TeknolojiGündem

iOS 15 Yenilikleri Neler?

iOS 15 yenilikleri neler

Apple şirketi geçtiğimiz aylarda WWDC 21 etkinliği ile iOS 15 güncellemesini kullanıcılarına sunmuştu. Geçtiğimiz günlerde de iOS 15, desteklendiği telefonlarda yayınlandı ve kullanılmaya başlandı. Apple müşterilerinin kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedeflediği bu paket ile birlikte pek çok yeni özellik de geliyor. Siz de tam bu noktada “iOS 15 yenilikleri neler?” diye sorabilirsiniz. Biz de bu yazımızda yeni güncelleme ile gelen özellikleri sizlere aktarmaya çalışacağız.

iOS 15, geçtiğimiz sene geliştirilmiş olan iOS 14 güncellemesinin bazı eksikliklerini tamamlamaya yönelik çalışan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıktı. iOS 14, kullanıcılarını çok memnun edemediği için iOS 15 zaman geçtikçe artan bir merakla bekleniyordu. Birazdan yazacağımız özelliklere baktığımızda siz de bu bekleyişin ödülünün fazlasıyla alındığını göreceksiniz. iOS 15 yenilikleri neler sorusunun yanıtını merak ediyorsanız okumaya başlayabilirsiniz. iPhone 6S serisini bile destekleyen iOS 15 ile birlikte Apple cihazlara gelen bazı yeni özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Odak Modu
  • FaceTime
  • Canlı Metin
  • Mesajlar ve Memoji
  • Bildirimler
  • Harita ve Safari
  • Notlar

Odak Modu

odak
iOS 15 odak modu özelliği

iOS 15 yenilikleri neler denildiğinde verilmesi gereken ilk cevap odak modu olacaktır. Günün belli saatlerinde telefonumuza gelen her bildirimi almak istemediğimiz anlar olabilir. Bunun için halihazırda geliştirilmiş bir rahatsız etme modu zaten kullanılmaktaydı. Ancak bazı iPhone kullanıcıları bu modu kullanırken bile bazı uygulamalardan her zaman bildirim almak istiyorlardı. Odak modu da işte tam olarak bu talebe karşılık vermesi için geliştirildi. iOS 15 ile birlikte kullanılabilir hale gelecek olan odak modu kişilerin istedikleri bildirimleri alabilmelerine olanak sağlıyor. Tasarlanmış olan odak modlarından bir tanesini seçerek ya da kendi tercihlerinize göre bir odak modu oluşturarak hangi uygulamaların bildirimlerini alabileceğinizi ayarlayabilirsiniz.

Odak modunuzun açık olduğu süre boyunca sizinle bağlantısı bulunan kişiler de bu modun açık olduğunda haberdar oluyorlar. Kendi tasarladığınız ya da halihazırda tasarlanmış olan odak modunu açtığınızda bu, otomatik olarak Mesajlar uygulamasında görülebiliyor. Yine de acil mesajlar için de ulaşılabilir olmaya devam ediyorsunuz.

FaceTime

facetime
iOS 15 facetime özelliği

FaceTime yine Apple kullanıcıları tarafından oldukça sevilen ve kullanılan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. iOS 15 güncellemesi sonrasında kullanıcılar, FaceTime özelliğini kullandıkları anda aynı zamanda SharePlay özelliği ile birlikte konuştukları kişilerle eş zamanlı bir şekilde ekran paylaşımı yapabilecekler. Yani SharePlay sayesinde kişi listesinde bulunan insanlarla birlikte müzik dinleyebilir ya da videolar izleyebilirler. Bu şekilde insanlarla daha komplike ve profesyonel görüşmeler de gerçekleştirilebilir.

Uygulama içindeki yeni bir özellik de uzamsal ses teknolojisi oldu. Bu özellik sayesinde ekranımızda bulunan kişilerin sesleri onları konumlandırdığınız yerlerden gelecek. Bu da yaptığınız grup görüşmelerini daha gerçekçi bir şekilde algılanmanızı sağlayacak. Yani FaceTime kullanarak yaptığınız grup görüşmelerinde artık daha doğal bir ortam elde edebileceksiniz. Yine FaceTime için kullanılabileceğiniz bir diğer özellik de portre modu olarak karşımıza çıkıyor. Portre modu sayesinde yaptığınız görüşmelerde ya da çektiğiniz videolarda arka kısmı bulanıklaştırarak görüntüyü tamamen ekranda odaklanılmasını istediğiniz yere taşıyabileceksiniz. Bunun haricinde artık görüşmelerinizi Zoom veya Google Meets benzeri şekilde önceden planlayabileceksiniz ve görüşmelere Windows ve Android kullanıcıları da tarayıcıları üzerinden katılabilecekler. Yani iOS 15 yenilikleri neler sorusunun cevaplarından biri FaceTime özellikleridir.

Canlı Metin

canlı metin
iOS 15 canlı metin özelliği

iOS 15 ile birlikte iPhone telefonlara gelen bir başka diğer özellik de Canlı Metin uygulaması oldu. Bu özellikle birlikte artık hem kameranızdan hem de galerinizden elinizdeki ya da dışarıda gördüğünüz metinleri okutabiliyorsunuz. Bu şekilde elinizde fiziksel olarak bulunan metinleri telefonunuza aktararak Safari’de aratabiliyor ya da bağlantılarınıza mesaj olarak gönderebiliyorsunuz. Bir anlamda cihazınızın minik bir tarayıcı işlevi görmeye başladığını da söyleyebiliriz.

Mesajlar ve Memoji

mesajlar ve memoji
iOS 15 mesajlar ve memoji özelliği

iOS 15 yenilikleri neler sorusunun en önemli cevaplarından biri mesajlar ve memoji özelliğidir. Sizinle Paylaşılanlar adında yeni eklenen sekmeyle birlikte sizinle paylaşılan fotoğrafları, bağlantıları ve bunun gibi diğer içerikleri görebiliyorsunuz. Bu sayede yapılan paylaşımları mesajlar uygulamasına bakmadan da görebilecek ve yine uygulamaya giriş yapmadan yanıtlayabileceksiniz. Ayrıca daha önce gelen güncellemelere kıyasla uygulama içinde sizinle paylaşılmış olan fotoğrafları ve videoları kolaj şeklinde görebilirsiniz.

Memojiler de iPhone kullanıcılarının oldukça sık kullandığı bir özellik. Dolayısıyla memojilere daha farklı tarzlarda, şık olacak görünümler getirilmesi de kullanıcıların istekleri arasında yer alıyordu. Yeni güncelleme sayesinde memojilerinizin daha güzel görünebilmesi için ekstra seçeneklerle onlara yeni stiller kazandırabiliyorsunuz. Bu sayede seçeceğiniz birbirinden değişik kıyafet ve aksesuarla kendi görünüşünüzü daha doğru yansıtabilirsiniz. Ayrıca memoji çıkartmalarınız artık dokuzdan fazla sayıda kullanabileceğiniz yeni çıkartma pozları ile özelleştirilebiliyor.

Bildirimler

bildirimler
iOS 15 ve yeni bildirimler

iOS 15 yenilikleri neler sorusu sorulduğunda verilecek en önemli cevaplardan bir tanesi  yeni bildirimlerdir. Bildirimler sekmesi de iOS 15 güncellemesiyle birlikte yeni bir görüntüye kavuşmuş olan kısımlar arasında bulunuyor. Kişilerinizin fotoğrafları ve uygulama simgeleriniz bu sekmede daha büyük bir halde görünüyor. Bundan ötürü cihazınıza gelmiş olan bildirimlerin kimden geldiğini ve kullandığınız hangi uygulamadan gelmiş olduğunu daha rahat bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Artı olarak Bildirim Özeti özelliğiyle birlikte de günün istediğiniz saatinde telefonunuza gelen bildirimlere hızlıca göz atabiliyor olmanız oldukça kolaylaşıyor. Dilerseniz odak modunu kullanarak bu bildirimleri de kategoriler halinde alabiliyorsunuz.

Harita ve Safari

harita
iOS 15 harita özelliği

Yeni çıkan iOS 15 güncellemesi ile birlikte telefonunuzdaki harita uygulaması da güncellendi ve yeni bir görüntü kazanmış oldu. Araba kullanıyorsanız, artık daha fazla harita bilgisine daha az dokunma yaparak ulaşabiliyorsunuz. Eğer yürüyorsanız da toplu taşıma bilgilerini görüntüleyebileceğiniz bir uygulama ile eş zamanlı kullanabiliyorsunuz. Alacağınız yol tarifleri de bu anlamda daha ayrıntılı hale gelmiş durumda. Son olarak iPhone kullanıcılarının haritadaki dönüşleri ve orta kaldırım gibi ayrıntıları daha iyi görebilmeleri adına 3 boyutlu tasarım kullanımı getirildi.

safari
iOS 15 ve Safari özellikleri

iPhone müşterilerinin internette sörf için kullandığı Safari uygulaması artık kullanıcıların internette yaptıkları arama alışkanlıklarına göre düzenlenebiliyor. Yenilenmiş sekme çubuğu ile birlikte URL çubuğuna ekranın alt kısmından erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede Safari’de kullandığınız ekran alanından tasarruf edebiliyorsunuz. Böylce daha verimli bir kullanıma sahip olma şansınız artıyor. Ayrıca sekme gruplarınız üzerinde de Google Chrome benzeri kendi belirlediğiniz düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

Apple Cüzdana Kimlik ve Ehliyet Tanımlama

Apple Cüzdan uygulaması kazandığı yeni özellikler ile birlikte yanımızda taşıdığımız kart cüzdanların yerini alacak gibi duruyor. Şirket, anahtarların uygulamaya uyumlanması konusunda da birçok iş birliği yapmış durumda. Apple Cüzdan için gelen bir diğer önemli özellik ise kimlik ve ehliyet bilgileri. Gelen bu özellik ile kimlik ve ehliyet bilgileriniz uygulama bünyesinde yer alacak.

Notlar

notlar
iOS 15’in yeni notlar özelliği

iPhone telefonlarda bulunan Notlar uygulaması da iOS 15 ile birlikte, notlarınızı efektif bir şekilde kategorize etmek için oluşturabileceğiniz etiket özelliğine sahip. Dahası, önemli notlarınızı başkalarına daha kolay bir şekilde bildirmek için paylaştığınız notlarınızda etiketleme yoluyla kullanabileceğiniz bir bahsetme özelliğine de kavuşmuş durumda.

Bu başlıklar dışında, hava durumu uygulamasında kullanabileceğiniz yüksek çözünürlüklü yeni arka plan animasyonlarına da kavuşmuş oluyorsunuz. Ayrıca eğer iOS 15’e geçmek istemiyorsanız, iOS 14 kullanmaya devam edebilir ve önemli güvenlik güncellemelerini yine de almayı sürdürebilirsiniz. Son olarak gönderen kişilerden size gelen maillerin açıp açmadığınızı öğrenmelerini engelleyen ve gönderen kişilerin konumunuzu öğrenmesini ya da IP adresinizden yola çıkarak sizin için kullanıcı profili oluşturmasını engelleyen Mail Privacy Protection özelliği de iOS 15 ile gelen yenilikler arasında. Yani iOS 15 yenilikleri neler sorusuna cevap olarak sizlere söyleyebileceğimiz yenilikler bunlarla sınırlı. Daha fazlası için iOS’un bir sonraki güncellemesini bekleyeceğiz.

Eğer iOS 15 güncellemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız iOS 15 iPhone 7’yi Destekleyecek mi? adlı içeriğimiz de mutlaka ilginizi çekecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir