YouTube

YouTube’da En Çok İzlenen Videolar Listesi

youtube'da en çok izlenen videolar listesi

YouTube, son yılların en çok takip edilen internet sitelerinden biridir. Televizyonların sosyal medyadaki alternatifi konumuna gelen YouTube, video yayını yapan dijital platformların da öncüsü olmuştur. Gündelik yaşamda müzik, dizi-film, eğlenceli ve bilgilendirici videolar, kişisel video bloglar (vlog), ve daha birçok türden videolarla YouTube, insanların her gün en az bir kez girdiği bir platformdur.  Bu kadar popüler bir platform üzerinde yayıncılar da hem gelir arttırmak hem de popülarite kazanmak için birbirleriyle yarış halindedir. YouTube’un bu kadar popüler olduğu bir ortamda platformun en çok izlenen videoları da çokça konuşulur oldu. Biz de bu yazımızda sizin için YouTube’da en çok izlenen videolar listesi hazırladık.

Sorry / Justin Bieber – 3,47 Milyar

Kanada kökenli genç şarkıcı Justin Bieber, YouTube’da en çok izlenen videolardan biri olan Sorry adlı şarkısının klibiyle dünya üzerinde YouTube aracılığıyla en çok izlenen videolardan biri olma özelliğine sahip oldu. Justin Tranter, Michael Tucker, Julia Michaels ve Sonny Moore ile beraber yazdığı bu şarkıyı 2015 yılında yayınlayan Justin Bieber, aynı yıl çektiği kliple YouTube üzerinden en çok aranan ve izlenen şarkıcılardan biri olarak dikkat çekti. Tam on üç ülkenin en çok dinlenen şarkılarından biri olan Sorry, Justin Bieber’ın dördüncü albümünde yer aldı. Bieber, ayrıca “Love Yourself” adı şarkısıyla da kayda değer bir izlenme sayısı kaydetti.

Uptown Funk / Mark Ronson / Buno Mars – 4,32 Milyar

Dünya üzerinde olağanüstü bir başarı gösteren şarkı Uptown Funk, klibiyle de oldukça fazla ses getirdi. 2015 yılında Mark Ronson’ın Uptown Special adlı albümünde yer alan şarkının klibi, YouTube’da en çok izlenen videolar listesine girmeyi kısa sürede başardı. Klibin bu kadar büyük bir başarı yakalamasında şarkıyı seslendiren Bruno Mars’ın da katkısı oldukça büyüktür. Trinidad James’e ait “All Gold Everythink” adlı şarkısından bazı bölümlerin de eklemlendiği şarkının sözleri, Bruno Mars, Jeff Bhasker, Mark Ronson ve Philip Lawrence tarafından yazıldı. Şarkı uzun süre listelerden düşmediği gibi YouTube’da da popülerliğini sürdürüyor.

Shape of You / Ed Sheeran – 5,49 Milyar

Dünyaca tanınan ve şarkıları listelerde üst sıralara yerleşen Ed Sheeran, 2017 yılında çıkardığı “Castle on the Hill” adlı albümünde yer alan “Shape of You “adlı şarkısıyla hem müzik listelerinde hem de YouTube’da büyük başarı yakaladı. Şarkıcının, Shape of You adlı çalışmasının sözlerini Rihanna’ya özel olarak yazdığını itiraf etmesi dünya genelinde gündeme oturmuş, şarkının popülerliğinde büyük rol oynamıştı. Şarkı, bir arkadaş ortamında eğlenirken doğaçlama olarak yazılmış ve Sheeran’ın dostları tarafından çok beğenilince Rihanna’nın seslendirmesi gündeme gelmişti. Ancak Rihanna şarkıyı almayınca Ed Sheeran, şarkıyı kendine ayırdı. Ed Sheeran, ayrıca yaptığı film müzikleriyle de adından sıkça söz ettiriyor.

Sugar / Maroon 5 – 3,57 Milyar

Eğlenceli klibiyle YouTube’da en çok izlenen videolar listesine giren Maroon 5, 2015 yılında çıkardığı “V” adlı albümde yer alan “Sugar” adlı şarkıyla bütün dünyada 3,24 milyar kez izlendi. Şarkı 2015 ve sonrasında yaz aylarında plaj ve diskoların aranan şarkısı haline gelmiş ve yayınlandığı ülkelerde listelerin üst sıralarında yer almıştır. Aynı zamanda dünya çapında birçok ödül kazanan Maroon 5 grubunun üyeleri, Matt Flynn James Valentine, Adam Levine, Jesse Carmichael ve P J Mortondan oluşmaktadır. Grubun Christina Aguilera ile beraber “Rolling Stones” grubunun başarılı sanatçısı Mick Jagger’a ithafen seslendirdiği “Moves Like Jagger” da dünyada en çok beğenilen ve uzun süre listelerden inmeyen şarkılarındandır.

Lean On / MØ / Major Lazer – 3,10 Milyar

2015 yılının en çok beğenilen şarkılarından biri olan Leon On, Major Lazer tarafından yazılmış ve MØ tarafından seslendirilmiştir. Klipteki renkli atmosfer ve sinematik evren müzik severler kadar, izleyicilerin göz zevkine de hitap etmiş video kısa sürede milyonlarca kez izlenmişti. Kostüm ve mekân çeşitliliğiyle kayda değer prodüksiyon oluşturulan klip tüm zamanların en beğenilen video kliplerinden biri oldu. Şarkı, Major Lazer’in üçüncü albümü olan Peace is the Mission’un çıkış şarkısı olarak yayınlandı. Şarkı ayrıca birçok ülkenin müzik listelerinde uzun süre üst sıralarda yer aldı.

Roar / Katy Perry – 3,44 Milyar

Katy Perry’nin 2013 yılında yayınlanan ve yayınlandığı günden beri YouTube’da3 milyarın üzerinde izlenme sayısına ulaşmış ve YouTube’da en çok izlenen videolar listesinde yerini almıştır. Katy Perry, Roar adlı şarkısıyla kendi satış rekorunu kırdığı gibi yıllarca listelerden düşmedi. Şarkının sözleri; Bonnie McKee, Lukasz Gottwald, Henry Walter, Max Martin ve Katy Perry tarafından yazılmıştır. Roar, klibiyle büyük ilgi toplayınca Perry aynı formatta klipler yapmaya devam etmiştir.

Blank Space / Taylor Swift – 2,86 Milyar

Taylor Swift’in sevilen şarkılarından Blank Space 2014 yılında klipleştirildi. Sözü ve bestesi de kendisine ait olan şarkısıyla Taylor Swift aylarca listelerde kaldığı gibi YouTube’da yaklaşık 3 milyar izlenme sayısı kaydetti. Taylor Swift ayrıca “Shake It Off” adlı şarkısıyla da YouTube’da en çok izlenen videolar listesinde yer aldı.

Waka Waka / Shakira – 2,96 Milyar

Dünyanın tartışmasız en çok dinlenen ve sevilen şarkıcısı Shakira, video kliplerinde ve konserlerinde sergilediği dans gösterileriyle de her zaman ilgi çekmiştir. 2010 FIFA Dünya Kupası resmi müziği olarak kullanılan şarkı, ritmiyle ve klibiyle simgeleşen bir eser haline gelmiştir. Kolombiyalı olan Shakira, bu şarkıyı ayrıca İspanyolca olarak da seslendirmiştir. 4 milyonla dünyanın en çok satan FIFA resmi şarkısı olarak da bilinen şarkı, YouTube’da 2,5 milyar kez izlenmiştir. Ayrıca Shakira, Chantaje adlı şarkıyla da aynı listede yer almıştır.

See You Again / Wiz Khalifa – 5,29 Milyar

Dünyaca sevilen film Hızlı ve Öfkeli’nin yedinci filmi için yapılan ve hiçbir zaman büyüsünü yitirmeyen hit şarkı, sıra dışı hip hopçı Wiz Khalifa ve Charlie Puth tarafından seslendirilmiştir. 2015 yılında yayınlanan şarkı dünyada büyük yankı yaratmıştır. Özellikle de son Hızlı ve Öfkeli filminden önce 2013 yılında trafik kazasında ölen Paul Walker’in anısına filmde yer alan şarkı, oldukça anlamlı bir de hikâyeye sahiptir. Şarkı, uzun süre birçok ülkede listelerin 1. sırasında yer aldı. Şarkı 2017 yılında, temmuz ve ağustos aylarında YouTube’da en çok izlenen videolar listesinde birinci sırada yer aldı. Şarkı, yaklaşık 5 milyar YouTube izlenmesi aldı.

Hello / Adele – 2,89 Milyar

Muhteşem sesi ve yeteneğiyle 2000’li yılların listelerini altüst eden Adele, sadece YouTube’da değil konser ve albümleriyle dünyanın genelinde büyük başarılar elde etti. Adele, Hello adlı şarkısını, Beraber çalıştığı yapımcı Greg Kurstin’le birlikte kaleme almıştı. Klip, yayınlandığı gün içinde vevo rekorunu kırdı ve 27 milyon izlendi. Videonun YouTube izlenme sayısı, yaklaşık 3 milyar. Hello, 2015 yılında çıkan ve sonrasında Adele’in uzun süre ara verdiği 25 adlı albümünün en sevilen şarkılarından biri olarak uzun süre listelerden inmedi. Adele, nihayet “30” adlı albümünü geçtiğimiz günlerde çıkardı.

YouTube’da en çok izlenen videolar listesini değerlendirdiğimiz yazımızda birçok sevilen ve popülerliğini yitirmeyen müzik klibini ele aldık. Müzik videolarının yanı sıra birçok eğlenceli ve günlük vlog tarzında hazırlanan videolar da listede yer alıyor. Özellikle 2020 yılının Ekim ayından beri YouTube’da en çok izlenen videolar listesinin 1. Sırasında yer alan Baby Shark, yaklaşık 10 milyar kez izlenmiş olan bir çocuk videosudur.

2021 yılı itibariyle listede yer alan en çok izlenmesine sahip videolardan bazıları da şöyle:

  • Bailando / Enrique Iglesias: 2,87 Milyar
  • Counting Stars / OneRepublic: 3,01 Milyar
  • Thinking Out Loud / Ed Sheeran: 3,04 Milyar
  • Gangnam Style / Psy: 4 Milyar
  • Masha ve Koca Ayı / Film: 4,31 Milyar
  • Despacito / Luis Fonsi ve Daddy Yankee: 7,23 Milyar

Eğer YouTube videoları izlemekten keyif alıyorsanız Gürcistan Gezi Rehberi başlıklı içeriğimize göz atıp videomuzu izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir