Teknoloji

Ücretsiz Backlink Alabileceğiniz Siteler

ucretsiz backlink alabileceginiz siteler

Özellikle ücretsiz kullanımıyla SEO çalışmalarının verimini arttırmak konusunda büyük katkı sağlayan backlink, kullanıcılar açısından da daha güven verici bir uygulamadır. Peki, hangi sitelerden bu desteği alabildiğinizi biliyor musunuz? Tam bu ihtiyacınız için içeriğimizde, ücretsiz backlink alabileceğiniz siteler ve özelliklerini derledik.

E-Ticaret faaliyetlerinin ya da diğer birçok alanda üretim yapılan web sitelerinin tanıtımı, ön plana çıkarılması ve işlemesi, belirli koşulların sağlanması ile mümkün olabilir. Backlink kullanımı, web sitelerinin güçlü bir etkileşime sahip olması için başvurulan bir yöntemdir. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılan backlink uygulaması, site sahiplerinin işini büyük oranda kolaylaştırır ve görünürlüğe anlamlı oranda katkı sağlar.

Backlink Nedir?

Backlink, web sitelerinin daha geniş kitlelerle ulaşması adına yapılan etkileşim uygulamalarıdır. Gerek sosyal medya mecraları gerekse farklı web siteleri üzerinden verilen bağlantılarla sağlanan backlink, SEO çalışmaları kapsamında önemli bir yere sahiptir. Backlink uygulamaları,  arama motorları üzerinden sayfaların daha fazla görünür olması ve etkileşim sağlaması için kullanılan bir yöntemdir.

Backlink, ücretsiz ve ücretli olarak uygulanabilen ve bu sayede organik trafik artışı sağlayan bir nevi iş ortaklığıdır. Aynı konularda web sitesi üzerinden yayın yapan uygulayıcılar, kendi aralarında kullandıkları bu yöntemle hem kendi tanıtımlarını sağlar hem de kullanıcılar için daha geniş fırsatlar sunarlar.

Günümüzde iş ortaklıklarının farklı versiyonları olarak kaşımıza çıkan backlink uygulamaları, web sitesi üzerinden içerikte konu edilen başlıklara dair farklı web sitelerine bağlantı vererek yapılır. Bu sayede kullanıcılara alternatif bilgi kaynakları sunulduğu gibi diğer firmalarla da etkileşim sağlanır. Çok yönlü bir faydaya dayalı olarak uygulanan bu yöntem, Google algoritmaları üzerinden de ön plana çıkma olanağı verir.

Ücretsiz Backlink Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz olarak alınan backlinkler genel anlamda karşılıklı bir alışverişin sonucu olarak gerçekleştirildiği için hem maliyetsiz bir işlem olacak hem de faydası organik olarak verilere yansıyacaktır. Backlink paylaşımları ücretsiz olarak kullanıldığı takdirde, zamana yayılan bir fayda sağlayacağı için uzun vadeli bir çözüm olduğu da söylenebilir. Bu doğrultuda ücretsiz backlink kullanımının faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Backlink paylaşımlarında genellikle etki uzun vadeli ve kalıcıdır.
 • Web sitelerinin içeriklerine bağlı olmak kaydıyla satış ve ürün tanıtımı gibi sayfalara yapılan paylaşımlar, karlı olacaktır.
 • Backlink son derece geri dönüşe açık ve geliştirici bir yöntemdir. Bağlantılar aracılığı ile gelen kullanıcılar genellikle alışveriş ya da etkileşime açık olacaktır.
 • Paylaşıma gelen Google botları sayfanın ön plâna çıkmasında etkili olacaktır.

Ücretsiz Backlink Siteleri 2022 Güncel Listesi

Ücretsiz backlink alabileceğiniz siteler, çeşitli özellikleri ile ön plâna çıkan ve ücretsiz olarak bağlantı sağlayabilmektedir. SEO çalışmalarında en çok kullanılan yöntemlerden biri olan backlink için farklı biçimlerde çalışan siteler bulunmaktadır. Google üzerinde en etkili backlink kullanımları popülaritesi en yüksek sayfalardan oluşmaktadır. Backlink kullanımı, dofollow ve nofollow olmak üzere iki farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca üzerinden hesap oluşturulabilen siteler yani sosyal medya platformları da backlink için uygun siteler olarak bilinir.

DoFollow Backlink Siteleri

dofollow backlinkler
WordPress, Dell, About.me gibi ücretsiz backlink alabileceğiniz siteler, dofollow backlinklerin arasında yer alır.

DoFollow backlink, arama motorlarında en iyi performansı hedefleyen uygulamalardan biri olarak hem çok kullanışlı hem de daha verimli bir uygumladır. Bu yöntemle arama motorlarının bağlantıyı takip etmesi için bir talimat gönderilir. Bu sayede sayfaların yayılımı daha kolay hale gelir.

DoFollow backlink sitelerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Blogger: Google bağlantılı olarak blog oluşturma olanağı sunan blogger.com, en çok kullanılan web sitelerinden biri olarak ön plana çıkar ve backlink için yüksek performans sunar.
 • About.me: Kişisel bir tanıtım ve avatar oluşturma sitesi olan about.me, kişisel tanıtım ve marka tanıtımı için oldukça etkilidir.
 • Microsoft: Dünyanın en eski ve en çok kullanılan sitesi olan microsoft.com, gerek e-posta verileri gerekse diğer hizmetleri ile en etkili backlink bağlantısını sağlar.
 • Dell: En prestiji firmalardan biri olarak dell.com, backlink için en uygun seçeneklerden biridir.
 • WordPress: Web sitesi oluşturmak için alt yapı sunan ve dünya genelinde çok sayıda sitenin alt yapısını oluşturan WordPress, backlink için en uygun alt yapıyı sunar.
 • Amazon: En çok tercih edilen alışveriş sitelerinden biri olarak amazon.com, etkili bir araç olarak değerlendirilebilir.

NoFollow Backlink Siteleri

nofollow backlinkler
Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube benzeri sosyal mecralar da ücretsiz backlink alabileceğiniz siteler arasında yer almaktadır.

NoFollow backlink, arama motorunda diğer kaynağın takip edilmemesi için talimat verir. Dolayısıyla web sitesi için kısmi bir trend yükselişi sağlar. Bu grupta yer alan siteler ağırlıklı olarak sosyal medya platformlarıdır.

NoFollow backlink sitelerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Flickr: Kaliteli fotoğraf paylaşım siteleri arasında yer alan flicker.com üzerinden fotoğrafların açıklama kısımları üzerinden bağlantı vermek mümkündür. Genellikle anlık etkisi daha yüksektir.
 • Udemy: Udemy, online olarak eğitim veren bir sitedir.  Bu site üzerinden özellikle eğitim konularına yakın konularda bağlantı vermek oldukça etkilidir.
 • YouTube: Dünyanın en çok kullanılan video izleme sitesi olan YouTube.com, her türlü web sitesi için bağlantı vermeye uygun bir platformdur.
 • Instagram: Instagram sosyal medya araçları arasından en çok kullanılan ortamı sunmaktadır.  Birçok konudan doğrudan etkileşim olanağı sunan Instagram, backlink için en uygun alanlardan biridir. Ayrıca çok hızlı etki gösterebilmektedir.
 • Facebook: Instagram’dan önce en etkili olan sitelerden biri olan Facebook, hedef kitleye göre hali hazırda etkili paylaşım alanlarından birini sunmaktadır.
 • Twitter: Twitter, özellikle politik ve gündeme yönelik paylaşımlarda ön plâna çıkar ve etkili bir paylaşım alanı sunar.
 • LinkedIn: LinkedIn profesyonel yaşama dair son zamanlarda yükselişe geçmiş ve popülerleşmiştir. Özellikle de mobil kullanımın daha fazla aktifleşmesi ile LinkedIn popüler sosyal medya mecraları gibi etkileşime açık hale gelmiştir.

Web sitelerinin etkileşimi için büyük öneme sahip olan backlink uygulaması, SEO çalışmalarının etkili olması için özellikle gereklidir. Birden fazla platformda etkilik göstermek, çalışmaların hem daha uzun vadeli hem de başarılı olmasını sağlar.

Web sitenizin otoritesini arttırmak konusunda işte araştırmanız gereken bir konu daha: Screaming Frog Kullanımı ve SEO Hataları

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir