Sağlık

Yumurta Donasyonu Nedir? Kimler Yaptırabilir? 

Yumurta Donasyonu Nedir? Kimler Yaptırabilir? 

Gebelik, oldukça önemli olan durumlar süreçler arasında yer almaktadır. Birçok kadın, normal yollarla gebelik sürecini yaşayabiliyorken bazıları farklı yöntemlerden yararlanmak zorunda kalır. Bu noktada da birçok tedavi yöntemi ortaya çıkmaktadır. “Yumurta donasyonu nedir?” sorusu da bu bağlamda ilgilenenlerin merak ettiği konulardan biridir.

Yumurta donasyonu, kadınların başarılı bir gebelik yaşaması için başka biri tarafından yumurta bağışlanması prosedürüne verilen addır. Gebelik, her kadın için başarılı bir süreç olmayabilir. Bu sürecin önünde farklı sebeplerden kaynaklanan birçok engelin görülmesi mümkündür. Böyle bir durumu yaşayan birçok kadın da yumurta donasyonunu tercih eder.

“Yumurta donasyonu nedir?” sorusunun kısa yanıtları arasında yumurta nakledilmesi de yer alır. Farklı testlerden geçen donörün yumurtaları anne adayına nakledilir. Nakil, başarılı bir şekilde gerçekleşirse de anne adayı gebe kalarak dünyaya çocuk getirebilir. Bu işleme yumurta donasyonu denir. İşlem başarılı olunca gebelik süreci, sağlıklı ve normal bir şekilde geçer.

Yumurta Donasyonunu Kimler Yaptırabilir?

Yumurta donasyonunu normal süreçlerle ve doğal bir yolla gebe kalamayan kadınlar yaptırabilir. Bu durum, farklı problemlerden kaynaklanabilir. Gebelik için daha farklı problem yaşayan kadınlar da yumurta donasyonunu tercih eder. Bu yöntemden yararlanması gereken kişiler ve yaşadığı problemleri şöyle sıralamak mümkündür:

 • Menopoza giren anne adayları
 • Anne adayının yumurta üretememesi
 • Anne adayında genetik kaynaklı hastalık olması
 • Anne adayının yumurtaya sahip olmaması
 • Yumurta geliştiren ilaç kullanıp sonuç alamamak
 • Yeterli kalitede yumurtaya sahip olmamak

Tüm bunlar, normal bir gebelik yaşamayı etkileyen durumlar arasındadır. Dolayısıyla da bu problemi yaşayan fakat anne olmak isteyen kadınlar, yumurta donasyonu yöntemini araştırır. Eğer uygun görülürse de tedavi görebilir.

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Yumurta Donasyonu Nedir? Kimler Yaptırabilir? 
Donasyon sürecinde uygulanması gereken bazı adımlar vardır.

Yumurta donasyonu işleminin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için birçok adımdan geçmek ve çok fazla faktöre dikkat etmek gerekir. Bu adımları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Donör Seçmek: Öncelikle anne adayıyla uyum sağlayan ve sağlıklı yumurtaları bulunan bir kişinin donör olması gerekmektedir.
 • Donör Hazırlığı: Donörün, sağlıklı olsa bile yumurtalarını geliştirecek tedavi süreçlerinden geçmesi önemlidir. Bu noktada donör bazı ilaçlar kullanabilir ve günlük yaşamında çeşitli konularda dikkatli davranabilir.
 • Anne Adayının Gebelik Hazırlığı: Yumurta donasyonu sürecinde anne adayının bir hazırlık sürecine girmesi gerekir. Öncelikle uzmanlar, anne adayını muayene eder. Aynı zamanda uzmanlar, gebeliğe hazır hale gelmesi için bazı ilaçlar ve tedavilerle bu süreci destekler.
 • Baba Adayından Sperm Almak: Yumurta donasyonunda babadan sperm almak da gerekir. Uzmanlar, bunun için sağlıklı olan sperm hücrelerinden seçim yapar.
 • Embriyo Döllenmesi: Yumurta ve sperm hücreleri uygun koşullar altında laboratuvarda incelenerek döllenir. Bu işlemden sonra anne ve baba adayı, uzman tavsiyesiyle embriyoyu kullanabilir ya da dondurabilir.
 • Embriyonun Nakledilmesi: Uzmanlar tarafından yumurta ve sperm, sağlıklı bir şekilde döllenir. Bu sürecin devamını embriyoların anne adayının rahmine nakledilme süreci izler. Yaklaşık 15 günden sonra da işlem, başarılı bir şekilde gerçekleştiyse anne adayının hamile olduğu anlaşılmaktadır.

Tüm bu adımlar, yumurta donasyonunun sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için gerekli olan süreçleri içerir.

Yumurta Donasyonunun Riskleri Var mı?

Yumurta donasyonu riskleri, bu yönteme ilgi duyanların merak ettiği konular arasında yer almaktadır.  Hiper yumurtalık uyarılması, yumurta donasyonu işleminin riskleri arasındadır. Bununla beraber bazen donör için de olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bu, az miktarda da olsa herhangi bir hastalığın bulaşabilme ihtimalidir.

Tüm bu riskler, uzmanların gözlemlemesi sonucunda ortaya çıkar. Uzmanlar, süreç esnasında detaylı inceleme yaparak işlemin daha etkili ve başarılı olmasını sağlayabilmektedir. Bunlarla beraber yumurta donasyonu tutmayanlar da olabilir. Böyle bir durumda dondurulan embriyolarla süreç tekrar işlenir.

Yumurta Donasyonu Fiyatları

Yumurta donasyonu fiyatları, bazı faktörlere göre değişkenlik gösterir. Bu etkenler arasında; işlemin yapılacağı sağlık kuruluşu, doktorun uzmanlığı ve tedavi süreci yer alır. Aynı zamanda yumurta donasyonuyla birlikte bazen ek tedaviler de gerekebilir. Bunlar, ilaç tedavisi olacağı gibi farklı yöntemleri de içerebilir.

Yumurta donasyonu fiyatları, tüm bunlarla beraber anne adaylarının yaşayacağı sürece göre de değişiklik gösterir. Bazı anne adaylarına farklı tedavi yöntemleri de eş zamanlı olarak uygulanmaktadır. Tüm bu durumlar, yumurta donasyonu fiyatlarına etki eder.

Gebelik testi güvenilir midir?” yazımız da ilginizi çekebilir!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir