Sağlık

Ameliyattan Sonra Neden Su Verilmez?

Ameliyattan sonra neden su verilmez

Birbirinden farklı rahatsızlıklar için gerçekleştirilebilen tüm ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Elbette yapılacak olan operasyonun durumuna göre değişiklik gösterebilen bu yöntemi belirleyen şeyler rahatsızlığın boyutudur. Pek çok kişide merak uyandıran ameliyat sorularına bakıldığında “Ameliyattan sonra neden su verilmez?” en dikkat çekenler arasında yer alıyor. Narkoz etkisindeki kişilerin gösterdiği tavır ve davranışlara ek olarak dikkat çeken bu soru hakkında merak uyandıran tüm detayları sizler için içeriğimizde bir araya getirdik.

Ameliyattan Sonra Neden Su İçilemez?

Ameliyat sonrası neden su verilemez
Ameliyat sonrası neden su verilemez?

Herhangi bir rahatsızlık için doktora başvurduğunuzda ve tedavi yönteminin ameliyat olduğunu öğrendiğinizde biraz tedirginlik yaşamanız oldukça doğal. Keza daha önce herhangi bir konuda ameliyat geçirmemiş kişiler bu tedirginliği hat safhalarda yaşayabiliyor. Hal böyle olunca doktorun ameliyat öncesi ve sonrası için önerdiği durumları dikkate almak durumu biraz daha normal hislerle atlanmanızı sağlayabilir.

Hem ameliyat öncesi hem de sonrasında yapılan uyarıların birçoğu operasyon geçirecek olan kişinin tükettiği gıda ve sıvılara ilişkin olmaktadır. Bu noktada akıllara gelen ve sebebi merak edilen “Ameliyat sonrası neden su verilemez?” sorusu aslında bir nevi operasyon öncesinde de dikkat edilmesi gereken detaylardandır.

Narkoz verilerek operasyona hazır hale getirilen bir kişi operasyon sonrasında uyanma aşamasına geçer. Bu süre elbette kişiden kişiye değişiklik gösterebilir fakat ameliyattan sonra su içmek şu istenmeyen durumlara neden olur:

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Baş dönmesi
  • Öğürme
  • Halsizlik

Burada listelediğimiz reaksiyonlar her ne kadar kişiden kişiye değişiklik gösteriyor olsa da hem ameliyat öncesi hem de sonrasında dikkat edilmesi gereken uyarılar arasında yer alır. Keza özellikle ameliyat sonrasında kişiler yoğun bir susuzluk hissi yaşarsa ve su içmek isterlerse normalde daha yavaş ve yudum yudum içilmesi oluşabilecek durumların önüne geçilmesini sağlayabilir.

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Su İçilebilir?

“Ameliyattan sonra neden su verilmez? Su içmek ne gibi sorunlara sebep olur?” diye merak eden kişiler bu durumu genellikle ameliyat öncesi hazırlık yapan ekipten daha detaylı öğrenebilirler. Keza büyük riskler taşıyan operasyonlar için öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken her durum doktorlar tarafından hastaya açıklanır. Ameliyat öncesinde su içmek ya da gıdalar midenin dolmasına sebep olduğu için yatarak operasyon geçiren hastanın nefes borusuna kaçma gibi sorunlar yaratabiliyor. Bu sebeple genellikle boş mide ile girilen ameliyatlardan sonra hemen su ya da başka bir sıvı tüketimi mutlaka doktora danışarak yapılması gerekenlerdendir.

Genel anestezi altında girilen ameliyatlardan hemen sonra su içilmesini çoğu doktor onaylamıyor. Ancak hasta kendini çok aşırı susamış bir halde hissediyorsa azar azar tüketilmesi gerekir. Bu noktada ameliyattan ne kadar süre sonra su başta olmak üzere sıvı tüketimine başlanabileceği sorusu gündeme gelebilir.

Narkoz alan kişinin durumuna göre değişkenlik gösteren bir soru olmasına rağmen genelleme yapmak gerekirse bir kişi ameliyat olduktan ve narkoz etkisinden çıktıktan sonra 3 ila 4 saat sonrasında su tüketimine başlayabilir. Elbette bu süre kesinlikle doktor önerisiyle takip edilmesi gereken bir süreci kapsar. Sonraki süreçlerde ameliyattan kaynaklı şikayetleri azalmaya başlayan hastalara günde genellikle 1,5 litre suyu mutlaka tüketmeleri tavsiye edilir.

Ameliyat Sonrasında Su Tüketimi Nasıl Olur?

Ameliyat sonrası su tüketimi
Su tüketimleri ameliyat öncesinde olduğu gibi sonrasında da büyük önem taşır.

Midenin bulanması ve kusmaya kadar uzanan bir süreç olduğu için “Ameliyattan sonra neden su verilmez?” sorusunun detaylı açıklamaları genellikle kişiye operasyon öncesinde belirtilir. Bazı operasyonlarda zorunluluk olarak karşılaşılan yasaklar diğerlerinde doktorun onayıyla es geçilebiliyor. O sebeple ameliyat sonrasında su tüketimi doktorunuzun tavsiyelerine göre şekillenmelidir.

Yoğun bir narkoz etkisiyle operasyon geçiren kişilerin çok dikkatli olması gereken su tüketimleri ameliyat öncesinde olduğu gibi sonrasında da büyük önem taşır. Ameliyatın bitmesinden sonraki süreçte narkozun etkisi azaldığı için kişilerin sıvı tüketimlerini dikkatli yapması mide sorunlarının önüne geçer.

Bu noktada doktorlar hastalarına genellikle su tüketimini yemekler birlikte değil ara öğünlerde daha küçük yudumlarla yapmalarını önerir. Böyle bir uyarının ilk sebebi mideye girecek olan besinlere daha çok yer açmak iken ikinci sebebi midenin suyu dışarı atmasını engellemektir. Son olarak da yemeklerden önce ve sonraki yarım saatlik süreçte su tüketimi yapılmaması da yapılan uyarılardandır.

Ameliyat sonrası yaşanabilecek sorunlardan biri olan uyuşukluk ne zaman geçer, biliyor musunuz? İşte detaylar: Ameliyat Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat Sonrası Kaç Saat Sonra Su İçilir?

Ameliyattan 3-4 saat sonra su içilebilir.

Ameliyattan Sonra Su İçilir mi?

Ameliyattan hemen sonra su içilmesi doğru değildir.

Ameliyattan Sonra Su İçilirse Ne Olur?

Ameliyat sonrası su içildiğinde mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve halsizlik oluşabilir

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir