GündemSosyoloji

Türkiye’de Eğlence Kültürü

turkiyede-eglence-kulturu

Eğlenmek için yapılan aktiviteler, farklı kültürlerde farklı formlardadır. Türkiye’de eğlence kültürü ise son derece basit temellidir.

Dünyada ve ülkemizde insanların gündelik hayatta yaşadıkları iş eylemlerinin ardından kendilerine ayırdıkları vakitlerde yapacakları aktivitelere genel olarak isme eğlenme ismi verilir. Eğlence kültürü ise belirli bir yöre ya da bölgede yaşayan insanların genel olarak nasıl eğlendiklerini ifade etmek için kullanılmaktadır. Kıta, ülke, şehir, mahalle ve sokağa göre değişiklik taşıyabilmektedir. Sosyolojinin bir çalışma konusu olan eğlence kültürü, ekonomi ve siyaset ile zaman içerisinde ilişkilenmiştir. Türkiye’de eğlence kültürü konusu da bu anlamda sosyoloji adına cezbedici bir çalışma alanıdır.

Türk Eğlence Kültürü

Türkiye’de sosyal hayat kavramı genellikle ev ve iş arasında geçen bir trafiği kapsar. Bu trafik arasında cafe, alışveriş merkezi ve re oldukça basit anlaşılan bir kavramdır maalesef. Her yaş grubunun kendini eğlendirmek için düşündüğü eğlence tarzı oldukça basit metala dayanmaktadır. Bu yüzden de eğlence sektöründe olan belli başlı faktörler yıllardan beri bu sektörün başını çekmeye devam etmektedir.

Yaş Gruplarına Göre Eğlence Anlayışı
Türkiye’de eğlence kültürü denildiğinde akla gelen ilk aktivite çay içmektir. İnsanlar günde ortalama 3 bardak çay tüketirler.

Yaş Gruplarına Göre Eğlence Anlayışı

Farklı yaş gruplarının arasındaki eğlence anlayışı değişiklik, aynı yaş grubundaki kişilerde ise yakınlık taşıyor. Kültürel olarak yaşadıkları çağın özelliklerine sahip olan bireyler, grup halinde sosyalleşme ihtiyaçlarını da eğlence kültürleriyle harmanlamaya çalışıyor. Örneğin, 40 yaş üstü erkeklerin sosyal hayat ve eğlence anlayışlarında mahalle kıraathanelerinde vakit geçirmek ve oyun oynamak yer almaktadır. Ancak 15-25 yaş arası gençlerin eğlence anlayışında genellikle kafeterya ve benzeri mekanlarda zaman öldürmek yeralıyor. Genelde toplum içeceği rolünü üstlenen çay her ortam için vazgeçilmeze dönüşmüştür.

Kültürel etkinlikler arasında sıklıkla tercih edilen rakı kültürü, özellikle Türkiye’de eğlence kültürü ile  özdeşiyor. “Rakı Nasıl İçilir ve İçme Adabı Nedir?” başlıklı yazımızdan, siz de kültürel bir aktivite olarak rakı tüketimini inceleyebilirsiniz.

Cinsiyete Göre Eğlence Anlayışı

Kadınların eğlence anlayışında, erkeklerin anlayışına kıyasla oldukça farklılık mevcut. Genç kadınların eğlence ve sosyalleşme anlayışında, AVM’de tekstil ürünleri merkezli gezinti söz konusudur. Ayrıca yaş ortalamasında artış ile birlikte (25-55) televizyon izleme oranında artış gözleniyor.

Gece eğlencesinde ise erkekler için pavyon, türkü bar, kıraathane ve bahis merkezleri tercih ediliyor. Kadınlarda ise maalesef gece eğlence kültürü oldukça kısıtlı. Eşli ev gezmesi ya da komşu ziyareti genellikle ilk sırada. Burada ataerkil sistemin, kadın üzerinde olan etkisinin izlerini görebiliyoruz. Çünkü kadın bir meta olarak, diğer bir meta olan evden habersiz ya da izinsiz ayrılamaz.

Eğlence Kültürümüzdeki Eksiklikler

Eğlence anlayışımızda çağa uygun aktivitelerimiz film izlemek, müzik dinlemek ve sosyal medyada vakit geçirmek… Fakat film, müzik ve sosyal medya kültürümüz maalesef üretici ya da bilinçli tüketici unsurlarından oldukça uzak. Bütün içerik olgularında aranan ana kriter çabuk tüketebilmesi ve fazla düşündürmemesi olarak referans alınmaktadır.

Shares:

1 Yorum

  • Rakı Nasıl İçilir? - Yazbuz
    12 Haziran 2021 at 20:12

    […] eğlence kültürünün incelemesi için siz de “Türkiye’de Eğlence Kültürü” başlıklı yazımızı […]

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir