Sağlık

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Regl ağrıları ile baş edebilmek için kimilerimiz her ay çok sayıda ağrı kesici tüketiyoruz. Öte yandan ağrı kesiciler karaciğer, mide gibi organlara zarar verebilmekte. Bu nedenle regl ağrısına çözümü evde ve bitkisel yöntemlerde aramak mantıklı olabilir. Peki ağrı kesiciye bağımlı olmamayı nasıl başarabiliriz? Adet sancısına ne iyi gelir? Bu soruların cevabını sizler için uzman görüşleri değerlendirerek yanıtladık.

Pek çok kadın ne yazık ki adet ya da regl sancısına aşina. Kimilerimizde bu ağrı hafif ve dönemselken kimilerimiz de her ay düzenli ve şiddetli yaşanmakta. Sancı bazen yalnızca karın ağrısı şeklinde kendini gösterirken bazen de bel, sırt, kasık ağrılarına ve hatta baş ağrısına neden olabiliyor. Ağrının şiddeti zamanla değişebilse de hiçbir zaman yok olmayabiliyor.

Çok Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur?

Çok Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur?
Rahim kasılması şiddetli adet sancısının başlıca nedenlerindendir.

Regl döneminde rahim, kanın atılmasını sağlamak için düzenli kasılmalar yaratır. Kasıntı sırasında rahme ulaşan oksijenin azalması kendini ağrı şeklinde hissettirebilir. Adet sancısının şiddeti herkeste farklılık gösterebilmekte. Bunun yanı sıra, kimilerimizde bacakların ve eklemlerin ağrıması gibi etkiler yaratabiliyor. Şiddetli sancının nedenleri arasında:

 • Adenomyozis
 • Endometriosis
 • Rahim ağzının darlığı
 • Rahim içi enfeksiyonlar
 • Miyomlar bulunmakta.

Öncelikle adet sancısının son derece normal olduğunu belirtmekte fayda var. Çok sayıda kadın regl dönemini ağrılı geçirmekte. Öte yandan sancılarınızda bir tuhaflık ve aşırılık gözlemlediğiniz zaman bir kadın doğum uzmanına görünmek mantıklı bir önlem olacaktır. Uzman desteği alarak olası bir enfeksiyonu ve rahatsızlığı önleme fırsatınız bulunmaktadır.

Eğer konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Premenstrual Sendromda Ağrı Yönetimi adlı çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Adet Ağrısına Evde Üretilebilecek Çözümler

Adet Ağrısına Evde Üretilebilecek Çözümler
Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ide adet sancısının üstesinden gelmeyi deneyebilirsiniz.

Adet sancısına ne iyi gelir sorusu kadınlar tarafından sık sık sorulmaktadır. Adet ağrısının şiddeti bazı durumlarda hastaneye giderek ağrı kesici serum almaya kadar uzanabiliyor. Adet sancısını tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi bulunmakta. Fakat tüm bunlara gerek kalmadan, evde alacağımız önlemler ağrının şiddetini azaltabilir. Adet ağrısını:

 • Düzenli egzersiz
 • Sağlıklı beslenme
 • Nefes egzersizleri
 • Gıda takviyesi gibi yöntemlerle azaltmak mümkün.

Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme her alanda karşımıza çıkıyor olsa da bu düzenin faydasının ne kadar hızlı görüldüğünü fark etmek sizleri şaşırtacaktır. Yoga, meditasyon gibi sporlar ve iyi bir beslenme düzeni ile regl ağrılarınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Evinizde ve günlük hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler bir yandan adet sancılarınızı hafifletirken bir yandan da hayat kalitenizin yükselmesini sağlayabilir. Siz de bu önerileri denemeden bir kenara atmayın deriz.

Regl Ağrısına İyi Gelen Pozisyonlar

Regl Ağrısına İyi Gelen Pozisyonlar
Birçok yoga pozisyonu regl sancılarına iyi gelmektedir.

Pek çoğumuz sancılı regl dönemlerimizi bir battaniyenin altında yalnızca yatarak geçirmek isteriz. Gerçekten de bu dönemde ağır egzersizlerden ve yük taşımaktan kaçınmak mantıklı olacaktır. Fakat evde kendi kendinize yapacağınız ufak egzersizler ve çeşitli pozisyonlar, sancınızın hafiflemesini sağlayabilir. Çok sayıda yoga hareketi bulunsa da özellikle pelvis bölgesini rahatlatan yoga egzersizleri ağrınızın hafiflemesini sağlayabilir. Sancıyı azaltacak yoga pozisyonları:

 • Sırt üstü uzanarak dizlerinizi içeri doğru kırıp ayak tabanlarınızı birbirine birleştirme
 • Çocuk pozu olarak bilinen, dizlerinizi karnınıza doğru çektiğiniz duruş
 • Baddha Konasana Pozisyonu
 • Janu Sirsasana Pozu ve daha fazlasıdır. Kendinize iyi gelen pozu bulmak için internette yer alan yoga hareketlerini inceleyebilirsiniz.

Yoganın yanı sıra hafif tempolu yürüyüşler ile sancınızı hafifletebilirsiniz. Fakat regl döneminde egzersiz bana iyi gelmiyor, uzanmak istiyorum diyenlerdenseniz; sıcak su torbası kurtarıcınız olabilir. Vücut sıcaklığınızı arttıracak şekilde yorgana sarılarak, ısıttığınız sıcak su torbasını ayaklarınıza yaslayabilirsiniz. Ayaklarınızın sıcak kalması sancınızı hafifletecektir. Bu sırada yan yatarak ayaklarınızı karnınıza doğru çekebilirsiniz. Bahsi geçen pozisyonlar da adet sancısına ne iyi gelir sorusuna cevap olabilmektedir.

Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler
Yulaf, yoğurt, badem ve ceviz regl ağrısına iyi gelen besinlerdir.

Adet sancınızı azaltacak en işe yarar çözüm, bol su içmek olacaktır. Su içmek tuvalet sıklığınızı arttırarak sancınızın hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Su içmenin yanı sıra, tüketmeniz önerilen birtakım yiyecekler mevcut. Adet sancısına iyi gelen yiyecekler:

 • Bol lif barındıran yulaf benzeri ürünler
 • Bol magnezyum barındıran kakao, muz, ceviz, badem gibi yiyecekler
 • B vitamini barındıran avokado, kırmızı et, balık ve baklagiller
 • E vitamini takviyesi
 • Zencefil
 • Yoğurt
 • Tarçın
 • Pekmez

Adet sancısına iyi gelen evde sıklıkla barındırdığınız çok sayıda yiyecek bulunmaktadır. Ağrınızı hafifletecek yiyecekleri çeşitlendirmek adına içerdikleri magnezyum, demir, B vitamini ve lif oranlarına dikkat edebilirsiniz. Bu vitamin ve mineralleri içeren gıdalar regl döneminde sık sık önerilmektedir. Özellikle regl döneminde kan ile kaybettiğiniz demir miktarını geri kazanmak oldukça önemlidir.

Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

Adet Sancısına Bitkisel Çözüm
Zencefil ve limon pek çok sağlık sorunu için kullanılabilen faydalı besinlerdir.

Adet sancısını hafiflettiği bilinen çok sayıda bitkisel çözüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki İbrahim Saraçoğlu tarafından açıklanan ve çok ilgi gören civanperçemi kürüdür. Bu kürde 2 ya da 3 gram civanperçemini 1 bardak su ile yaklaşık 3 dakika kaynatarak soğuduktan sonra tüketmeniz önerilmektedir.

Pek çok bitki çayının regl sancısını hafiflettiği söylense de öne çıkan öneri papatya çayıdır. Herhangi bir aktarda kolaylıkla bulabileceğiniz papatyayı 1 bardak suya bir tatlı kaşığı papatya oranı ile kaynatarak tüketebilirsiniz. Demlediğiniz papatya çayına isteğe bağlı bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Prostaglandin içeriği sayesinde zencefil regl sancınızı hafifletecek en iyi bitkisel çözümlerden biridir. Zencefil, su, limon ve bal karışımı ile regl döneminde yaşadığınız zorlukları azaltmak mümkün. Taze zencefili ister küçük küçük dilimleyerek ister rendeleyerek kaynatabilirsiniz. Süzdükten sonra limon ve bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Adet Sancısını Arttıran Nedenler

Adet Sancısını Arttıran Nedenler
Sağlıksız yaşam adet sancısını arttırabilir.

Regl döneminde ağrınızı hafifletmek adına tüketebileceğiniz besinler mevcutken kaçınmanız gerekenler de bulunmakta. Regl döneminde:

 • Sigara içmek
 • Alkol tüketmek
 • Fazla tuz tüketimi
 • Stres
 • Ağır egzersiz
 • Susuz kalma
 • Gazlı içecekler
 • Kafein
 • Fazla yağlı yiyecekler sancınızı arttırabilmektedir.

Sancınızı azaltmak için bu davranışlardan kaçınmanız önerilmektedir. Ağrılı regl dönemlerinde dikkatinizi ağrıdan başka yöne çekmek adına bir hobinizi sürdürebilir ya da sizi rahatlatacak meditasyon türleri deneyebilirsiniz.

Regl döneminizde en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri lezzetli bir tatlı olabilir. Bunun için Sufle Tarifi: Çikolatanın En Lezzetli Hali başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir