmadığımız Balkan rüzgarları esiyor. Nitekim Türkiye’de de pek çok Bulgar göçmeni bulunuyor.

Yine de Bulgaristan’ın Türkiye’den daha ucuz olmadığını söyleyelim. Örneğin TL kazanarak Bulgaristan’da kolaylıkla geçinemeyebilirsiniz. Önemli olan, Bulgaristan’da kendinize uygun bir iş bulmak veya dolar karşılığında çalışacağınız bir işiniz olması.

Çekya

Çek Cumhuriyeti
Český Krumlov, Çekya

Türk Lirasının değerli olduğu bir ülke arayışındaysanız Çekya sizin için uygun ülke. Çünkü Çekya’nın para birimi olan Çek korunası şu anda Türk Lirasının yarısından daha az değer görüyor.

Ancak hemen belirtmeliyiz ki, Çekya vize ile ilgili o kadar da esnek davranan bir ülke değil. Eğer işiniz hazır olarak Çekya’ya gidecekseniz avantajlı olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak öğrenci veya çalışan olmayanların vize alması daha da zorlaşıyor.

Çekya’da yaşamanın en güzel tarafı ise tipik Avrupai kültür ve mimariyle iç içe yaşayacak olmak. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerine de buradan rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Makedonya

Ohrid
Ohrid, Makedonya

Listemizin bir diğer Balkan ülkesi Makedonya. Makedonya’yı listeye almamızın nedeni de yine Türk Lirasının burada değerli olması. Öyle ki şu anda, 1 Türk Lirası 5.5 Makedon Dinarına eşit durumda.  Ayrıca ülkede Türkçe konuşarak yaşamınızı sürdürmeniz mümkün. Çünkü burada Türkçe bilenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak oranda.

Kültürel olarak da Türkiye ile Makedonya arasında ciddi farklılıklar bulunmuyor. Bu sebeple adaptasyon süreci daha kolay atlatılabilir.

Türkiye’den kalıcı olarak ayrılma kararı vermeden önce kendi kendinize cevaplamanız gereken birkaç soru bulunuyor. Bu soruları cevapladıktan sonra cevabınız hâlâ evetse, yola çıkmak için hazırlanabilirsiniz.

Başka Bir Kültüre Adapte Olabilecek miyim?

Kültür, bir insanı insan yapan en önemli olgudur diyebilirim. Kültürle doğarız ve kültürle ölürüz. İster istemez doğup büyüdüğümüz kültürden izler taşırız ve bunu hayatımız boyunca devam ettiririz. Unutmamak gerekir ki birbirine yakın coğrafyalarda bile her kültür farklılık gösterir. Farklı bir kültürde yeme içmeden görgü kurallarına kadar hemen hemen her şey farklı işler. İlk bakışta bu o kadar zor bir şeymiş gibi görünmese de zaman içinde eski alışkanlıklarımız devreye girer ve bunları yeni bir kültürde devam ettirmesi oldukça zor olabilir. Yaşayacağınız yerin yerel kurallarına ve kültürüne ne kadar kolay adapte olabilirsiniz? Denemeden bilmek pek mümkün değil ama adapte olabileceğinize inanıyorsanız, yolunuz şimdiden açık olsun.

Zorluklar Karşısında Güçlü Kalabilir miyim?

Ülke değiştirmek başlı başına dünya üzerindeki en zor şey olabilir. Gittiğiniz ülkeye adapte olmaya çalışırken muhtemelen çeşitli maddi ve manevi zorluklarla karşılaşacaksınız. Eski deneyimlerinizi bırakıp yerine yenilerini eklerken bilmediğiniz birçok şeye maruz kalacaksınız. Sıfırdan yaşamayı öğrenmek gibi yurt dışında yaşamaya başladığınızda yeni deneyimler elde edecek ve yavaş yavaş nasıl yaşayacağınızı öğrenmeye başlayacaksınız. Tüm bu macera gerçekleşirken güçlü kalmayı öğrenmek ve kararınızın arkasında durmak verebileceğim en iyi tavsiyedir.

Sevdiğim İnsanları Görmeden Ne Kadar Süre Geçirebilirim?

Sevdiğimiz insanlar, yaşama motivasyonumuzu sağlayan en büyük etkenlerden biridir. Araya mesafe girmesi ve uzaklığa bağlı olarak bu kimseler, birkaç ay hatta belki 1-2 yıl göremeyecek olabilirsiniz. Gideceğiniz ülkeyi seçerken bu faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Eğer 1-2 yıl dayanabilirim diyorsanız, ne mutlu size. O halde dünyanın herhangi bir yerindeki ülkeyi seçmekte özgürsünüz. Yok ben sevdiklerimden uzun süre ayrı kalamam diyorsanız da Türkiye’ye yakın mesafede bir ülke seçmenizi tavsiye ederim.

Başka Bir Ülkeye Gitmek Sorunlarımı Çözecek mi?

Kültürler işletim sistemi gibidir. Her bir işletim sistemi içerisinde hatalar ve bug’lar bulundurur. İyi ve kötü yanları vardır. Bir ülkeyi ve kültürü değiştirmek çoğunlukla sorunları farklı sorunlarla değiştirmeyi sağlar. Önemli olan bu sorunların farkında olmak ve onları kabul edebilmektir. Dünya üzerinde mükemmel olan hiçbir yer yok. Yalnızca sizin kişilik tipinize daha uygun yerler var. Başka bir kültürü deneyimlemeden yaşayacağınız olumsuzlukları öngörmek tam olarak mümkün değildir. Fakat iyi bir araştırma yaparak öngörülerinizi daha tutarlı bir hale getirebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir