FinansEkonomi

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

internetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli

İnternetten alışveriş seçenekleri, günümüzde son derece gelişmiş bir seviyeye ulaştı. Öyle ki internet üzerinden alınabilecekler saymakla bitmez. Yemek, uçak bileti, kitap, telefon, konser bileti, ayakkabı… Ancak hala internetten alışveriş yapma konusunda çekingen davranan insanlar bulunmaktadır. Peki internetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Aslında internetten alışveriş yapılırken uyulması gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları uygulamak suretiyle hayal kırıklığına uğramadan ve hiç kaygı duymadan internetten alışveriş yapabilirsiniz. Böylece mağazalar arası mekik dokumadan, zamandan tasarruf etmeniz de mümkündür. Bunun yanında pek çok kişi halen eski yöntemlerden vazgeçmez. İnternetten alışverişin tercih edilmeme nedenleri arasında genel olarak şunlar vardır:

 • Kredi kartı bilgilerini kötü niyetli kişilerin elde etmesi,
 • Sipariş verildiği halde ürünün alıcıya gelmemesi,
 • Ürünün vaat edilen kalitede olmaması,
 • Dokunmadan ve denemeden almak istenmemesi.

İnternetten Nasıl Güvenli Alışveriş Yapılır?

internetten nasıl güvenli alışveirş yapılır
Bazı noktalara dikkat ederek internetten güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

İnternetten yapılan alışverişte güvenli bir alışveriş için izlenmesi gereken yollar, dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu kapsamda aşama aşama güvenli ve konforlu bir alışveriş için izlenmesi gereken yollar ile alışverişin tadına varabilirsiniz. İzlenecek yollar aşağıdadır:

 • Fotoğrafa zoom yapın. İnternet üstünden alışveriş yaparken izleyeceğiniz ilk yol budur. Beğendiğiniz ürünün üstüne zoom yaparak her yerini dikkatli bir şekilde keşfedebilirsiniz.
 • Tüm renkleri inceleyin. İnternet alışverişi sırasında almak istediğiniz ürünün her rengine göz atın.
 • Ürün içeriğini inceleyin. İnternetten alışveriş yaparken ürün açıklama kısmını mutlaka okuyun.
 • Doğru bedeni bulun. İnternette alışveriş yaparken en çok zorlanılan kısım doğru bedeni bulmaktır. Neyse ki pek çok güvenilir sitesi ve markası ücretsiz iade seçeneği sunmaktadır.
 • İade politikalarına dikkat edin. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken iade politikalarıdır. Aynı zamanda satış yapan sitenin SSS (Sıkça Sorulan Sorular) bölümünde ilgilendiğiniz soruyla ilgili cevaplar bulabilirsiniz. İade süresinin zamanına da dikkat edin.
 • İnternetten alışveriş yaparken favoriler butonunu kullanın. Eğer herhangi bir üründe alıp almama konusunda kararsız kaldıysanız ya da indirim yapıldığında alacaksanız ürünü favorilere koyun.

İnternetten Alışveriş Sırasında Yapılması Gerekenler

internet alışverişi sırasında yapılması gerekenler
Kredi kartı şifrenizi isteyen sitelerden uzak durmalısınız.

İnternetten alışveriş yaparken ürün alacağınız yerler güvenli olan alışveriş siteleri olmalıdır. Bu sitelerde dikkat edilmesi gereken ilk nokta ise SSL sertifikasının olup olmadığıdır. Bu sertifikaya sahip bir siteden alışveriş yaptığınızda kredi kartı bilgileriniz bankanıza iletilir, asla 3. şahısların eline geçemez. İnternetten alışveriş sırasında şunları yapmalısınız:

 • Güvenli alışveriş siteleri alışveriş sırasında kredi kartı şifrenizi istemez. Sizden kredi kartı şifresi isteyen sitelerden uzak durun.
 • Site ile yaşanan herhangi bir sorunda başvuracağınız adres ve telefon site içinde olmalıdır. Bu yasal bir zorunluluktur. Alışveriş yapacağınız site bu bilgileri sizinle paylaşmıyorsa o siteden alışveriş yapmayın.
 • Offline alışverişlerde olduğu gibi internetten yapılan alışverişlerde de garanti belgesi ve fatura elinizde olmalıdır. Bu belgeler sizde olduğu sürece bütün yasal haklara sahipsiniz.
 • Alışveriş yaparken sizin olmayan ya da virüs koruması bulunmayan bilgisayarda asla şifreli işlem yapmayın.
 • Kredi kartı bilgilerini sanal alışverişte kullanmayın.
 • Alışverişleri sanal kartınız üstünden yapınız ve sanal kart limitinizi yaptığınız her alışveriş sonrası sıfırlayın.
 • Güvenli dahi olsa hiçbir siteye kredi kart bilgilerinizi saklama izni vermeyin.
 • Alışveriş yapacağınız sitenin ismini dikkatli bir şekilde inceleyin. Zira sahte siteler bazen bir harf değiştirerek ya da ekleyerek veya çıkararak gerçek siteyi klonlamaktadır.
 • Ödemenizi yapacağınız zaman 3D Secure yani SMS onay kodu ile alışverişinizi tamamlayın. Böylesi sizin için güvenli bir yol olacaktır.
 • İnternetten alışveriş yapacağınız zaman sosyal ağlar üstünden alışveriş yapmayın. Buralarda satıcılar serbest girişimcilerdir ve kurumsal kimlikleri bulunmaz. Bir sorun olduğunda muhatap bulamazsınız. Hakkınızı aramanız zorlaşır, mağdur olabilirsiniz. Yasal boşluklar nedeniyle dolandırıcılar en çok buraları tercih etmektedir.
 • Mağaza adreslerine dikkat etmelisiniz. İnternette bulunan mağazaların güvenli olduğunu adresi belli eder. Mağazanın adresi https ile başlamak yerine http ile başlamaktaysa yani “S” harfi bulunmuyorsa güvenlik sağlanmamıştır.

İnternetten Yapılan Alışverişte Alınacak Tedbirler

internet alışverişi sırasında alınacak tedbirler
İnternet alışverişi sırasında almanız gereken birkaç tedbir bulunuyor.

İnternette alışverişte güvenlik çok önemlidir ancak bu platform kapsamında %100 güvenlik sağlamak maalesef mümkün değildir. Bu nedenle internet alışverişinde tedbir alınması gerekmektedir. Alınması gereken tedbirler şunlardır:

 • Banka bilgileri sır gibi gizlenmelidir. Şifrenizi bilgisayarda kayıt etmeyiniz. Şifreniz kolay tahmin edilmesin. Banka kişisel bilgilerinizi e-posta yoluyla istemez. Böyle bir e-posta aldığınız bankanıza bildiriniz.
 • Güvenli bilgisayar kullanın. Ortak kullanılan bilgisayarda online alışveriş yapmayınız.
 • Lisanslı bir antivirüs güvenlik programı kullanın. Ve devamlı güncel tutun. Zira virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından kart bilgilerinizi çalabilirler.
 • Güvenli internet kullanın. Kapalı devre ve şifreli internet ortamı olsun.
 • Kredi kartı yerine ya sanal kart ya da aylık limiti düşük kredi kartı kullanın. Kartınız kaybolursa düşük limitli olur. Alışveriş yapacağınız zaman sanal karta ihtiyacınız kadar para aktarın.
 • Alışveriş yapacağınız işyeri gerçek ve bilinir olsun. Tanınmış, bilinir şirketleri seçin. Alışveriş yapacağınız işyerinin SSL sertifikalı olmalıdır.
 • Kart bilgilerini yazarken adres çubuğunda yazan adres https ile başlamalıdır.

İnternetten Alışveriş Yapmanın Avantajları Nelerdir?

internet alışverişinin avantajları
İnternetten 7 gün 24 saat boyunca alışveriş yapabilirsiniz.

Hayatı kolaylaştırmakta olan internetten alışverişin pek çok avantajı vardır. Öncelikle internetten alışverişte yer ve zaman sınırı bulunmaz. 7 gün 24 saat, dünya genelinde alışveriş yapılabilmektedir.

İnternetten yapılan alışverişte ürün çeşidi de sınırsızdır. Fiziki mağazalarda ürün çeşidi mağazanın büyüklüğüyle sınırlıdır. Oysaki online mağazalarda milyonlarca ürüne istediğiniz zaman ulaşmanız mümkündür.

Bu günlerde ise internetten alışverişin en önemli avantaj, daha sağlıklı olmasıdır. Koronavirüs salgınından korunmanın yollarından birisi de temastan kaçınmaktır. İnternetten alışveriş sıfır temasla olduğundan milyonlarca kişi internetten alışveriş yapmaya başlamıştır. Eldivensiz, maskesiz, korkmadan, evinizde steril bir şekilde internetten alışveriş yapılmaktadır. Geçmişte Türkiye’de insanlar güvenmedikleri için internetten alışverişe uzak kalıyorlardı. Ancak yaşanan sokağa çıkma yasağı ve koronavirüs insanları internetten alışverişe yöneltmiştir.

İnternetten Yapılan Alışverişin Faydaları

İnternetten yapılan alışverişlerin pek çok faydası da var. İnternetten yapılan alışverişler sonrası fiziki anlamda alışveriş yapmaya gerek kalmaz. İnternetten alışverişin konforunu tadanlar, fiziki alışverişten uzaklaşmaktadırlar. İnternetten alışverişin faydaları ise şöyledir:

 • Hızlıdır. Yerinizden kalkmadan, trafiğe takılmadan alışveriş yapılmaktadır.
 • Ucuzdur. İnternette araştırarak binlerce ürün içinden ucuzu bulunur. Offline alışverişte ürün sınırlıdır, fiyatlar mağaza ile sınırlıdır.
 • Uçak biletini kâğıda basabilirsiniz.
 • Esnektir. Gece 4’te bile alışveriş yapabilirsiniz. Gece-gündüz fark etmez. İstenilen saatte ve yerde alışveriş yapabilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yapma Konusunda Nesiller Arası Fark

İnternetten Alışveriş Yapma Konusunda Nesiller Arası Fark
En çok internet alışverişi yapan nesil Z kuşağıdır.

İnternetten alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar baz alınarak alışveriş yapıldığı takdirde kanunlar, herhangi bir mağduriyet durumunda tüketicinin haklarını korumaktadır. Pek çok E-Ticaret sitesi kredi kartının yanı sıra banka kartı ve havale yöntemi ile internetten alışveriş yapma imkânı sunmaktadır. Böylece satın alma koşullarını genişleterek daha geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Geçen zaman içinde E-Ticaret sektöründe yaşanmış olan kötü tecrübeler kemikleşen bir ön yargıya dönüşmüştür. Bu nedenlerle belli bir nesil internetten alışveriş yapma düşüncesinden uzak durmaktadır. Ancak yeni nesilde internetten alışveriş yapmak, offline alışveriş yapmanın önüne geçmiştir. Günümüzde interneti aktif olarak kullanmakta olan yeni nesil, evcil hayvan maması ya da sevgiliye hediye edilecek pırlanta yüzüğü dahi internetten satın almayı tercih etmektedir.

Eğer internetten alışveriş yaparken uygun fiyatlara sahip olmak istiyorsanız Megabonus Nedir? Nasıl Kullanılır? yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir