Sağlık

Balık Yağı Erken Ergenliğe Neden Olur mu?

Balık yağı erken ergenliğe neden olur mu?

Erken ergenlik, kız ve erkek çocuklarında ergenlik belirtilerin normal yaştan daha önce ortaya çıkması durumudur. Peki, ilk çocukluk döneminden itibaren takviye besin olarak başlanan balık yağı erken ergenliğe neden olur mu? Doğru kullanımı nasıl olmalıdır?

Bu gibi soruların yanıtları, çocuklarının gelişimine katkıda bulunmak isteyen ve bu yüzden balık yağı kullanan anne ve babalar arasında oldukça merak edilmektedir. Dolayısıyla yazımızda da bu konu hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı içerisinde bol miktarda D vitamini, Omega 3 ve DHA bulunan takviye edici bir gıdadır. İçeriğinde ise balık dokusu ayrıştırılarak elde edilen hayvansal yağ asitleri bulunur. Günümüzde özellikle çocukluk döneminde kemik gelişimine fayda sağladığı düşünülerek kullanılmaktadır. Uzman doktorlar balık yağının çocukluk döneminde özellikle beyin gelişiminde önemli katkıları olduğunu açıklamışlardır. Balık yağı çocuk gelişimine sağladığı katkıların yanında kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde de etkili bir besin desteğidir.

Balık yağı genellikle ringa, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklardan elde edilir. Besin takviyesi olarak tablet ve sıvı formdaki çeşitleri mevcuttur. Pek çok marka pek çok çeşitte balık yağı üretmektedir. Ancak yağ alınırken bilinen ve güvenilir markaların tercih edilmesi en doğrusu olacaktır.

Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları
Balık yağının çok sayıda faydası vardır.

Balık yağının içerisinde bulunan özellikle Omega 3 yağ asitleri insan vücuduna olan olumlu etkileri ile bilinmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Anksiyete ve depresyon rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etkileri vardır.
 • Çocuklarda görülen hiperaktivite bozuklukları ve dikkat eksikliklerine iyi gelir.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Diyabet tedavisinde etkilidir.
 • İltihaplanma sorunlarında etkilidir.
 • Alzheimer gibi bazı rahatsızlıklarda etkilidir.
 • Hamilelikte düşük riskini azaltır.
 • Göz kuruluğuna iyi gelir.
 • Cilt rahatsızlıklarında etkilidir.

Bunlar gibi insan vücuduna sağladığı pek çok olumlu katkısından dolayı pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Doğru miktarda ve düzenli kullanımda olumlu etkileri daha çok görülmektedir.

Erken Ergenlik Nedir?

Eğer, “Balık yağı erken ergenliğe neden olur mu?” sorusunu yanıtlamak istiyorsak önce erken ergenliği tanımamız gerekir. Erken ergenlik; erkek çocuklarında 9 yaşından, kız çocuklarında ise 8 yaşından önce ergenliğe girilmesine denir. Son yıllarda dünya üzerinde erken ergenlik durumu artış göstermektedir. Bunun nedenleri; beslenme ve sağlıksız yaşam koşulları olarak görülür. Ayrıca çocuklarda obezite sorununun artmasından dolayı erken ergenlik daha sık görülen bir durum haline gelmiştir.

Obezite sorunu olan çocuklarda artan östrojen hormonu, vücut gelişimini daha çok hızlandırır. Bu yüzden obezite sorununun çocuk yaştan itibaren önlenmesi gerekmektedir. Bunun yanında özellikle hazır gıdaların içinde bulunan katkı maddeleri, kozmetik ürünler ve oyuncakların içerisinde bulunan endokrin bozucu maddeler de erken ergenliğe sebep olan bir diğer etmendir. Ayrıca doğal olduğuna inanılan fakat olmayan bazı besin takviyelerinin de yanlış ve bilinçsiz kullanımı erken ergenlik sorununa yol açabilir. Bu yüzden piyasada satılan her doğal içerikli takviye kullanılmamalıdır. Kullanmadan önce içeriğinin iyice araştırılması gerekir. Bahsi geçen endokrin bozucu maddeler, plastiklerde, deterjanlarda, kozmetik ürünlerinde, böcek ilaçlarında ve kimyasal içerikli ürünlerde bulunmaktadır. Bu yüzden bu zararlı olduğu bilinen bu ürünlerden mümkün olduğunca uzak kalmak gerekir.

Erken Ergenlik Belirtileri

Erken Ergenlik Belirtileri
Erken ergenlik ile beraber psikolojik belirtiler de ortaya çıkabilir.

Çocuklarda normalden erken yaşta görülen erken ergenliğin başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Genital bölge kıllanması,
 • Koltuk altı kıllanması,
 • Saçlarda ve deride yağlanmanın artması,
 • Kız çocuklarda erken âdet kanamasının görülmesi,
 • Kız çocuklarında göğüslerin büyümesi,
 • Erkek çocuklarında testislerin büyümesi,
 • Kilo alımında artış,
 • Hızlı boy atma.

Bu gibi belirtiler normal ergenlik yaş aralığı olan 12-13 yaşından önce görülüyorsa erken ergenlik başlamıştır demektir. Erken ergenliğin tanısı konulduktan sonra aileler uzman bir hekime başvurarak çocuklarını fiziki bir muayeneden geçirmelidir. Bu bulguları yaşayan çocuklarda hormon testi ve kemik yaşı düzeyinin de ölçülmesi gerekir. Ayrıca kız ve erkek çocuklarda ultrasonografik muayene yapılması ve rahim ve yumurtalıkların gelişimsel düzeyi ölçülmelidir.

Erken Ergenlik Tedavisi

Çocuklarda yaşanan erken ergenlik probleminin tedavisindeki en önemli amaç kemik sorunları ile birlikte ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmaktır. Bu sorunlar aşırı uzun boy ya da aşırı kısa boy olarak kendini gösterir. Tedavi ile çocuğun yaşı için uygun olan boya ulaşması hedeflenir.

Bunun dışında erken ergenliğin sebebi herhangi bir hastalığa bağlı ise var olan hastalıklar tedavi edilmeye başlanmalıdır. Tedaviler 3 aylık periyotlar halinde sürmektedir. Tedavi periyotlarında genellikle hormon enjeksiyonları uygulanmaktadır. Uygulanan tedavilerin olumlu sonuç verip vermediği ise yapılan kemik ölçümü testlerinde ortaya çıkmaktadır.

Balık Yağının Erken Ergenliğe Etkisi

Balık Yağının Erken Ergenliğe Etkisi
Balık yağı erken ergenliğe etki eder mi?

Gelişimsel açıdan çocuklara birçok olumlu katkısı olduğu bilinen balık yağı erken ergenliğe neden olur mu? Bu soru kullananlar tarafından sık sık araştırılmaktadır. Çocukları için balık yağını kullanan ebeveynler faydalı özellikleri ile bilinen balık yağının böyle olumsuz bir etkisi olup olmadığını merak etmektedir. Öncelikle balık yağı erken ergenliğe kesin sebep olur diye bir şey kanıtlanmış değildir. Çocuklarda özellikle kemik ve beyin gelişiminde olumlu katkıları olan balık yağı doğru kullanıldığı takdirde erken ergenliğe sebep olmayacaktır.

Balık yağının olumlu etkilerinden faydalanabilmek için bilinen ve güvenilir markalar tercih edilmelidir. Bunun yanında balık yağı besin takviyesine gelişi güzel değil, mutlaka bir uzman doktor gözetiminde kontrollü olarak başlanmalıdır. Balık yağı için kullanılacak miktar her zaman dozunda olmalıdır. Her besinde olduğu gibi balık yağında da fazla kullanım olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu yüzden çocuğun yaşına ve kilosuna göre ölçü ayarlanıp bu ölçüye göre kullanım sağlanmalıdır. Son olarak balık yağının olumlu etkilerinden faydalanmak için düzenli kullanım oldukça önemlidir.

Daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa Balık Yağı Hapının Faydaları ve Zararları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Balık Yağı Hapı Kilo Yapar mı?

Pek çok kişi bunun doğru olduğuna inansa da, kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Düzenli olarak ve doğru miktarda balık yağı kullanırsanız kilo almazsınız.

Hangi Vitamin Hapı Kilo Aldırır?

Birçok vitamin hapı destek amaçlı olarak hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılır. Bunlardan biri olan C vitamini kilo alımına destek olmaktadır.

Balık Hapı İştah Açar mı?

Pek çok sebeple kullanılan bu hapın iştah ile bir ilişkisi olduğunu söylemek mümkün değildir.                 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir