Gündem

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır

Askerlik çağına gelmiş yükümlülerin fiili görevini belirlenen bedel karşılığında 6 ay yerine 28 gün yapmalarına imkan tanıyan sistem, her geçen gün daha fazla rağbet görüyor. Bu bağlamda gündemi meşgul etmeye devam eden “Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?” sorusuna dair yanıtlar da dönemsel gelişmelere bağlı olarak değişiyor. 2024 yılında da değişen başvuru süreci ve fiyatlarına dair tüm detayları sizler için anlattık! 

Başvuru kaydı için geçmişte askeri şubelere şahsen müracaat etmek gerekse de günümüzde online olarak yapılması mümkün hale geldi. Peki, E-devlet bedelli bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Müracaat etmek için E-devlet’e giriş yaparak arama butonuna “Milli Savunma Bakanlığı” yazabilirsiniz. Burada karşınıza çıkan “Askerlik Hizmetleri” sekmesi üzerinden başvuru kaydı oluşturmanız mümkündür. 

2024 yılı Bedelli Askerlik Ücretleri Ne Kadar?

Bedelli askerlik ücreti 2024 yılında önceki senelere göre oldukça zamlandı. 2023 yılı Ocak – Haziran aylarında 104.084,16 TL olan fiyatlandırma, 2023 yılının son çeyreğinde 122.350,80 TL’ye ulaşmıştı. Yeni yılın gelmesiyle zam oranları değişen bedeli askerlik fiyatı, 2024 yılında 182.609,04 TL oldu.

Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri Nereden Öğrenilir?

bedelli askerlik başvuru tarihleri nereden öğrenilir
Bedelli askerlik başvuru tarihlerini öğrenmek isteyenlerin konuyla ilgili detayları takip etmeleri önemli bir husustur.

Her yıl TSK ya da Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenen tarihlerde bedelli asker alımı gerçekleşir. Bedelli askerlik başvuru tarihleri ise 6 ayda bir açıklanır. Yılın ilk ve son yarısını takip ederek başvurularınızı yapabilirsiniz. “Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?” sorusuna ise şahsen müracaat ederek veya E-devlet üzerinden kayıt oluşturarak yapılabilir, şeklinde yanıt verebiliriz. 

Bedelli Askerlik Süresi Kaç Gün Sürer?

bedelli askerlik süresi kaç gün sürer
Bedelli askerlik, 28 gün süren ve kişilerin temel eğitim aldıkları bir süreçtir.

Başvuru sürecinin ve fiyatların değişmesi ardından “Bedelli askerlik kaç gün?” sorusu da gündemi meşgul etmeye başladı. Geçmişte yapılan düzenlemeler 2024 yılında da geçerli olacağı için bu hizmetten yararlananlar, 28 gün temel askerlik eğitimleri alarak sorumluluklarını yerine getirebiliyor. 

Bedelli Askerliğe Giderken Hangi Evraklar Gerekir?

Temel askerlik eğitimi almak için müracaat eden adayların hizmet bölgelerine giderken yanında bulundurması gereken bazı evraklar bulunuyor. Gerekli belgeler arasında;

  • Nüfuz cüzdanı,
  • Bedelli askerlik başvuru belgesi,
  • Askerlik şubesinden gelen çağrı belgesi yer alıyor. 

Merak edilen bir diğer konu da “Parayı yatırdıktan sonra ne zaman askere gidilir?” sorusudur. Bedelli askerliğin ücreti onaylandıktan sonra kura seçimleri gerçekleşir. Bu doğrultuda asker adayının hangi tarihlerde kabul edildiğinin duyurusu yapılır. Sonuçlar ise E-devlet üzerinden görüntülenebilir.

Askerlikle ilgili daha çok bilgi edinmek istiyorsanız “Tecil Bozdurduktan Sonra Ne Zaman Askere Gidilir?” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir