HaberlerFinans

Borsaya İlgi Artıyor: Yatırımcı Sayısında Güncel Durum

Yatırımcı sayısında son durum

Geçtiğimiz haftalarda Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısında düşüş gözlemlenirken bu hafta borsaya olan ilgi yeniden arttı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) nezdinde yayımlanan veriler kapsamında pay senedi yatırımcı sayısının bir hafta süren düşüşün ardından yükselen bir grafik izlediği görüldü. MKK tarafından açıklanan veriler ve yatırımcı sayısında güncel durum haberimizin devamında!

Pay Senedi Yatırımcı Sayısında Haftalık Gelişmeler

MKK’nin güncel istatistiklerine göre pay senedi yatırımcı sayısı 22 Mart itibariyle son bulan haftanın hemen ardından 251 bin 805 kişilik bir artışla dikkat çekti. Bu bağlamda yatırımcı sayısında güncel durum ise 8 milyon 39 bin 619’dan 8 milyon 291 bin 424 seviyesinde bir ilerleme kaydetti.

Pay senedi değeri, geçtiğimiz haftanın verilerine göre 12,35 trilyon TL’den 12,55 trilyon TL seviyesine yükselmişti. Yatırımcı sayısında güncel durum borsadaki endekslere de yansıdı. BIST 100 endeksi geçtiğimiz haftanın aksine yüzde 3’e yakın bir artış kaydederek 9111 puana ulaştı.

22 Mart’ta biten haftada endeks, 8844 puan seviyesinde kapanmıştı. Haftalık bazda banka endeksi yüzde 12’lik bir yükselmeyle dikkat çekti. Bu durumun Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamasında etkili olduğu yönünde görüşler de gündemi meşgul etmeye başladı.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olmak için “Finans” kategorimizi daha sık ziyaret edebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir