Teknoloji

Web Sitesi Nasıl Kurulur: Web Sitesi Kurmak için Harika Bir Kılavuz

Web Sitesi Nasıl Kurulur

Çevrimiçi işinizi başlatmaya hazır mısınız? Web sitesi nasıl kurulur sorusuna yanıt mı arıyorsunuz? O halde doğru adrestesiniz. Artık Atak Domain’in hazır site aracı ile ürünlerinizi doğrudan kendi sitenizden satabilirsiniz. Ayrıca, yerleşik pazarlama özelliklerimiz satışları artırmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olur. Günümüz iş dünyasında başarılı olmak profesyonel web sitesi kurmayı bilmeniz gerekir. İster küçük tuğla mağazası, ister çevrimiçi işletme veya e-ticaret şirketi kuruyor olun, durum değişmeyecektir. Kendinizi bir marka olarak, işverenlere veya serbest çalışan olarak tanıtırken bile, insanların sizi bulabileceği ve işinizi büyütebileceğiniz bir çevrimiçi varlığa sahip olmanız gerekir.

İyi tasarlanmış web sitesine sahip olmak, sizi ve işletmenizi anında daha profesyonel gösterir. İşletme web sitesi, müşterilerinizle iletişim kurmanıza ve ne yaptığınız konusunda onları güncel bilgi vermenize olanak tanırken, aynı zamanda yeni potansiyel müşteriler kazanmanıza da yardımcı olur. Ayrıca, doğru yaparsanız web siteniz markanızın karakterini ve vizyonunu oluşturmak için önemli bir araç olabilir.

Kendiniz web sitesi kurmayı ve çevrimiçi işinizi bir sonraki seviyeye taşımayı öğrenmeye hazır mısınız? Yeni başlayanlar için bu adım adım kılavuz, süreç boyunca size yol gösterecek ve web sitenizin kalabalığın arasından sıyrılması için doğru seçimleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

1. Adım: Web sitenizin amacına karar vermek

amac
Yola koyulmadan önce kendinize bir amaç belirlemelisiniz.

Web sitenizi tasarlamaya başlamadan önce, o sitenin ne yapması gerektiğini tam olarak tanımlamanız gerekir. Malları ve hizmetleri doğrudan müşterilere nasıl satacağınızı mı arıyorsunuz, yoksa öncelikle insanların işletmeniz hakkında bilgi edinebileceği uygun bir bilgi kaynağına mı ihtiyacınız var? Ya da her ikisi de? Hedeflerinizin ne olduğu konusunda mümkün olduğunca spesifik olun. Örneğin, şunları düşünebilirsiniz:

 • Fiziksel veya dijital ürünler veya hizmetler satmak
 • Yerel müşterilerin çalışma saatlerinizi, fiyatlarınızı veya şirketinizle ilgili diğer bilgileri bulabileceği bir yere sahip olmak
 • Markanızın kimliğini ve mesajını iletmek
 • Duyurular ve güncellemeler yayınlamak
 • Müşteri incelemelerini ve referanslarını göstermek
 • Potansiyel müşterileri satış yerinize taşımak

Her birini başarmak için stratejiniz olduğu sürece web siteniz için birden fazla hedefiniz olması sorun değil.

Örneğin, öncelik hedeflerinizden biri, satın almayla sonuçlanan ilerleme sağlamaksa, web siteniz bunu nasıl başaracak? İnsanların bir satış temsilcisiyle konuşmadan önce daha fazla bilgi edinebilmeleri için açıklayıcı videolar ve ürün veya hizmet ayrıntılarını yayınlayacak mısınız? Potansiyel müşteri türlerinin her ikisi için ayrıca bölümleriniz olacak mı?

Ne kadar spesifik olursanız, web sitenizi nasıl oluşturacağınız konusunda karar vermeniz de o kadar kolay olur.

2. Adım: Özel bir alan adı seçmek

alan ad
Alan adı seçmek de ilk adımlardan bir tanesidir.

Web sitenizin ihtiyaç duyduğu ilk şey bir alan adıdır. Alan adınız, internetteki ana konumunuz ve dünyanın sizi bulabilmesi için yön tabelanızdır. Bunu mağaza pencerenizin sanal versiyonu olarak düşünün.

Alan adınızı seçme

Alan adınız insanların sizi bulmak için web tarayıcılarına yazacakları addır. Eğer benzersiz bir örnek bulmak istiyorsanız endişelenmeyin, alan adı bulmak göründüğünden daha kolay!

Eğer işletme adınız varsa, bu özel alan adının bir alan adı olarak mevcut olup olmadığını öğrenerek başlayın. Değilse, konum bilgisi eklemenin yardımcı olup olmayacağını kontrol edin. Örneğin, “carolsdogwash” alınırsa, “carolsdogwashmilwaukee”yi deneyin.

İşletme adınız uzun veya karmaşıksa alternatif alan adı kullanmakta sorun yoktur. Bu durumda kısaltma, örneğin “Dewey, Cheetem ve Howe Hukuk Bürosu” için “dchlaw” işe yarayabilir. Bu adın, alanında bir tür işletme, hukuk olduğuna dikkat edin. Bu, arama motorlarının kullanıcıların ne tür içerik görmeyi beklemeleri hatırlamayı kolaylaştırıyor.

Alan adı uzantısı seçme

Alan adınızı seçtiğiniz zaman bir uzantı da seçmeniz gerekir. Klasik “.com”, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olmadığınız sürece ilk tercihiniz olmalıdır. Çünkü insanlar varsayılan olarak web sitelerinin sonuna .com yazma eğilimindedir. Diğer seçenekler şunları içerir:

 • teknoloji şirketleri için .net
 • .org kar amacı gütmeyen kuruluşlar için
 • .info yalnızca bilgi amaçlı siteler için
 • .club ilgi grupları için

Yani, bulunduğunuz sektöre bağlı olarak yukarıdakilerden birini de seçebilirsiniz.

Alan adınızı satın alma veya kapatma

Atak Domain bir alan adı aramayı ve satın almayı kolaylaştırır. Doğrudan web sitesi üzerinden kaydolabilir, ödeme yapabilir, ardından sürükle ve bırak web sitesi oluşturucuyu kullanarak kişiselleştirilmiş web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Domain Kayıt: https://www.atakdomain.com/

Halihazırda bir alan satın aldıysanız, bunu Atak Domain’e ücretsiz olarak bağlayabilirsiniz.

3. Adım: Bir barındırma (hosting) edinmek

(hosting) edinmek
Barındırma, yani hosting oldukça önemlidir.

Her web sitesinin bir web barındırıcısına ihtiyacı vardır. Barındırma sunucularında veri alanı satan veya kiralayan bir şirkettir. Bu alan oluşturduğunuz her sayfa için tüm bilgileri tutan web sitenizin evi olur.

Barındırma sağlayıcıları tarafından sunulan iki tür barındırma vardır. Bunlar:

 • Birden çok web sitesinin tek bir sunucuda depolama alanına sahip olduğu paylaşılan hosting: Her sitenin kendi sunucu bölümü vardır, bu nedenle herkesin bilgileri güvende kalır.
 • Bir web sitesinin tüm bir sunucuya sahip olduğu özel barındırma: Bu barındırma türü, çoğunlukla Google ve Amazon gibi binlerce sayfaya ve büyük miktarda veri trafiğine sahip son derece büyük siteler tarafından kullanılır.

Yeni işletmeler, paylaşımlı hosting konusunda gayet iyi durumda ve Atak Domain bunu ücretsiz olarak sağlıyor.

Eğer hostingin ne olduğunu bilmiyorsanız Hosting Nedir? Hosting Niçin Kullanılır? başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

4. Adım: Bir web sitesi oluşturucu seçmek

Varsayalım, şimdiye kadar bir adres (alan adınızı) seçtiniz ve araziyi satın aldınız (bir hosting aldınız). Bir sonraki adımınız sitenizi oluşturmaktır.

Tıpkı bir yapı inşa ediyormuşsunuz gibi, sağlam bir çerçeve sitenizin en iyi şekilde görünmesini ve çalışmasını sağlayacaktır. En iyi seçim sitenizi oluşturmak ve tasarlamak için ödeme yapmaktır. 2021 yılında bu hizmetin ortalama maliyeti 4.000 ila 10.000 ABD Doları arasında idi, ancak birden fazla sayfaya veya daha karmaşık işlevlere ihtiyacınız varsa daha fazla ödeyebilirsiniz.

Bu durumda ödediğinizin bir kısmı bu siteyi yapılandırmak için gerekli olan tasarım ve kodlama becerileridir. O varsayımsal binayı tekrar düşünün. Tıpkı bir evin çerçevesini oluşturmak için uzmanlık gerektirdiği gibi, bir web sitesi tasarımı için çerçeveyi sıfırdan oluşturmak da uzmanlık gerektirir.

Aradaki fark web sitesi oluştururken onu sıfırdan oluşturmanız gerekmemesidir. Atak Domain hazır site aracını kullanmak için herhangi bir teknik beceriye ihtiyacınız yoktur. Çünkü, pratik bir “sürükle-bırak” web sitesi oluşturucusuyla ücretsiz web sitesi oluşturma ve yayınlama hizmetleri sunar. Atak Domain web sitenizin platformu haline gelir ve tüm kodlamayı sizin için yapar.

Adım 5: Sitenizin haritasını çıkarmak

Sitenizin haritasi
Site haritası oluştururken planlı hareket etmelisiniz.

Hazır site aracı ile ücretsiz olarak sınırsız sayıda web sayfası yayınlayabilirsiniz. Ne tür sayfalar istediğinize ve insanların kişiselleştirilmiş web sitesi navigasyonu aracılığıyla bir sayfadan diğerine nasıl geçebilmelerini istediğinize karar vermekte özgürsünüz.

Ana sayfanızın ve “bize ulaşın” sayfanızın olması önemlidir. Böylece, site haritanız bu süreçte daha önce belirlediğiniz hedeflere bağlı olacaktır. Web sitesi oluşturma sürecinize başlamanıza yardımcı olacak bazı fikirler ise şunlardır:

 • Ziyaretçiyi içeriğe erişmek veya bir indirim kodu almak için e-posta adresini girmeye teşvik eden bir “newsletter toplama sayfası”
 • Kişilerin adlarını ve iletişim verilerini girdiği, böylece daha fazla bilgi için onlarla iletişime geçebileceğiniz müşteriyi yakalama sayfası
 • Web sitenize ürün veya hizmet bilgi sayfaları
 • Şirketiniz hakkında bilgi içeren “hakkımızda” sayfası
 • Müşteri referansları ve incelemeleri için bir sayfa
 • Abonelik veya hizmet düzeylerine sahip işletmeler için önemli olan bir fiyatlandırma sayfası

Ayrıca, belirli pazarlama kampanyalarıyla koordineli açılış sayfaları da oluşturabilirsiniz. Örneğin, belirli bir ürün kategorisini tanıtmak için bir kampanya yürütüyorsanız, o kategori için bir açılış sayfası oluşturabilir ve tanıtımını yaptığınız öğeleri öne çıkarabilirsiniz. Hatta promosyon fiyatları da ekleyebilirsiniz.

6. Adım: Markanıza uygun web tasarımı seçmek

web tasarimi
Web sitenizin tasarımı marka kimliğiniz ile örtüşmelidir.

Web siteniz markanızı oluşturmak için sahip olduğunuz en iyi araçlardan biridir. Marka kimliğinin tüm ana unsurlarını vurgular. Bu unsurları aşağıda listeledik.

 • Logolar
 • Tipografi
 • Renk
 • Ambalajlama
 • Yazılı içerik

Web sitenizin görünümü, bu öğelerin her birini harmanlar. Markanızın kişiliğini sergilerler.

Kimliğiniz, özellikle işiniz yeniyken ve markanızı oluştururken tutarlı olmalıdır. Müşterileriniz sizi yeni bir kişi gibi tanırlar, ne bekleyeceklerini öğrenirler ve logonuz, yazı tipiniz ve grafikleriniz gibi şeyleri keşfederler.

Tutarlı bir Web görünümü ve hissi bu ilişkileri kurar ve aynı zamanda markanıza yeni müşteriler çekmenize yardımcı olur. İnsanlar, grafik tarzından renk şemasına kadar farklı marka estetiğine çekildiklerini hissederler. Markanızın resmi veya gayri resmi, çağdaş veya klasik olmasına bağlı olarak farklı insanlarla bile bağlantı kuracaksınız.

Web sitenizi Atak Domain Hazır Site Aracı aracılığıyla oluşturduğunuz zaman çok çeşitli şablon tasarımları, tasarımcı onaylı yazı tipleri ve renk paletleri arasından seçim yapabilirsiniz. Mükemmel uygunluk bulamıyor musunuz? Sorun yok! Hem yazı tipini hem de renk düzenini markanızın estetiğine uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Profesyonel İpucu: Tüm açılış sayfalarınızda rengi, yazı tipini ve grafik stilini aynı tutun. Düzen ve görüntü seçimlerini yine de değiştirebilirsiniz, ancak bu şekilde marka kimliğiniz tutarlı kalacaktır.

7. Adım: Sayfalarınızı oluşturmak

Sayfalar
Sayfalarınızı oluşturmadan önce stratejilerinizi belirleyin.

Estetik setinizi oluşturduktan sonra çeşitli açılış sayfalarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu, bir web sitesi oluşturmanın en eğlenceli kısımlarından biridir.

Hazır Site aracının editörü, kodlama veya tasarım deneyimi herkesin kullanması için kolaydır. Oluşturmak istediğiniz sayfaya gidin ve sürükle ve bırak site oluşturucuyla denemeye başlayın. Site oluşturucunun içinde Web Sitesi gezinme çubuğu, başlık, öne çıkan içerik ve ürün bilgileri gibi ayrı bölümler üzerinde çalışabilirsiniz. Bu bölümlerin her birinde, sonuçlardan memnun kalana kadar içerik bloklarını düzenleyebilir, ekleyebilir, taşıyabilir ve silebilirsiniz.

Ana hedefiniz siteyi sezgisel, gezinmesi kolay ve işinizi açıklayıcı hale getirmektir. Ziyaretçilerin aradığınız sayfaları hızlı şekilde bulabilmesi için gezinme menünüzü oluşturun. Çubuğun fazla kalabalıklaşmaması için açılır menüleri kullanın. Örneğin, birden fazla hizmetiniz varsa, bunları “hizmetler” açılır başlığı altına yerleştirin.

Ziyaretçilerin neye baktıklarını bilmeleri için her sayfanın üst kısmında her zaman açıklayıcı başlık bulundurun. Yaratıcı ifadeler iyidir, ancak mesajın size ulaştığından emin olun.

En önemli bilgileri ve önemli mesajları ekranın üst kısmında tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Daha fazla ayrıntı ekranın altına düşebilir, ancak tasarımı temiz ve düzenli tutun.

Bir harekete geçirici mesajınız varsa, bunun için bariz bir yeri bulun. Birçok kişi harekete geçirici mesajınızı bulmak için aşağı kaydırır, ancak bazen sayfanın üst kısmında daha iyi olur. Atak Domain’in sürükle ve bırak site oluşturucusu ile deneme yapmak basit ve eğlencelidir, bu yüzden çekinmeyin; bir şeyler deneyin ve işe yaradığını görün.

8. Adım: Arama motorları için optimize etmek

SEO veya arama motoru optimizasyonu, her işletme web sitesi sahibinin düşünmesi gereken bir şeydir. Potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi arama motorlarında arama biçimiyle bağlantı kurmak için içeriğinizi oluşturma ve optimize etme uygulamasıdır.

Her arama motorunun farklı bir algoritması vardır, ancak Google tüm aramaların yaklaşık %92’sini gerçekleştirir, bu nedenle Google için optimize etmek en akıllıca yöntemdir. Birisi arama yaptığı zaman Google onlara o arama için en güvenilir ve alakalı olduğuna inandığı web sayfalarını gösterir. İçerik aramanızı kolay hale getirmek, Google’ın herkese göstermek istediği içerik oluşturmak anlamına gelir.

SEO kuralları her zaman değişir, ancak iki şey sürekli olarak önemlidir: anahtar kelimeler ve kaliteli içerik. İçeriğinizi buna göre özelleştirmek için arama motorlarında sizinki gibi ürünleri veya hizmetleri bulmak için insanların kullandığı anahtar kelimeleri araştırmak için biraz zaman ayırın. İçeriğiniz benzersiz ve açıklayıcı olmalıdır.

Geri bağlantılar (diğer sitelerden sitenize verilen bağlantılar) da önemlidir, ancak bunların oluşturulması zaman alır. Bir web siteniz olur olmaz, sosyal medyanızdan ona bağlantı vermeye başlayın ve takipçilerinizi de aynısını yapmaya teşvik edin. Ayrıca, daha fazla geri bağlantı almak için hedef kitlenizi tüketici inceleme sitelerinde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi incelemeye davet edebilirsiniz.

Profesyonel ipucu: Günümüzün arama motorları ABD arama motoru ziyaretlerinin %59’unun mobil cihazlarda gerçekleştiğini biliyor, bu nedenle mobil uyumlu sitelere öncelik veriyorlar. Sayfalarınızın akıllı telefonlardan ve tabletlerden kolayca görüntülendiğinden ve gezinebildiğinden emin olun.

9. Adım: Bağlantılarınızı kontrol edip web sitenizi yayınlamak

web sitenizi yayınlamak
Bağlantılarınızı da kontrol ettikten sonra sitenizi yayınlamaya hazırsınız!

Web sitenizi test edin. Dahili bağlantılarınız bir öncelik olmalıdır. Bu bağlantılar, kullanıcılarınızın yanı sıra sitenizin farklı bölümlerini bulma yöntemidir ve bunlar işe yaramazsa, kullanıcılarınız ve Google bu diğer sayfaların varlığını fark etmeyebilir.

Ardından, Facebook sayfanız veya Instagram biyografiniz gibi kontrol ettiğiniz sitelerden gelen geri bağlantıları kontrol edin. Ayrıca, üçüncü taraf sitelere bağlantı varsa, aktif sayfalara gittiğinden emin olun. Çalışmayan bağlantılar sitenizin daha az profesyonel görünmesini sağlayabilir ve kullanıcılarınızın deneyimine zarar verebilir.

Yukarıdaki adımları izlediyseniz, yeni web siteniz artık dünya için hazır! Her şeyin istediğiniz gibi göründüğünden emin olmak için bir kez daha deneyin. Yapabiliyorsanız, başka birinin ona bakmasına ve tıklamasına izin verin, böylece ne kadar iyi çalıştığına dair ikinci bir fikir edinirsiniz. Atak Domain’in web sitesi oluşturucusunu kullanıyorsanız, değişiklik yapmanın kolay olduğunu unutmayın, bu nedenle bazı son düzeltmeleri yapmaktan korkmayın.

Her şey yolunda görünüyorsa, devam edin, yayınla kelimesini tıklayın!

Sıkça Sorulan Sorular

Bir web sitesi ne kadara mal olur?

Bu işlemin fiyatı alacağınız hizmetlerin miktarına ve kalitesine göre değişiklik gösterecektir. Ancak standart bir web sitesi için 1000 ile 5000 TL arasında bir tutar ödeyebilirsiniz.

Ücretsiz web sitesi nasıl kurulur?

Eğer web sitenizi ücretsiz kurmak istiyorsanız bunu yapmanıza yarayacak araçlardan faydalanabilirsiniz.

Bedava domain nasıl alınır?

Bu işlem için ücretsiz domain araçlarını kullanabilir ya da web hosting planı satın alabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir