Sinema

Witcher Dizisi Tam Çözümlü 2.Sezon İncelemesi

Witcher dizi incelemesi

Witcher dizisi, iki senelik bekleyişin sonunda nihayet yayına girdi. Dizinin müdavimlerinden kimi ikinci sezona hemen başlarken kimileri de ilk sezonu yeniden izleyerek hazırlık yaptı. İlk sezonu oldukça karmaşık bir kurgu yapısıyla farklı zaman dilimlerine atlayarak yayınlanan dizinin ikinci sezonunda daha basit bir anlatımın tercih edildiğini belirtelim. Witcher dizisi tam çözümlü 2.sezon incelemesi yazımızla tam çözümlü ikinci sezon incelememizi bölüm bölüm ayrıntısıyla inceleyeceğiz. Yazımız spoilerlı olacağı için izlemediyseniz diziyi tamamladıktan sonra okumanızı tavsiye ediyoruz. Diziyi izlediyseniz incelememize başlayabiliriz…

**SPOILER ALARMI**

Witcher 2. Sezon 1. Bölüm İncelemesi: A Grain of Truth

witcher dizi incelemesi 2 sezon 1 bölüm
Witcher dizisi tam çözümlü 2.sezon incelemesi – A Grain of Truth

Daha önce de belirttiğimiz gibi dizinin kurgusu ikinci sezonda daha basit ilerliyor. Daha önceki bölümler geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen bir anlatım tarzıyla anlatılmıştı. Bu sezonda olaylar tamamen şimdiki zamanda ilerliyor. Bu da kafa karıştırıcı olmaktan çıkıp daha zevkli bir seyir imkânı sunuyor.

İlk bölüm savaş sonrasında Soden tepesinde başlıyor. Tepede Yennefer’ın öldüğünü düşünen Tsea’nın arayışını görüyoruz. Aslında bu bölümde ağırlıklı olarak Ciri ve Geralt’ın yolculuğuna odaklanıyoruz. Bu aşamada belirtmek gerekir ki kitaplarda bulunmayan bir sahneyle başladığımız bu bölümün devamında serinin üçüncü kitabına vurgu yapıldığını görüyoruz.

Elflerin Kanı adlı üçüncü kitaptan uyarlanan bu bölümün devamında ikili Karmorhen’e giderken bir konağı ziyaret edip orada konaklıyorlar. Bir lânet sonucu canavara dönüşen Nivellen adındaki insan ikiliyi misafir ediyor. Bu sahnede yönetmen Güzel ve Çirkin masalına gönderme yapıyor. Evdeki en özel sahnelerden biri ise Ciri’nın Verina kılığındaki Bruxa ile karşılaşması. Kitaptan alınan bu karakter hem insan haliyle hem de canavar haliyle başarılı bir şekilde yansıtılmış görünüyor. Bruxa’nın daha sonra Witcher’la savaşması da oldukça dikkat çekici.

Diğer taraftan Tsea da diğer büyücülerle beraber Soden tepesindeki yaralıları iyileştirmeye çalışıyor. Önceki sezon sonunda savaşta yaralanan Triss ise ölümden döndürülüyor.  Daha sonra Tsea Kaer’i esir alan büyücülerle beraber Yennefer’ın yerini arıyor. Yine devamında görüyoruz ki savaşta tutsak olan Yennefer’ı Frincilla, kralına götürmeye çalışırken bir çatışma çıkıyor ve Frincilla ile Yennefer baş başa kalıyorlar. Böylece ilk bölümü geride bırakıyoruz.

Witcher 2. Sezon 2. Bölüm İncelemesi: Kaer Morhen

witcher sezon 2 bolum 2
Witcher – Kaer Morhen

Öncelikle belirtmek gerekirse ikinci sezonda karakterlere yakınlaştıkça dönüşümlerinin ne kadar etkileyici olduğunu görmeye başlıyoruz.  En başta Ciri’nin çocukluğunu üzerinden atıp yetişkinliğe geçişi en çok dikkat çekenlerden. İkinci bölümden itibaren tamamen romanlara odaklanma başlıyoruz. Üçüncü kitabın uyarlamasıyla yola devam ediyoruz.

Frincilla ve Yennefer, bir kâbusla uykularından uyanıyorlar ve elfler tarafından tutsak alınıyorlar.  Rüyadan bahsedince de Elflerin başı olan Franchesca’ya götürüyorlar. Burada bir ayrıntıya yer vermek gerekiyor ki Franchesca aslında dördüncü kitaptan itibaren hikâyeye giriyor.

Bu noktada Franchesca, Yennefer ve Frincilla’nın ortak bir surunu ortaya çıkıyor.  Daha önce Witcherlar tarafından bir yere hapsedilen Voleth Meir adlı iblisin bu üç kadının rüyalarına girdiğini anlıyoruz.  İblisin buradaki amacı lahiti açtırıp dışarı çıkmak. Bölümün devamında cadı bu üç kadınla bir pazarlık yapıyor ve hedefine ulaşmak için onları kullanmaya başlıyor. Anlaşmayı kabul etmeyen Yennefer ise güçleri alındığı için yoluna zorlukla devam edebiliyor.

Öte yandan Ciri ve Geralt’ın hikâyesine Elflerin Kanı kitabındaki 1. bölümle 2. bölüm arasındaki hikâyeyle devam ediyoruz. Karmorhen’e giden ikiliyi burada muhteşem bir görselle karşılıyoruz. Karmorhen ise oyunlardaki mekâna oldukça benziyor. Burada ikili eski Witcherlarla bir araya geliyor.

Bu sırada Eskel ortaya çıkıyor ve bir Leshy ile dövüştüğünü anlatıyor. Bu dövüşten bir darbe alan Eskel ilerleyen bölümlerde yavaş yavaş Leshy’ye dönüşmeye başlıyor. Burada özellikle belirtmek gerekir ki Leshy cinsi yaratıklar romanlarda bulunmuyor.

Geralt Leshy’ye dönüşen Eskel’i öldürüyor ve devamında yeni bir Witcher olarak Ciri’yi eğitmeye başlıyor. Böylelikle ikinci bölümü de sonlandırıyoruz.

Witcher 2. Sezon 3. Bölüm İncelemesi: What is Lost

witcher sezon 2 bolum 3 incelemesi
Witcher – What is Lost

Üçüncü bölümde Jaskier de karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Ciri, savaş konusunda kendini oldukça geliştiriyor. Kuzeyde ise konsey tartışma halinde iken Yennefer geliyor. Yeneffer’dan şüphelenen konsey kendini kanıtlamasını istiyor. Ancak istenen görevi vahşîce bulan Yeneffer görevi yerine getirmiyor.

Bu bölümde dikkat çeken noktalardan biri ise Heskel’in ölü bedeninin kurtlara verilmesi. Leshy savaşında da bir gelişme oluyor ve Leshy öldürülüyor.

Ciri cephesine gelince Geralt’ın karşısında eğitimde başarı kazanmak için fazlasıyla çaba harcıyor ve cesaretini kanıtlamak için direniyor.

Witcher 2. Sezon 4. Bölüm İncelemesi: Redanian Intelligence

witcher sezon 2 bolum 4 incelemesi
Witcher – Redanian Intelligence

Üçüncü bölümde Geralt ve Ciri’ye Triss de katılıyor. Ayrıca bu bölümle beraber dizi daha fazla kitaba bağlı bir ilerleme kaydediyor. Elfleri daha yakından göstermeye çalışan ekip bu bölümde yen elf karakterler üzerinden geçiş yapıyor.

Dördüncü bölümde en güzel sürpriz ise Jaskier’in şarkıları oluyor. Bu noktada özellikle dikkat çeken şey ise Jaskier’in şarkıları üzerinden ekibin 1. sezon için özeleştiri yapması oldu. Şarkılarda Jaskier karmaşa ve zamanlamalardan bahsederek bir anlamda ilk sezonda zaman atlamalarının hikâyeyi ne kadar karıştırdıklarını kabullendikleri anlamına geiyordu. Bu durumu da yeni sezonda nasıl düzelttiklerini zaten diziyi izlerken fark ediyoruz.

Dördüncü bölümde dizinin geleceğine de iyi bir yatırım olacak bir yenilik geliyor. Sayıları oldukça azalan Witcher’ların çoğalması için yeni bir yol bulunuyor. Bu yolu ise kitaplarda pek fazla yer almayan Vesemir’in başlattığını görüyoruz.

Ciri’nin savaş teknikleri çalışırken yaralandığında dökülen kanından ortaya mor renkli çiçekler açıyor. Vesemir’in teorisi de bu çiçeklerden Witcher kanı yaratılabileceği yönünde oluyor. Böylece sonraki bölümlere büyük soru işaretleri bırakılıyor.

Witcher 2. Sezon 5. Bölüm İncelemesi: Turn Your Back

witcher sezon 2 bolum 5 incelemesi
Witcher – Turn Your Back

Beşinci bölüm başlarken Vesemir başladığı işe devam ediyor ve Witcher yaratma sürecine yeni adımlar atıyor. Karmohen’de baş başa kalan Triss ve Ciri, bir yolculuğa çıkıyor ve Ciri’nin özel bir yeteneği olduğunu keşfediyoruz. Ciri’nin savaş teknikleri çalışırken yaralandığında yere dökülenlerden ortaya çıkan çiçeklerin tılsımını da burada biraz daha açıklanmış hissediyoruz.

Bu bölümün sonuna doğru hikâyenin biraz daha ilerlediğini hissediyoruz ve karakterlerin yolunun kesişeceği alanları keşfediyoruz. Özellikle Güçleri de elinden alınmış olan Yeneffer, Voleth Meir’in kapsamına giriyor ve bölümün sonunda Voleth, onu Ciri’nin peşine takıyor. Yeneffer’in Geralt ve Ciri’nin karşısına çıkma şekli ise büyük bir heyecan yaratıyor.

Witcher 2. Sezon 6. Bölüm İncelemesi: Dear Friend

witcher sezon 2 bolum 6 incelemesi
Witcher – Dear Friend

Altıncı bölümün başlamasıyla Geralt, Ciri’yi daha güvenli bir yere götürmek üzere yola çıkarıyor. Bu sırada karşılarına bir canavar daha çıkıyor. Sezonun en güzel yönlerinden biri bu tür canavarların ne zaman nereden çıkacağı hiç belli olmuyor.

Öte yandan Triss ve Vesemir, Ciri ile ilgili endişelenmeye başlıyor. Yeni Witcherlar için yaptıkları büyünün nereye varacağını sorguluyorlar. Bir büyücü bu sırada otaya çıkıp Vesemir’e saldırıyor.

Bu sırada Ciri içindeki güçle yüzleşmeye başlıyor. Bu bölüm Ciri’nin gücünü daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor da diyebiliriz. Bu yüzleşme ve daha fazlasını öğrenmesi için Geralt Ciri’yi Melitele tapınağına götürüyor.

Bölümün en dikkat çeken anlarından biri de Geralt ve Yeneffer’in karşılaşması oluyor. Bölümün sonunda ise Triss, Vesemir’e mutajen şişesinin yani Witcher büyüsü için kullanacakları iksirin kaybolduğunu haber verip oradan ayrılıyor. Bölümler ilerledikçe hem Witcherların durumu hem de Ciri’nin durumu gittikçe daha heyecanlı bir hal alıyor.

Witcher 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi: Voleth Meir

witcher sezon 2 bolum 7 incelemesi
Witcher – Voleth Meir

Yedinci bölümle beraber heyecan iyice tırmanıyor. Bu bölümde kurgunun ne kadar iyi ilerlediğini bir kez daha anlıyoruz. Kitaptaki olayların sıralaması ve zamanlaması Voleth Meir tehlikesiyle harmanlanınca Ciri hakkında daha fazla endişeleniyoruz. Bu sırada Yeneffer Ciri’yi kandırmayı başarıyor ve tapınaktan çıkarıyor.

Bu noktada yinelemekte fayda var ki kitapta olmamasına rağmen Voleth’in varlığı dizide kayda değer neredeyse tek tehlikeyi teşkil ediyor ve gerilimin artmasını sağlıyor. Bu bölümün büyük buluşması ise Jaskier ile Geralt’ınki oluyor. Geralt, Jaskier’i kapatıldığı zindandan çıkarıyor ve yardımını istiyor.

Ciri ve Yeneffer yolda nehirle karşılaştıklarında Ciri’nin yeteneklerine dair de mükemmel çıkarılmış bir sahne yer alıyor. Yoldayken garip bir şekilde yakınlaşmaya başlayan ikili yıkıntı halindeki köprüye ihtiyaç duyuyor, Yeneffer gücünü kullanamadığı için Ciri köprüyü gücüyle onarmaya çalışıyor. Henüz bu yetisi gelişmediği için zorlansa da sinirlendiği anda ikisi de nehrin karşı yakasına ışınlanıyor. Bu noktadan sonra iç görüsüyle Yeneffer’in aslında yapmaya çalıştığı şeyi anlaması da muhteşem bir ayrıntı sunuyor.

Yeneffer’in böyle bir konuma gelmesi kitaplardakinin aksine karanlık alana çekilmesi de Voleth adlı iblisin senaryoda daha inandırıcı bir noktaya yerleşmesini sağlıyor.

Witcher 2. Sezon 8. Bölüm İncelemesi: Family

witcher sezon 2 bolum 8 incelemesi
Witcher – Family

Sezonun son bölümünde bütün sezon boyunca verilen malzemelerin derlenmesi büyük ölçüde şık durmuş diyebiliriz. Bütün sezonla ilgili Witcher kayıpları, yeni sezona dair soru işaretleri bırakıyor. Özellikle Voleth’in Ciri’nin bedenini ele geçirdikten sonra öldürdüğü Witcherlar ortalığı daha fazla geriyor. Ciri’nin öldürülmesi gündeme gelince ortaya çıkan gerilim ise Witcherlar arasında müthiş bir çatışma yaratıyor.

Ciri ile ilgili fedakârlıklar ve çıkar ilişkileri de oldukça çarpıcı ayrıntılar sunuyor. Sonunda Ciri sayesinde Mörhog hayaletlerine karşı korunmaları Witcherların rahat bir nefes almasını sağlıyor. Ayrıca Voleth’in sezon sonunda kitapta var olan bir olguya bağlanması Witcher evrenini tamamlıyor. Roman serisine hâkim olmayan seyirci için Ciri’nin Emyr’in kızı olması bilgisi de sezon finali açısından doyurucu bir bağlantı sunuyor. Bölece ikinci sezona son veriyoruz. Elflerin bebeğinin ölümü ise üçüncü sezon için oldukça güçlü bir beklenti yaratıyor.

Witcher Künyesi

Dizinin oyuncu kadrosu birinci sezonun üzerine az sayıda eklentiyle oldukça renkli görünüyor. İkinci sezonun oyuncu kadrosu ise şöyle:

  • Henry Cavill,
  • Anya Chalotra,
  • Freya Allan,
  • Joey Batey,
  • MyAnna Buring,
  • Mimi Ndiweni,
  • Eamon Farren,
  • Mahesh Jadu,
  • Therica Wilson.

Sonuç olarak Witcher ikinci sezon bütün öğeleriyle hem izlenebilir hem de yaratıcı bir hikâye sunuyor. Gerek birinci kitaptan alınan hikâyeler gerekse anime unsurunu tattıran Voleth karakteri Witcher evrenini daha renkli bir hale getiriyor.

İlk sezonla ilgili kafanıza takılanlar için sizi buraya alalım: Witcher Dizisi İnceleme: Tam Çözümlü İlk Sezon İncelemesi

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir