Ne, Ne Değildir?

Sapyoseksüel Ne Demek?

sapyoseksüel ne demek

Sapyoseksüel ne demek sorusu son zamanlarda sık sık gündeme gelmektedir. Çünkü, yıllar geçtikçe insanların ilişkilere bakış açıları da değişiyor. Bir dönemde kişilerin güzellikleri ön planda olurken, başka bir zamanda ise zekâ en etkileyici unsur olarak görülüyor. Bundan 50 sene önce bir erkeğin ağır başlı olması, beyefendi gibi takılması çekici bulunurken, günümüzde bu düşünceler değişim gösteriyor. Güzellik ve yakışıklılık kriterlerinin daha da önem kazandığı çağımızda, sapyoseksüellik tüm bu kriterleri değiştirmek üzere olan başka bir bakış açısı olarak görülüyor. Peki, sapyoseksüel ne demek?

21. yüzyılda ortaya çıkan ve birçok yerde karşılaştığımız sapyoseksüellik, bir kişinin zekasının çekici bulunmasına deniliyor. İlişkilerde yıllardır ön planda olan güzellik ve yakışıklılık gibi fiziksel özellikler de yerini başka bir kavrama bırakıyor gibi gözüküyor.

Sapyoseksüel Olduğumu Nasıl Anlarım?

sapyoseksüel olduğumu nasıl anlarım
Sapyoseksüel olup olmadığınızı anlamanın birkaç yolu bulunmaktadır.

Sapyoseksüeller için her şey beyinle başlar ve beyinle biter. Bir kişinin aklı, entelektüelliği cinsel olarak çekicilik sağlıyorsa, bu sapyoseksüellik için en önemli noktadır. Sapyoseksüel kişiler beyne ilgi duyduğundan, beyniniz tetiklenmeden sapyoseksüel olamazsınız. Beyniniz entelektüel düzeyde uyarılmadıkça, hoşlanma veya cinsel istek ortaya çıkmaz. Sapyoseksüel olmaya örnek göstermek gerekirse, bir kişi ile uzunca bir edebi tartışma içerisine girdiğinizi düşünün. Bu kişinin bilgisinden etkilenmek, sapyoseksüelliğe örnek gösterilebilir. Ancak, sapyoseksüel olma konusunda zekanın yanı sıra, alçakgönüllülük de önemlidir. Ayrıca şu özellikler de sapyoseksüellik kavramının içerisinde yer alır:

  • Şefkat
  • Empati
  • Yüksek kavrama kabiliyeti

Sapyoseksüellik hakkında yaygın bilinen yanlışlar arasında bu kavramın içerisinde sadece zekaya karşı bir ilginin olduğunun düşünülmesi. Bu noktada sadece zekâ değil, aynı zamanda zekâ ile ilişkili yukarıda yer alan faktörler de önemlidir.

Herkes Sapyoseksüel Olabilir

herkes sapyoseksüel olabilir
Hangi cinsel kimliğe sahip olursanız olun sapyoseksüel olabilirsiniz.

Sapyoseksüellikte cinsiyete özgü kısıtlamalar yer almaz. Bu kavram içerisinde, erkekleri, kadınları, trans bireyleri, biseksüelleri ya da herhangi bir cinsel kimliğe sahip birisine ilgi duyabilirsiniz. Kısacası, sapyoseksüellikte dilediğiniz kişiye ilgi duymakta özgürsünüz. Çünkü sapyoseksüeller, bir kişinin dış görünüşünden ziyade iç işleyişinden etkilenir ve ilgi duyar.

Sapyoseksüeller kendilerine bir partner ararken, potansiyel eşlerinin görünüşünden daha çok zekasına odaklanır. Bu, potansiyel bir eş adayının vücut şekli, boyu ya da yüz özellikleri gibi niteliklerin arka planda kaldığı anlamına gelir.

Zekâ görünüşten daha önemli olduğu için, sapyoseksüel kişiler çekiciliklerini normalden farklı bir şekilde gösterirler. Yani, bir sapyoseksüel sizinle romantik bir şekilde ilgileniyorsa, size görünüşünüzden daha çok değer verdiğinden emin olabilirsiniz.

Sapyoseksüel Kişilerin Ortak Noktaları Neler?

sapyoseksüel kişilerin ortak özellikleri
Sapyoseksüel kişilerin birçok ortak noktası bulunuyor.

Bir kişinin sapyoseksüel olup olmadığını anlamak için pek çok unsur vardır. Sapyoseksüel kişilerin ortak özelliklerini bilmek, bu konuda oldukça faydalı olacaktır. Aşağıda yer alan maddelerde sapyoseksüel erkeklerin ve kadınların ortak noktalarını görebilirsiniz:

  • Sosyal normların dışında, potansiyel eşlerinin fiziksel görünüşlerinden daha çok zekâları ile ilgilenirler.
  • Sapyoseksüel kişiler olaylara farklı bakış açıları ile yaklaşırlar. Bu bakış açıları arasında detaycı ve mükemmeliyetçi olmak ön planda yer alıyor.
  • Sapyoseksüel kişilerin ilgi duydukları noktalar arasında entelektüel bir kimlik ve özgüven yer alır. Aynı zamanda, zekâ ile ilgili olan diğer kavramlarda kişilerin ilgi alanları arasındadır.
  • Zihinsel olarak kendilerini zorlayan tartışmalara girmeyi severler. Bu nedenle, genellikle bir konuda hakkında çok konuşmazlarken, zorlayıcı konularda kendilerini gösterirler.

Yukarıda yer alan maddeler, sapyoseksüel kişilerin ortak noktalarını görebilirsiniz. Eğer yukarıdaki özelliklere sahipseniz, siz de bir sapyoseksüel olabilirsiniz.

Sapyoseksüel ile Demiseksüel Arasındaki Fark Nedir?

Sapyoseksüel ile demiseksüel arasındaki fark
Sapyoseksüel ile demiseksüel kavramları birbirlerine karıştırılabiliyor.

Sapyoseksüel ile demiseksüel kavramları pek çok kişi tarafından yanlış anlaşılıyor. Sapyoseksüel kavramı zekaya duyulan ilgiyi kapsarken, demiseksüel ise sadece romantik bir duygusal ilişki içerisinde olunan kişiye duyulan ilgi olarak açıklanıyor. Demiseksüel kavramı, Latince bir kelime olmakta ve “yarıseksüel” anlamına gelmektedir.

Sapyoseksüel ile demiseksüel arasındaki farkı belirleyen nokta ise bu kavramların özelliklerine sahip bireylerin hangi özelliklere ilgi duyduğudur. Örneğin, sapyoseksüel kişiler entelektüel özelliklere sahip bireylerden etkilenirken, demiseksüel kişiler kuvvetli romantik duygulardan etkilenir. Demiseksüel kişiler ilgi duydukları bireyler ile ilk aşamada fiziksel bir cinsel çekim yaşamaz. Buna karşın, yaşayacakları ikincil cinsel çekim çok daha yoğun olur.

Demiseksüellik hakkında yanlış bilinen bir diğer bilgi ise demiseksüelliğin yarı seksüellik olarak tanımlanmasındaki faktörün cinsellik konusunda bir eksiklik olduğunun düşünülmesidir. Ancak, demiseksüelliğin yarı seksüellik olarak tanımlanması, bu konuda herhangi bir eksiklik bulunduğuna işaret etmez.

Eğer farklı cinsel yönelimler hakkında bilgi edinmekten keyif alıyorsanız Eşcinsellik Belirtileri: Eşcinsel Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? başlıklı yazımıza da mutlaka bir şans vermelisiniz.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir