SosyolojiNe, Ne Değildir?

Agnotoloji: Cehaletin Bilimi

Agnotoloji

Agnotoloji, hatalı ya da yanıltıcı bilimsel veri yayarak, bilgisizliği ve şüpheyi teşvik etmeyi inceleyen bir bilim. Agnotolojik düşünce yapısı denilince aklınıza gelmesi gereken ilk şey, şüphenin tek gerçek olduğu. Dünya üzerinde hali hazırda savunulan ve yayılan bilgilerin bir çoğunun, çeşitli amaçlar ya da belirli bir örgütün veyahutta kişinin kârı karşılığında paylaştığı düşünülür.

Tabi bu yayılan bilgilerin tamamına karşı bir tutum değildir. Belirli bilimlerin ya da yayılan bilgilerin, belirli kişilerin ya da belirli örgütlerin çıkarlarında kullanılmasına karşı, abartılması ya da olağan dışı bilgi verilmesi durumuna karşı kendini savunur. Örneğin küresel ısınma, bir çok bilimsel araştırma organı tarafından kabul edilip onaylanan ve dünya üzerinde kabul görmüş bir felakettir. Ancak bunun yayınlandığı zaman içerisinde toplumun, küresel ısınmaya karşı yapılacak çalışmalar adına manipüle edildiği düşünülmektedir.

Söz küresel ısınmadan açılmışken Küresel Isınmayı Azaltmak için Neler Yapılabilir? yazımıza mutlaka göz atın.

Toplumu Cahilleştirmek

Eğer bilgisizliği yayarsanız ve tek bilgi kaynağı durumuna gelirseniz, toplumu ve yapıları dilediğinizce kullanabilmeniz mümkün kılınır. Gelenekselliği ve dini düşünceleri savunan hükümetler, yayın kuruluşları, dini örgütler, agnotolojiye göre toplumun bilime ve bilgiye karşı duruşunu belirleyen en önemli etkenleri oluşturmaktadır. Agnotoloji de, sosyoloji ile eşgüdümlü çalışarak bu durumları inceleyerek çözüm aramayı hedefleyen bir bilim dalıdır.

Cahil Bir Toplum Neden Önemli?

Cahil Bir Toplum
Cahil bir toplumun önemi nedir?

Toplumu cahilleştirdiğiniz ve kendinizi bilgi kaynağı durumuna getirdiğinizi varsayıyorum. Bunun sonucunda, halkı ve kitleleri arzuladığınız şekilde yönlendirebilirsiniz. Kendi menfaatleriniz doğrultusunda, bilgiler yayarak ayrıca bu konuda olan gücü arttırmak da mümkün kılınır. Örneğin: Helal Et Sertifikası. 

Helal et sertifikası, bilinen anlamı ile kullanılan etlerin ve tavukların Müslüman kültürüne uygun şekilde hazırlandığını ve içerisinde yer alan değerlerin normal olduğunu kontrol ettiğini gösteren bir belgedir. Ancak ülkemiz başta olmak üzere nüfusunun çoğunun Müslüman olan bütün ülkelerde yer alan bu belge yapısının ardında aslında, çeşitli yabancı kökenli yemek şirketlerinin, Müslüman ülkeler içerisinde rahatça satış yapmasını sağlama amacı yatmaktadır. Böylece adı temize çıkan şirket, küreselleşmeyi, geleneksel yapı ile birleştirme fırsatı yakalar.

Cehalet Nasıl Yayılır?

Öncelik olarak, bilgiye muhtaç bırakın. Buna örnek olarak ülkemizde Vikipedi‘nin engellenmesi verilebilir.

Kontrol etmek istediğiniz kişi ya da kişiler hakkında bilgi sahibi olun. Onlara ihtiyacı olan bilgiyi ya da birikimi sunduğunuz konusunda onları inandırın. Önce diğer bilgi kaynakları yerine sizi belirlemesi için onlara temel bilgileri sağlayın, sonrasında da onlara sadece kendi çıkarlarınız ile örtüşen bilgiler verin. Buna örnek olarak, dini cemaatlerin sosyal politikaları gösterilebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir