KariyerYapay Zeka

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

yapay zeka mühendisliği

Yapay zeka mühendisliği, dijital sistemlerin geliştirilerek uygulanması için ihtiyaç duyulan yeni nesil mesleklerdendir. Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişmesinde bu mühendislik alanının önemli etkileri vardır. Yapay zeka mühendisliği bölümünü tercih eden öğrencilerin de hem taban puanları hem de sıralamaları bilmesi oldukça önemlidir.  Bu alanda eğitim alan kişiler yapay zeka makine öğreniminden veritabanı yönetimine kadar birçok konuda bilgi edinir.

Yapay zeka mühendisliği bölümünü tamamlayan mezunlar, belirli bir makineye insan becerilerinin kazandırılması için çalışmalar yapar. Bu kişiler belirli kurum ve kuruluş adına yaptıkları işlerde yapay zeka modelleri ortaya çıkarırlar. Çalışma alanı oldukça fazla olan mühendislik alanında makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi konularda uzmanlaşma büyük önem taşır.

Yapay Zeka Mühendisleri Ne İş Yapar?

yapay zeka mühendisleri ne iş yapar
Yapay zeka mühendisleri, makina öğrenmesi ve derin öğrenme gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yapay zeka mühendisleri birçok alanda çalışabilir ve görev aldıkları kurumlarda farklı sorumluluklar üstlenebilirler. Makine algoritmalarını tasarlamaktan sorumlu olan çalışanlar, geliştirdikleri projelerin daha akıllı ve verimli çalışmasını sağlarlar. Teknolojiyle bilimi bir araya getirerek makinelerin daha faydalı ve verimli olmasında önemli hizmetler sunarlar. Yapay zeka mühendisliği görevleri arasında kısaca şunlar bulunur:

  • Makine ve bilgisayar programlarını daha akıllı hale getirirler.
  • Programlara insanlar gibi düşünebilme yanında karar alma becerisi kazandırırlar.
  • Bilgisayar sistemlerine problem çözme yeteneği kazandırır ve konuşabilmeyi öğretirler.
  • İş süreçlerine makinelerin entegre edilmesini görevini yerine getirirler.
  • Herhangi bir sektörde yapay zeka ile girdi- çıktı verilerinin artırılmasına yardımcı olurlar.
  • İnsan zekasını makinelerle birleştirir ve yaşamı daha kolay hale getirmeye dair çözümler üretirler.

Kısacası yapay zeka mühendisliği alanında çalışan kişiler, insan davranış biçimleri ile analitik düşünme becerisini makinelere aktarma görevini üstlenirler. İşletmenin büyüklüğüne bakılmaksızın gereksinimlere yanıt verecek şekilde insan zekasına sahip makineler üretilmesi alanında çalışırlar.

Yapay Zeka Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralaması

Yapay zeka mühendisliği bölümünü okumak isteyen öğrenciler için üniversite seçimi son derece mühimdir. Kariyer planlamasında üniversitenin verdiği eğitimin kalitesi her zaman dikkate alınan unsurlar arasında yer alır. Öğrenciler tercihlerini yaparken yapay zeka mühendisliği taban puanları gibi konuları dikkate almak durumunda kalır.

Taban puanlar üniversitenin devlet ve özel okul olmasına göre farklılık gösterir. Aynı zamanda öğrenimin burslu olup olmaması da taban puanlara etki eden faktörler arasında yer alır. Okullarda okutulan dersler ise ortalama olarak her üniversitede aynı ya da benzer şekildedir. Yapay zeka mühendisliği sıralaması da öğrencilerin başvurduğu üniversiteye göre farklılık gösterir. Sayısal bölümden öğrenci kabul eden üniversitelerde burslu olarak bu bölümde okumak mümkündür.

Yapay Zeka Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

yapay zeka mühendisliği hangi üniversitelerde var
Yapay zeka mühendisliği, Türkiye’nin önemli üniversitelerinde bulunan ve eğitim süresi dört yıl olan bir bölümdür.

Yapay zeka mühendisliği bölümü, 4 yıllık eğitim alabileceğiniz bir lisans programıdır. Türkiye’de bu alanda eğitim veren üniversite sayısı oldukça azdır. Tercih edilebilecek üniversiteler ise şunlardır:

  • Ostim Teknik Üniversitesi
  • Bahçeşehir Üniversitesi
  • Hacettepe Üniversitesi
  • TOBB Ekonomi ve Tek. Üniversitesi

Bu okullardan biri seçilirken eğitim dili, burslu olup olmadığı, öğrenciye sağlanan öğrenim desteğinin yüzdesi gibi detaylar dikkate alınması gereken konular arasındadır.

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşı Ne Kadar?

Yapay zeka mühendisliği alanında kariyer yapmak isteyen kişileri yakından ilgilendiren konulardan biri de mezunların aldığı maaştır. Her meslekte olduğu gibi yapay zeka mühendisliği maaş bilgisi de çeşitli faktörlere göre farklılık gösterir. İş yerinin kamu ya da özel kurum olması, mezun olunan okul, işteki tecrübe ve işin gerektirdiği görevlerle sorumluluklar maaşları etkiler. Bu bağlamda yapay zeka mühendisliği maaşları hakkında net bilgi vermek mümkün değildir. 

Geleceğe damga vurması beklenen yapay zeka hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız “Yapay Zeka ile Neler Yapılabilir?” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir