Bakım

Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalıdır? İdeal Rutini Oluşturmak

cilt bakım sıralaması

Cilt bakım sıralaması her yaş grubunu yakından ilgilendiren konular içerisinde yer alır. Hem daha sağlıklı cilde kavuşmak hem de yapılan bakımın verimli olması için kullanılan ürünlerin sıralamasına gereken önem verilmelidir. Sabah ya da akşam gerçekleştireceğiniz bakım periyodunda kullanılan ürünlerin sıralamasının doğru uygulanması yüksek verim alabilmek için önemlidir. 

Cilt bakım sıralaması öncesinde kullanılacak malzemelerin mutlaka teninize uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Bununla birlikte bakım periyodunda uygulanacak sıralamanın gece ve gündüz farkı olup olmadığına da ayrıca önem vermelisiniz. En doğru cilt bakım sıralaması hakkında tüm detayları içeriğimizin devamında görebilirsiniz.

Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

cilt bakım sıralaması nasıl olmalıdır
Cilt bakım işlemleri öncesinde ilk olarak hangi ürünlerin kullanılacağına karar verilmelidir.

Kadın ve erkek cilt bakım sırası yapılırken önce kullanılacak ürünlerin türleri belirlenmelidir. Gün içerisinde yorgun düşen cildi önce derinlemesine temizlemek sonrasında ise nemlendirerek daha canlı bir forma kavuşturmak gerekir. Aynı zamanda bakım periyodu sırasında gece ve gündüz ürünlerini ayırt ederek kullanmaya dikkat etmelisiniz. Her ne kadar aynı içeriklere sahip malzemeler kullanılsa da gece cilt bakım sırası yapılırken bazılarını tercih etmek gerekmeyebilir. Sıralamada şu detaylara dikkat etmelisiniz:

  • Sabah ve akşam cilt bakımı yaparken ilk adım cildin temizlenmesi olmalıdır. 
  • Cildin kirlerinden arındırılmasından hemen sonra tonikle kapanan gözenekleri açmalısınız. Özellikle gece bakımında tonik kullanımına önem vermelisiniz.
  • Sonraki adımda teninizi nemlendirmeniz önem taşır. Günde iki defa nemlendirme yapılarak cildinizin daha taze görünmesine yardımcı olabilirsiniz. 
  • Her durumda güneş koruyucu kullanmak gereklidir. Güneşin tüm zararlı etkilerinden korunmak için belirli periyotlarda kremi yenilemeye de dikkat etmelisiniz. 
  • Peeling haftalık cilt bakımı sıralaması içerisinde önemlidir. Böylece daha canlı ve sağlıklı görünen tene kavuşabilirsiniz. 
  • Göz kremlerini günde hem sabah hem de akşam olmak üzere iki defa kullanmalısınız. 

Bunların yanında eğer cildinizde akne problemi varsa sivilce kremlerini de günlük bakım periyodunda eklemeniz önemlidir. 

Cilt Bakım Sıralamasında Ne Tür Ürünler Kullanılabilir?

Görünümünüze özen gösteriyor ve yaşlanmayı biraz daha ertelemek istiyorsanız cilt bakım sıralaması yaparken belirli ürünleri düzenli kullanmalısınız. Cilde tazelik ve canlılık kazandıran bakım ürünleri arasında şunlardan bahsetmek gerekir:

Cilt Temizleme Ürünleri ve Peeling 

cilt temizleme ürünleri ve peeling
Peeling, ölü derinin temizlenmesi ve canlanması için hayati öneme sahiptir.

Cilt bakım sıralaması yapılırken ilk kullanılması gerekenler, temizleyici jel ve sabunlardır. Gün içerisinde toza ve çeşitli kirlere maruz kalan cildin gözenekleri tıkanır. Hem gözeneklerin kirlerden arındırılması hem de açılması için öncelikle arındırıcı malzemeler kullanılmalıdır. 

Peeling ölü derinin tamamen temizlenmesi ve yeniden canlanması için önemli rutinlerden biridir. Cildin hassasiyetine göre krem ya da jel gibi farklı formlardan yararlanılabilir. Özellikle gece bakımı öncesinde günün kirini atmak ve gözenekleri açmak için uygulanması önemlidir. 

Tonik Kullanımı

Cilt temizleme aşamasında tonik kullanmayı ihmal etmemek gerekir. Daha temiz ve canlı bir görünüm için önemli ürünler arasında yer alır. Yüzünüzü pamuk ya da yumuşak temizleme bezine dökülecek tonikle tahriş etmeden kolayca arındırabilirsiniz. 

Lekeleri Önleyen Bakım Ürünleri

lekeleri önleyen bakım ürünleri
Bu ürünler, düzenli olarak kullanıldığında oluşan lekelerin üstesinden gelir.

Özellikle yeni başlayanlar için cilt bakımı periyodunda leke karşıtı kozmetik malzemelere de mutlaka yer verilmelidir. Bununla birlikte güneşe çok maruz kalan  kişilerin teninde oluşan lekeleri temizleyebilmesi için de bu ürünleri düzenli kullanmak önemlidir. Ancak leke önleyici kremleri yüzün tamamına değil yalnızca problemli bölgeye uygulanmaya dikkat etmelisiniz.

Cilt Serumları

Cilt serumları yüksek konsantrasyon içeren bileşenlerden oluşur. İçerisinde birçok vitamin ve mineral olan serumlar teninizin gereksinimlerine yanıt verir. Daha aydınlık görünmesi, kırışıklıkların azalması gibi birçok duruma çözüm olabilir. Ancak kullanım öncesinde cildinizin ihtiyaçlarını mutlaka dikkate almanız gerekir. 

Göz Kremi Kullanımı

Gün içerisinde çeşitli teknolojik aletlere maruz kalmak ve ekran süresinin giderek daha da uzaması gözlerin yorulmasına neden olur. Bu da göz altı morluklarının ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Göz kremleri kullanarak kırışıklık ve morlukların önüne geçebilirsiniz. 

Nemlendiriciler ve Cilt Bakım Yağları

nemlendiriciler ve cilt bakım yağları
Cildin nemlendirilmesi esnasında cilt yapısına uygun kaliteli ürünler tercih edilmelidir.

Cildin periyodik olarak nemlendirilmesi gerekir. Bu süreçte bakım yağlarından da yararlanabilirsiniz. Cilt bakım sıralaması yaparken mutlaka tenin hassasiyetine uygun doğal malzemeleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Hindistan cevizi ve avokado gibi yağları tercih edebilirsiniz. 

Gece Kremleri ve Cilt Maskeleri

Özellikle gece bakımına önem veriyorsanız uyumadan önce kullanılması gereken kremleri ihmal etmemek gerekir. Uyku kremleri hücrelerin daha hızlı onarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yaşlanmanın geciktirilmesinde de bu malzemelerin kullanımının büyük etkileri bulunur. 

Güneş Kremleri 

güneş kremleri
Güneş kremi, cildini lekelerden korumak isteyenlerin faydalanması gereken bir üründür.

Yalnızca güneşli havada dışarı çıkarken değil, günün hemen her anında kullanılması gereken kremlerdir. Her mevsim günlük bakım periyodunuzda yer vermeniz cildin lekelerden korunmasına yardımcı olur. Güneşin zararlı etkilerinin her geçen gün daha da yıprattığı cildi hem canlı hem de genç tutmak için önemlidir.

Cilt bakım sıralaması yaparken kullanılan ürünlerin içeriğine gereken önemi vermelisiniz. Hassas ya da normal cilde sahip kişilerin aynı ürünleri kullanması istenilen sonucu ortaya çıkarmayabilir. Aynı zamanda cilt bakım sıralaması günlük, haftalık, gündüz ve gece olmak üzere farklılaşabilir.

İçeriğimizi beğendiyseniz “Doğru El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?” yazımız da ilginizi çekebilir!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir