TeknolojiGündem

Windows 11 Ücretsiz Nasıl İndirilir?

Windows 11 ücretsiz nasıl indirilir

Teknoloji meraklılarına sevindiren haber geldi. Windows 11 resmi olarak yayınlandı ve kullanıcılar için sunuldu. Bu açıklamadan sonra akıllara ilk olarak şular soru geldi: Görüntü kalitelerinin yükseldiği ve ara birimlerinin değiştiği Windows 11 ücretsiz nasıl indirilir? Bilgisayarınız Windows 11 için uyumlu mudur? Gelin adım adım birlikte öğrenelim.

Windows yeni nesil işletim sistemi 11 ile seyirci karşısına çıktı. Haziran ayından itibaren deneme sürümü ile piyasada olan Windows 11 kullanıcılarıyla geçtiğimiz gün buluştu. Deneme sürümüyle kullanıcı memnuniyetinin temellerini atan Windows 11 halka arzıyla sahneye çıkmaya hazır. Bilgisayar işletim sistemleri arasında çoğumuzun en aşina olduğu Windows yeni sürümüyle de alışkanlığımızı korumamıza destek verecek gibi duruyor.

Windows 11 ile Gelen Güncellemeler

windows 11 ile gelen güncellemeler
Windows 11 ile birlikte pek çok yeni güncelleme gelmiştir.

Windows 11 gelişmiş görsel tasarımlarıyla bekleyenlerine heyecanlandırdı. Kullanıcılar yeni sürümü kullanmak için işlemlere başlarken TPM 2.0 engeline takıldı. İngilizce Trusted Platform Module kelimesinin kısaltması olan TPM bilgisayarınız için kötü yazılımlara karşı bir güvenlik önlemidir. Güvenli platform modeli, bilgisayarınızın donanımları ile eş değer çalışır. Bu eş değerlilik işletim sisteminiz ile de doğru orantılıdır ve güvenliğinizi üst seviyeye çıkarır.

Kullanıcılarının güvenliğini önemseyen teknoloji devi TPM 2.0 hareketiyle bunu gözler önüne serdi. Bilgisayarınızın önce TPM’ ye uyumlu olup olmadığını kontrol ederek Windows 11 kurulum işlemlerinize başlayabilirsiniz. Windows 11 için gerekli tutulan TPM 2.0 karşılaşabileceğiniz kötü olaylara karşı bir güvencedir.

Kişisel bilgilerimizin dijital platformlarda tüm açıklığı ile bulunduğunu düşünürsek Windows 11 iyi bir adım atmış diyebiliriz. Sonuçta kimse izni olmadan şifrelerine, sohbetlerine ve kişisel bilgilerine erişilsin istemez.

Windows 11 Ücretsiz İndirme

windows 11 ücretsiz indirme
Windows 11’i ücretsiz indirmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Windows 11 ücretsiz nasıl indirilir sorusu sık sık gündeme gelmektedir. Öncelikle şunu söyleyelim ki sizler indirmekle uğramayın diye Windows 11’i sizlerin bilgisayarına kadar getirecek. Ancak bu biraz zaman alacak. Öncesinde uyumlu bilgisayarlara gelmeye başlayan Windows 11 daha sonrasında tüm kullanıcılarına ulaşmayı hedefliyor. Windows 11 için 2022 ortalarına kadar tüm güncellemeleri sağlanmış olacak. Windows bu çalışmayı bilgisayarınızın sistem sağlığını ve donanımlarını gözeterek gerçekleştirecek.

Windows 11, yükseltmeye uygun bilgisayarlara bildirim gönderecek. Gereken kontrolleri sağladıktan sonra yeni sürüme geçişinizin keyfini sürmeye başlayabilirsiniz. Tüm bunları bekleyemem ben sabırsız bir teknoloji aşığıyım diyorsanız Windows 11 ücretsiz nasıl indirilir sorusunun cevabı olabilecek şu adımları takip edebilirsiniz.

 • Windows 11 için hazırlanma aşamasını uzun tutmayı tercih ediyor. Bu yüzden de sürümü indirmeden hemen önce Windows Health Check uygulamasını indirerek gereken kontrolleri sağlamanız gerek.
 • Uygulama olumlu verileri sizlere sunduğunda ise Windows’un kendi sitesinde sunduğu Windows 11 indirme bağlantısına tıklayın.
 • Microsoft’un sürüm indirimlerinize yardımcı Microsoft Creation Tool’u açarak işleminize devam edin.
 • İndirilen ISO dosyalarını bir harici belleğe yedekleyin.
 • Sisteminizi kurarken harici belleğinizden boot işlemlerini gerçekleştirin.
 • Uygulamayı takip ederek sisteminize uyumlu Windows 11’i indirin ve kullanmaya başlayın.

Windows 11’i indirmenin yollarından biri yukarıdaki adımları izlemeniz. Uygulamanın kendi gelmesini beklemeden yeni tasarım ve ara yüzlere ilk siz göz atabilirsiniz.

Windows 11’i bilgisayarınıza yüklemenizin bir farklı yolu daha var. Microsoft Heaclth Check ve TPM 2.0 kontrollerinizi tamamlayın. Bilgisayarınızın ayarlar sekmesinden güncelleme ve güvenliğe tıklayın. Windows update’yi etkinleştirerek, güncellemenizi sağlayın.

Windows 11 için Bilgisayarınızda Neler Olmalı?

windows 11 için bilgisayarınızda ne olmalı
Bilgisayarınız gerekli özelliklere sahipse Windows 11’i indirebilirsiniz.

Hayatımızdaki tüm akıllı cihazlar bizler daha 24 saati tamamlamadan kendilerini yeniliyor. Güncelleme gelen ya da yenileri çıkan teknolojik cihazlarımızın hızına yetişmek bir hayli zor. Hızlarına yetişemesek de güncel hayatımızda bir uzvumuz haline gelen tablet, telefon ve bilgisayarlarımızdan uzak kalmamız imkansıza yakın.

Hal böyle olunca da yeni sürümleri denemek ve geri kalmamak adına elimizden geleni yapıyoruz. Bilgisayar uzun ömürlü bir tüketim malzemesi ve yenilenmesi zor. İşte bu yüzden gelen güncellemeleri kullanmaya başlamamız oldukça hızlı. Windows 11 için ise neler gerekli. Hangi bilgisayar parçaları ve araçları bunları destekler bir bakalım:

 • 4 GB RAM
 • 64 GB depolama
 • TPM 2.0 güvenlik çipi sayabileceğimiz teknik özellikler aslında çok da yaşlı sayılmayan bilgisayarlarda bulunan birimlerdir.

Bunlardan en çok soru işareti yaratanı TPM 2.0 güvenlik çipidir. Bu özelliğe sahip olmayan kullanıcılar için Windows 10 sürümü önerilmektedir.

Windows 11 Yenilikleri Nelerdir?

windows 11 yenilikleri nelerdir
Windows 11 ile birlikte birkaç yenilik gelmiştir.

Teknolojik ürünlerin teknik özelliklerinden sonra ilk baktığımız şey ise dış görünüşü ve estetik duruşu. Bu duruşun öneminin farkında olan Microsoft, Windows 11’de göreceğimiz değişkenlikleriyle mavi rengin yeni kodunu yazıyor. Yenilikler şöyle sıralanabilir:

 • Yeni karanlık mod
 • Yenilenmiş bildirim sesleri. Açılış ve kapanış sesleri de dahil
 • Başlat menüsü ve konumlandırılması
 • Çoklu görevler için düzenlenen ekran
 • Basit ve pratik bir masaüstü düzeni
 • Yeni animasyonlar
 • Telefon ekranlarımızda görmeye alışkın olduğumuz Widget’lar gibi birçok yenilik Windows 11 de sizleri bekliyor.

Bilgisayar teknolojilerinde klasik bir marka halini alan Microsoft’un Windows 11 sürümü için alacağı geri dönüşler ise merak konusu. Kullanıcılarıyla empati yaparak tasarlandığı belli olan yeni Windows 11, Microsoft kalitesine toz kondurmayacak gibi duruyor. Teknoloji devi, yaptığı yenilikler ile sunduğu bilgisayar konforunun vazgeçilmez olduğunun farkında.

Eğer teknoloji alanındaki yenilikleri takip etmekten hoşlanıyorsanız iOS 15 Yenilikleri Neler? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir