Ne, Ne Değildir?

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı?

Yüz şekline göre gözlük seçimi nasıl olmalı

Güneş ya da numaralı gözlük seçerken en çok istediğimiz şey gözlüğümüzün yüzümüze yakışmasıdır. Hiç kimse kendine uygun olmayan, çirkin gösterecek bir aksesuarı yüzünde taşımak istemez. Şık ve rahat bir gözlük hem bizi güzel gösterecek hem de kullanım açısından uygun olacaktır. Pek çok seçenek arasından kendimize uygun gözlük seçimini yapabilmek önemlidir. Bunun için de yüz şeklimizi belirlemek ve yüz şeklimize uygun bir gözlük tercih etmek atacağımız ilk adım olmalıdır. Peki, yüz şekline göre gözlük seçimi nasıl olmalı?

Yüz Şekli Nasıl Belirlenir?

yüz şekli nasıl belirlenir
Yüz şeklinizi belirlemek için kendinizi aynada inceleyebilirsiniz.

Yüzünüze uygun gözlük tercih edebilmek için öncelikle yüz şeklinizi bilmeniz gerekir. Bunun için saçlarınızı toplayıp, ışık alan bir ortamda aynaya bakabilirsiniz ya da portre fotoğraf çekimine benzer bir selfie çekerek yüzünüzü inceleyebilirsiniz. Yüzler birbirinden çok farklı olsa da genel olarak 6’ya ayrılır:

  • Oval Yüz: Alnınız dar ya da geniş değil, çeneniz yuvarlak ve yüzünüzün genişliği boyundan biraz daha az ise oval yüz tipine sahipsiniz.
  • Kare Yüz: Geniş elmacık kemikleri, kare bir çene ve alnınız varsa yüzünüz kare olarak tanımlanır.
  • Yuvarlak Yüz: Yuvarlak bir çene, geniş bir alın ve eni uzunluğundan daha geniş bir yüz sahibi iseniz yüzünüz yuvarlaktır.
  • Uzun Yüz: Uzun yüzü, uzun bir oval olarak tanımlayabiliriz. Uzun olan yüz biçimi alt ve üst kısımlarda yuvarlanmıştır.
  • Kalp Yüz: Yüzün üst kısmı geniş, alt kısmı darlaşıyor ise bu yüz tipi kalp yüz olarak adlandırılır.
  • Üçgen Yüz: Geniş bir çene ve alına doğru daralan bir yüz tipidir.

Hangi Yüz Tipine Hangi Model Gözlük Gider?

Yüz tipinizi belirledikten sonra yapmanız gereken ikinci adım hangi yüz tipine hangi gözlüklerin yakışacağını bulmaktır. Her yüz tipi ufak tefek farklılıklar gösterse de temelde aynı hatlara sahip olurlar. Yine de “Yüz şekline göre gözlük seçimi nasıl olmalı?” sorusunun en iyi yanıtlarını da sizler için araştırdık.

Oval Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri

Oval Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri
Oval yüz tipiniz varsa geometrik şekilli gözlükleri deneyebilirsiniz.

Oval yüzlü insanlara çoğu çerçeve şekli uyar. Oval, en evrensel yüz şekli olarak kabul edilir, bu sebeple son moda gözlükleri inceleyebilirsiniz, pek çoğu sizin için üretilmişçesine size şıklık katar. Ancak bu herhangi bir çerçeveyi seçebileceğinizi göstermez. Oval bir yüz için yüzün doğal dengesini vurgulamak ve yumuşak kıvrımlarına açılar eklemek gerekir. Göz çevresi olan yüzünüzün en geniş kısmı kadar geniş bir çerçeve seçebilirsiniz. Kare, dikdörtgen ya da geometrik şekilli çerçevelerin neredeyse tümü sizin için uygun olacaktır.

Kare Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri

Kare Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri
Yuvarlak ya da oval gözlükler kare yüz tipine sahip kişiler tarafından tercih edilebilir.

Kare yüzler genellikle kalın, köşeli özelliklere sahiptir ve alından çeneye kadar temiz, düz bir çizgi ile belirginleşir. Kenarları biraz daha geniş olan yuvarlak ve ince çerçeveler, kare yüzlerde uyumlu ve doğal bir görünüm sağlayacaktır. Kare şeklindeki yüzler, yuvarlak ve oval gözlükler ile uyumlu olur.  Yuvarlak ve oval şekilli çerçeveler, kare şeklinde bir yüzdeki sert açıları yumuşatacak ve denge sağlayacaktır. Kare bir yüz için bir diğer püf nokta da renkli çerçevelerle dikkati kare şeklinden uzaklaştırmaktır.

Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri

Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri
Yuvarlak yüzlerinize açı kazandırabilmek için kedi gözü modelindeki gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Yüzünüzün daha uzun ve daha ince görünmesini istiyorsanız dikdörtgen çerçeveler tercih etmelisiniz. Açısal ve geometrik çerçeveler ile ise bir denge oluşturarak yüzünüze biraz daha keskin, daha belirgin çizgiler katabilirsiniz. Dolgun, kıvrımlı yanaklarınız varsa, kedi gözü veya D model çerçeve gibi yukarı doğru kıvrılmış çerçeveler size uygun olacaktır. Yuvarlak yüzlerde genellikle yanaklar dolgun ve çene çok az açıyla yuvarlaktır. Diğer bazı yüz şekillerinden farklı olarak, yuvarlak bir yüz genellikle çok belirgindir çünkü tamamen kıvrımlardan oluşmuş gibidir. Yuvarlak yüz şekilleri için gözlük seçerken unutulmaması gereken en önemli şey açı kazandırmaya yarayan çerçeveler seçmektir. Net çizgilere sahip kalın, köşeli gözlükler harika bir seçim olacaktır.

Uzun Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri

Uzun Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri
Yüzünüz uzunsa dikkat çekici ve cesur gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Uzun bir yüze sahipseniz gözlük seçme konusunda çok şanslısınız. Alın, yanaklar ve çene arasındaki doğal denge sayesinde, dikdörtgen bir yüz, kedi gözünden kare veya oval çerçevelere ve havacı gözlüklere kadar hemen hemen her gözlük çerçevesiyle iyi görünür. Bu, sizin için doğru gözlük şeklini bulma konusunda çok fazla seçeneğiniz olacağı anlamına gelir. Uzun bir yüze sahipseniz, cesur ve çarpıcı gözlük çerçeveleri yüzünüzün uzunluğunu kırmanıza ve daha dengeli görünmesine yardımcı olabilir. Amaç, dikkatleri yüzünüzün şeklinden uzaklaştırmak ve gözlerinizi öne çıkarırken aynı zamanda genişlik yanılsamasını da eklemektir.

Kalp Yüz Şekline Uygun Gözlük Modelleri

Kalp Yüz Şekline Uygun Gözlük Modelleri
Kalp yüz şekline sahipseniz alt çerçevesi baskın olan gözlük modellerini tercih edebilirsiniz.

Çeneniz çok darsa alttan ağır çerçeveler ile biraz daha fazla genişlik oluşturmak isteyebilirsiniz. Alnınızın genişliğinin farkındaysanız, düşük şakaklara sahip bir çerçeve ile dikkatleri aşağıya çekecek ve yüzünüzün alt kısmını vurgulayabilirsiniz. Sivri bir çeneniz varsa oval çerçeveler ile dikkatleri yukarıya, gözlerinize çekmek mümkündür. Açık renkli veya çerçevesiz çerçeveler seçerek kalp şeklindeki yüzünüzdeki gözlük görünümünü en aza indirebilirsiniz.

Üçgen Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri

Üçgen Yüz Tipine Uygun Gözlük Modelleri
Eğer yüz hatlarınız üçgense büyük ve dikdörtgen gözlükleri seçebilirsiniz.

Üçgen yüzler altta en geniş, üstte en dardır. Bu yüz için en iyi gözlüğü seçerken işin püf noktası, özelliklerinizi dengelemek için yüzün daha geniş olan alt kısmını bir çerçeve stiliyle vurgulamaktır. Dikdörtgen modeller yüzünüzün şekline dikkat edilmesini engelleyecektir. Kalın ve koyu renk dikdörtgen çerçeve seçimi yüzünüze yakışarak şık bir görünüm sağlayacaktır. Havacı ve D model gözlük çerçeveleri de tercih edebileceğiniz diğer seçenekledir.

Gözlük seçiminde yüz şekliniz kadar önemli diğer faktörler de kaş ve kulak biçiminiz, saç, göz ve cilt renginizdir. Ayrıca karakteriniz de gözlük seçiminizde göz ardı etmemeniz gereken bir diğer etkendir. Yapınıza uygun olmayan gözlük çerçeveleri yüzünüzde şık da dursa sizi tuhaf gösterebilir.

Eğer farklı yüz hatları için gözlük tavsiyelerine göz atmaya devam etmek istiyorsanız Büyük Suratlar için Gözlük Tavsiyeleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir