Ekonomi

Ziraat Bankası Kolay Limit Nedir? Nasıl Başvurulur? 

Ziraat Bankası Kolay Limit Nedir?

Ziraat Bankası kolay limit, bireysel banka müşterileri için hazırlanmış olan bir kredili mevduat hesabı ürünüdür. Kartınıza tanımlanan esnek hesap limitinizle hem harcama hem de nakit çekim yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu bağlamda “Kolay limit nedir?” sorusuna; bankanın sunduğu bir kredili mevduat hesabıdır, yanıtını vermemiz doğru olacaktır. İçeriğimizin devamında konuya ilişkin merak edilen diğer detayları görebilirsiniz. 

Kolay Limit Özellikleri Nelerdir?

Kredi kartıyla çok sık karıştırılan kolay limit, bazı noktalarda benzerlik gösterse de kullanım amacı oldukça farklıdır. Peki, kolay limit nedir ve nasıl kullanılır?

 • Kolay limit, vadesiz hesaplarınıza tanımlanan bir eksi bakiyeli hesaptır. 
 • Belirlenen limit online harcamalarda kullanılabileceği gibi direkt nakit olarak da çekilebilir. Aynı zamanda POS cihazları kullanılarak ödeme işlemi de yapılabilir.
 • Hesabınıza tanımlı bir limit olduğundan kredi kullanmanın en hızlı yoludur.
 • Başvurunuz onaylandıktan sonra ek bir işleme gerek kalmadan limiti 7/24 kullanabilirsiniz. 
 • Yasal olarak belirlenen faiz oranları kapsamında, sadece kullanılan miktar ve gün üzerinden faiz ödenmesi mümkündür. 
 • Limitinizi nakit olarak kullanmak istediğinizde tek çekim yapabilir veya taksitlendirebilirsiniz.

Görüldüğü gibi harcamalarınızdan nakit çekimlerinize kadar kolay limit kullanımı yapabilirsiniz. Ziraat Bankası güvencesiyle sunulan bu hizmette ise bankanın belirlediği kanalları kullanarak başvuru yapmanız mümkündür. Eğer otomatik limit artışı talimatı verirseniz, düzenli aralıklarla kolay limitiniz banka tarafından arttırılacaktır.

Kolay Limit Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Kolay Limit Nedir?
Bankaya gitmeye gerek kalmadan, aşağıdaki yöntemlerle başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası müşterileri için hazırlanan esnek hesap hizmetinden faydalanmak için aşağıdaki başvuru kanallarını kullanabilirsiniz:

 • Ziraat Bankası şubeleri
 • İnternet Bankacılığı
 • Mobil Bankacılık
 • 0850 220 00 00 Ziraat Bankası Çağrı Merkezi

Yapacağınız başvuruların sonucu, kısa bir süre içerisinde tarafınıza SMS veya e-posta yoluyla iletilecektir. Eğer daha önce Ziraat Bankası’ndan bir kredili ürün kullanmadıysanız fiziksel şubelere müracaat etmeniz gerekir. Burada yapacağınız başvurularda eğer bankanın maaş müşterisi değilseniz, doğrudan gelir durumunuzu gösteren belgeleri ibraz etmeniz istenir. 

Kimler Kolay Limit Kullanabilir?

Kredili bir ürün hizmeti olmasından dolayı diğer başvurularda geçerli olan tüm şartların, esnek hesap için de geçerli olduğunu belirtebiliriz. Buna göre kişilere esnek hesap tanımlanabilmesi için gereken kriterler ve detaylar aşağıdaki gibidir:

 1. Kredi Puanı: Findeks puanı olarak da bilinen kredi notunuz, esnek hesap başvurularında olumlu sonuç alabilmeniz için temel kriterdir. 0 ile 1900 arasında belirlenen kredi notunuzun, esnek hesap kullanabilmek için en az 1200 seviyesinde olması gerekir.
 2. Gelir Durumu: Bireysel bankacılık işlemlerinde en önemli ikinci kriter, düzenli bir gelirinizin olmasıdır. Kişilerin resmi gelirleri, aynı zamanda kullanılacak olan esnek hesap limitini de doğru orantılı olarak etkiler. 
 3. Bankacılık Geçmişi: Geçmiş dönemde kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartlarıyla birlikte güncel borç durumunuz da başvurunuzu etkiler. Eğer bankanın size sunmuş olduğu kredi kartlarının limitleri tamamen kullanılmış durumdaysa ve aktif olarak ödediğiniz bir krediniz bulunuyorsa gelir durumunuza göre bir inceleme yapılarak başvurunuz sonuçlandırılacaktır. 
 4. Ödeme Alışkanlıkları: Esnek hesap başvurularında son derece önemli olan diğer bir durum da bankaya olan ödeme alışkanlıklarınızdır. Eğer kullandığınız kredi ya da kredi kartlarında 1 ya da 2 dönemlik gecikmeler varsa ve bunlar belirli aralıklarla tekrarlıyorsa başvurunuza olumlu sonuç alma ihtimaliniz düşüktür. 

Kolay limit ve beraberinde gelebilecek tüm sorulara bu şekilde yanıt verebiliriz. Eğer acil nakit ihtiyaçlarınıza en hızlı şekilde çözüm bulmanıza olanak sağlayan kolay limit hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, özellikle başvuruda aranan kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı net bir şekilde tespit etmeniz gerekir. Bunun için bireysel Findeks Risk Raporu hizmetinden faydalanmanız mümkündür. 

Banka Kartının Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Olur?” adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir