Kategoriler
Ne, Ne Değildir?

Sosyal Psikoloji Nedir ve Konu Anlatımı

Sosyal psikoloji, toplumun ve toplum içerisinde yer alan norm, kültür ve kurumların kişi üzerinde olan etkilerini araştıran bir bilim dalıdır. Sosyoloji ve psikoloji ile yakın ilişkilerdedir. Çalışma ve araştırma alanları hem toplumu hem de bireyi kapsamaktadır.

Sosyal Psikoloji Nedir?

Sosyal psikoloji temel olarak toplum içerisinde yer alan davranış kalıplarını bireylerin neden üstlendiğini ve bunun sonucunda olan etkileri ile ilgilenirler. En temel konuları;

  • Yardım, Dayanışma
  • Sosyal uyum, uyum sağlama
  • Söz dinleme, emir-itaat zinciri
  • Toplum ve birey iletişimi ve etkileşimi
  • Önyargı
  • Saldırı

Sosyal psikoloji araştırmalarında, toplumdan topluma farklılık gösterdiği için araştırma şekilleri de değişiklik gösterebilir. “İnsanlar birbirlerine yardım etme ya da etmeme sebepleri”, “Bireyler bağlı bulundukları toplum ya da grup içerisinde neden kurallara uyar ya da karşı gelirler?”, “Bireyler kurallara karşı ya da normlara karşı neden uyum sağlarlar”, “Önyargılarımızın temelini oluşturan nedir?”, “Bireylerin saldırgan tavırlarının altında yer alan sebepler nelerdir?” gibi sorulara karşı yanıt ararlar.

Sosyal Psikolojinin Konuları Nelerdir?

Sosyal psikoloji, psikoloji ve sosyolojinin alt disiplinlerinde ve araştırma zemininde yer alan bütün konular ile ilgilenir. İletişim, sosyal çatışma, sosyal değişiklik, grup psikolojisi, aile, şiddet, prososyal davranış v.b. bir çok konu araştırmalarına konu olur.

Türkiye’de Sosyal Psikoloji

Türkiye’de Sosyal Psikoloji alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler için oldukça büyük bir havuzdur. Ülkemiz içerisinde yer alan etnik kimliklerin sayısının oldukça yüksek olması ve siyaset hayatımızın hareketliliği sayesinde oldukça geniş bir deney, gözlem ve araştırma alanına sahibiz.

Fakat bütün bu gelişmelere rağmen, Türkiye’de Sosyal Psikoloji alanında göz ile görülür bir gelişme yaşanmamaktadır. Çoğu kişi koşullandırılmış bir psikoloji yapısına sahip olup, ailesinden ya da çevresinden miras kalan ideolojiyi savunarak, yeni gelişmelere karşı önyargı ile yaklaşmaktadır. Maalesef bu durum bilim dalı ile ilgilenen kişiler arasında bile gözükmektedir.

Sosyal Psikoloji Dersleri ve AÖF

Sosyal psikoloji konusunda ülkemizde Sosyoloji ve Psikoloji eğitiminde temel olarak dersler verilmektedir. Açık öğretim fakültesi de, güncellenmiş kitapları ile bu konuda eğitim vermektedir. Ancak verilen eğitimin temelini Amerikan araştırmaları tarafından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir