Sağlık

İnsizyonel Herni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

insizyonel herni nedir

Tıbbi dilde herni olarak adlandırılan rahatsızlık, halk arasında fıtık olarak bilinmektedir. İnsizyonel herni ise kesi yeri fıtığı şeklinde adlandırılabilir. Kesi yeri ile ifade edilen, karın bölgesi etrafında yapılan ameliyatlardan kalma kesiklerdir. Önceden geçirilmiş bir karın ameliyatının yara bölgesinde oluşan fıtıklar, insizyonel herni olarak kabul edilmektedir. Peki detaylı olarak insizyonel herni nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kesi yeri fıtığı, çeşitli zamanlarda ve farklı aktiviteler sonucunda oluşabilen fıtıklardır. Tedavisi ise cerrahi müdahale sonucunda etkili olmaktadır. Eğer siz de insizyonel herni ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, bu yazıyı okuyarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İnsizyonel Herni Ne Demek?

Kesi yeri fıtığı, karın bölgesine uygulanan cerrahi işlemler sonrasında görülme olasılığı olan bir fıtık türüdür. Bu durumda, karın ameliyatı sonrası yara oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu yara, karın duvarının destek dokusunu zayıflatabilmektedir. Bu nedenle zayıflayan bölgeden yağ dokusu ya da bağırsağın bir bölümü dışarıya doğru çıkabilir. Kesi yeri fıtığının yaklaşık 10 ameliyat sonrasında 1 fıtık vakası gibi yaygın bir oranı bilinmektedir. Dahası ise fıtık, ameliyatın hemen sonrasında oluşabileceği gibi yaranın üstünden yıllar geçtikten sonra dahi görülebilir.

Kesik yerinde fıtık oluşmasının önlenmesi için, yaranın kapanmasını geciktirecek eylemlerden kaçınmak önemlidir. Kimi zaman altta yatan bir başka hastalık kimi zaman ise kişinin eylemleri yaranın iyileşmesini geciktirebilmektedir.

İnsizyonel Herni Neden Olur?

insizyonel herni neden olur
İnsizyonel herni, pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir.

İnsizyonel herni oluşum nedeni doğrudan ameliyat kesiğine ve oluşan yaraya bağlanmaktadır. Öte yandan fıtığın oluşmasına yol açan, bunu da yaranın iyileşmesini geciktirerek yapan çeşitli unsurlar bulunur. İnsan vücudunda bulunan;

  • Anemi,
  • Diyabet,
  • Akciğer hastalıkları,
  • Kronik kalp hastalığı,
  • Kanser,
  • Beslenme bozukluğu gibi hastalıklar nedeni ile yaranın kapanması zorlaşabilir.

Altta yatan hastalıkların yanı sıra kabızlık, ağır eşyalar kaldırma, güçlü öksürük ve çeşitli ilaçların kullanımı durumları da yaranın iyileşmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, karın bölgesinden olduğunuz ameliyatlar sonrasında bu etkilere karşı önlem almanız ve bu konuda bir uzmana danışmanız mantıklı olacaktır. Bu sayede yaranın iyileşme sürecini hızlandırma şansınız da bulunur.

İnsizyonel Herni Belirtileri

İnsizyonel herni, aynı diğer fıtık türlerinde olduğu gibi kimi zamanlarda bariz bir şekilde görünür durumda ortaya çıkar. Bu bölgede oluşan kabartı, sertlik gibi özellikleri sayesinde fıtık kolayca tespit edilebilir. Öte yandan her zaman aynı belirtiler kolayca yakalanamaz. Bu nedenle şüphelendiğiniz durumlarda hiç zaman kaybetmeden bir uzman yardımı almanız önemlidir.

İnsizyonel herni belirtileri arasında şişlik, ağrı, kızarıklık ve yara izindeki açılmalar olabilir. Sık sık görülen bir diğer belirti ise bu durumların belirli zamanlarda daha belirgin hale gelmesidir. Örneğin öksürürken, ıkınırken, ayağa kalkma gibi ani hareketler yaparken şişliği fark etmek daha olasıdır. Ameliyat yaranıza dikkat ederek, bu eylemler sırasında gözlem yaparak belirtileri yakalama şansınız olabilecektir.

İnsizyonel Herni Tedavisi

İnsizyonel herni, diğer fıtık türlerinde ve pek çok diğer rahatsızlık durumunda olduğu gibi gecikmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kimi zaman olduğu sırada kimi zaman ise uzun süre sonra fark edilebilen fıtığın belirtilerine ciddi bir şekilde dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, ameliyatlı olan karın bölgenizde oluşan ağrı ve kızarıklık gibi yan etkiler sırasında doğrudan uzmana başvurmanız sağlığınız açısından en mantıklı hamle olacaktır.

Bir uzmana başvurduğunuz zaman, insizyonel herni tedavi için cerrahi işlem önerilecektir. Bu rahatsızlığın önüne ilaç tedavisi ile geçilemediği bilinmektedir. Öte yandan kesi fıtığı ameliyatı ile rahat bir şekilde çözüme ulaşılabilmektedir.

Bir diğer yaygın fıtık sorunlarından olan bel fıtığı hakkında detaylar için Diskopati Nedir? Diskopati Belirtileri ve Tedavisi Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İnsizyonel Herni Nedir?

İnsizyonel herni, kesi yeri fıtığı olarak bilinir.

İnsizyonel Herni Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnsizyonel herni operasyonları, açık ya da laparoskopik yöntemle yapılabilir.

İnsizyonel Herni Belirtileri Nelerdir?

İnsizyonel herni, aynı diğer fıtık türlerinde olduğu gibi kimi zamanlarda bariz bir şekilde görünür durumda ortaya çıkar.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir