HaberlerGündem

Yılbaşında Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Yılbaşında Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Pandeminin ağırlığıyla geçirdiğimiz iki yılın ardından 2021 yılının son ayına girmemizle beraber, “Yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı?” sorusu şimdiden gündeme gelmeye başladı. Biz de sizin için önümüzdeki yılbaşı günü yani 31 Aralık Cuma günü ve gecesinde sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını araştırdık. Ayrıntılar ve daha fazlası yazımızda…

Önceki Sene Yılbaşında Sokağa Çıkma Yasağı Nasıl Uygulandı?

2020 yılının mart ayından beri etkisini sürdüren pandemi şartları, geçtiğimiz 2 seneyi oldukça zorlu bir hale getirdi. Covid-19’un getirdiği zorlu şartların üzerine sokağa çıkma kısıtlamaları da gündemimizden uzun süre düşmedi. Özellikle kalabalık toplulukların eğlendiği v bulaş oranını arttıran yılbaşı etkinlikleri gibi faaliyetler, yasaklamalara takılan ilk tarihleri oluşturdu. Peki, 2021 yılına girerken yılbaşında yasaklar nasıl uygulandı?

2020 yılının son günü 31 Aralık tarihinde sokağa çıkma yasağı; hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle cuma, cumartesi ve pazar gününü kapsayacak şekilde belirlenmişti. 3 gün boyunca uygulanan sokağa çıkma yasakları cuma akşamı saat 21.00’da başlarken, pazartesi sabah 05.00 itibariyle sona ermişti. Şimdi ise gözler 2021 yılının son gününe çevrildi. Milyonlarca vatandaş için “31 Aralık Cuma günü sokağa çıkma yasağı var mı?” sorusu bu yıl erkenden gündeme düştü.

Koronavirüs Yasakları Hayatımızı Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs Yasakları Hayatımızı Nasıl Etkiledi?
Covid-19 birçok yönden hayatımızı etkilemeye devam ediyor.

Özellikle kış aylarında artış göstermesiyle bilinen koronavirüs vakaları, geçtiğimiz 2 yıl boyunca hayatımızı büyük oranda etkiledi. Kısıtlamalar boyunca özellikle eğlence mekânları ya sınırsız süre kapatılmış ya da gün içi belirli saatlerde açılmasına inin verilmişti. Uygulanan bu yasaklar neticesinde birçok vatandaş, işini kaybederken ekonomik anlamda oldukça zorlu süreçler atlattık. Hali hazırda gündemde yer alan ekonomik kriz etkileri büyük oranda uygulanan yasaklara bağlanabilir. Bu nedenle önümüzdeki yılbaşı gecesinde kısıtlamaların geri gelip gelmeyeceği konusu vatandaşlar arasında erkenden tartışılmaya başlandı.

Özellikle 2021 yılının ilk 6 ayı boyunca neredeyse tamamen kapatılan birçok mekân, büyük zararlara uğradı. Yaz aylarının gelmesiyle yeniden açılan eğlence mekânları, zararlarını kapatmak için çalışırken, kışın yaklaşmasıyla yasaklar yeniden gündeme taşınmaya başladı. Son günlerde gündeme gelen 31 Aralık 2021 Cuma gecesinde sokağa çıkma yasaklarının geri gelmesi ihtimali vatandaşları düşündürmeye başladı.

Tartışmalar sürerken, aynı zamanda geçtiğimiz 2 yıl içinde uygulanan yasakların ekonomiye ve pandemi sürecine etkisi de en çok konuşulan konular arasına girdi. Bütün bu tartışmalar ışığında koronavirüs tedbirleri kapsamında yeniden uygulamalar yapılması ihtimali, en çok mekân sahipleri tarafından merak ediliyor. Yasakların halk arasında yeniden gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşların akıllarında bir soru daha belirdi: Peki, koronavirüste son durum ne?

Kendinizi koronavirüse karşı daha iyi koruyabilmek istiyorsanız Yeni Koronavirüs Hastalığı (Covid-19) Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Koronavirüste Son Durum Ne?

Türkiye’de ilk Covid-19 vakası 11 Mart 2020 günü bildirilmiş ve gün geçtikçe vaka sayısı artmıştı. Koronavirüs kapsamında sokağa ilk kapsamlı sokağa çıkma yasağı ise 11 Nisan 2020 itibariyle ani bir kararla başlatılmış ve vatandaşlar stok yapmak için marketlere koşmuştu. O tarihte Türkiye’de vaka sayısı 5.138 kişi olarak açıklanmış ve Covid-19 teşhisiyle ölüm sayısı bir günde 95 kişi olarak belirtilmişti. Peki, son günlerde günlük vaka sayıları ortalama kaç olarak açıklanıyor?

2021 Kasım ayı boyunca açıklanan vaka sayıları, günlük ortalama 25.000 civarında bir rakamla ifade ediliyor. Bu süreçte Koronavirüs nedeniyle yaşanan ölümler de günlük ortalama 200 civarında. Peki, geçtiğimiz seneye göre daha fazla görülen bu rakamlar yasakları nasıl etkiledi ve önümüzdeki günlerde yeni yasakların uygulanmasına sebep olabilir mi? Covid-19 aşılarından sonra bulaş riskinin azalması ile ilgili etkili bir sonuç görülmezken, yasaklar yeniden vaka sayılarının düşüşünde etkili olabilir mi?

Kısıtlamalar Koronavirüs Vaka Sayılarını Azaltmak Konusunda Etkili mi?

Kısıtlamalar Koronavirüs Vaka Sayılarını Azaltmak Konusunda Etkili mi?
Virüsü azaltmak için çeşitli yasaklar ve kurallar denenmeye devam ediyor.

Yılbaşı yaklaşırken yeniden gündeme gelen sokağa çıkma yasakları, uygulanış biçimlerine göre etkili olabilse de ekonomik durum da yasakların uygulanabilirliği konusunda büyük bir etkiye sahip. Dünya genelinde tam destek kapsamında uygulanan yasaklar neticesinde koronavirüs vakalarının büyük ölçüde azaltıldığı ve sonuç olarak da vakaların tamamen bitirildiğini görmüştük. Ancak özellikle ülkemizdeki gece hayatını etkileyen ve eğlence mekânlarını kapsayan yasaklar, çalışma alanlarında etkili olarak uygulanamadı.

Önümüzdeki süreçte de bu yasakların uygulanabilmesi pek olası görülmüyor. Yine de yılbaşında sokağa çıkma yasağı ihtimali değerlendirilebilir. Bu doğrultuda hükümet yetkililerinin yapacağı açıklamalar merakla bekleniyor.

31 Aralık 2021 Cuma Günü ve Sonrası Kısıtlama ya da Ek Tedbirler Olacak mı?

“Yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı?” sorusuyla beraber vatandaşlar yılbaşı sonrası için de ek tedbirler alınıp alınmayacağı konusunu merak ediyor. Artan vaka ve ölüm sayıları, aşı spekülasyonları ve yaşananların ekonomik yansımaları neticesinde ileriye dönük Covid-19 tasarılarının ne yönde olacağını kestirmek her geçen gün biraz daha zorlaşıyor.

Bugüne kadar hükümet yetkililerinden ya da tek yetki sahibi cumhurbaşkanı tarafından yapılmış bir açıklama bulunmuyor. İçeride konuşulan yeni tedbirler ya da yasak tartışmaları varsa da yetkililer henüz bu konuda demeç vermiyor. Geçmişte de son dakika yasakları uygulamaktan çekinmeyen hükümetin ilerleyen günlerde nasıl bir karara varacağı herkesçe merak konusu.

Eğer virüsten korunmak adına yılbaşını evde geçirmeye karar verdiyseniz Alkollü Partide Oynanacak Oyunlar yazımıza göz atarak eğlenceli bir buluşma düzenleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir