Sinema

Aynı Yıldızın Altında Film Konusu ve Analizi

Ayni Yildizin Altinda Konusu ve Film Analizi

“Bir deli aşk hikayesi” sloganıyla beyaz perdeye taşınan Aynı Yıldızın Altında filmi, dokunaklı bir aşk hikayesi olarak seyirciyle 2014 yılında buluşmuştu. İzleyicilerden oldukça övgü alan yapım, çeşitli ödüllere de layık görüldü. Yalnızca bir aşk hikayesi olarak değil çeşitli katmanlarla sunulan esere, Aynı Yıldızın Altında film konusu ve analizi yazımızla Amerikan sinemasına buğulu bir geçiş yapıyoruz.

Aynı Yıldızın Altında Hakkında

Romandan beyaz perdeye taşınan filmler arasında yer alan yapım, aynı adlı John Green kitabından uyarlanmıştır. Aynı Yıldızın Altında kitap versiyonu, yayımlandığı tarih olan 2012’de pek çok ödüle layık görülmüş ve aynı yıl film hakları Fox 2000 tarafından satın alınmıştır. Yapım, Aynı Yıldızın Altında ismiyle Türkiye’de gösterime girse de ilk olarak seyirciyle tanışması The Fault in Our Stars ismiyle olmuştur. “Hata, yıldızlarımızda” olarak Türkçeleştirilebilen yapımın ismi, İngiliz edebiyatının dev, William Shakespeare’den geliyor. 

Shakespeare’in Julius Caesar oyununun I. Perde, II. Sahnesinde geçen şiirsel cümle kitap yazarına ilham vermiştir. Burada Cassius, Brutus’a şöyle der: “Hata, sevgili Brutus, yıldızlarımızda değil bizde…” Bu cümleye bir nazire şeklindeki filmin adı da aslında pek çok ipucu veriyor. İki genç aşığın ölümle savaş veren hikayelerinde hata kimde? Kaderde mi, hikayenin kahramanlarında mı?

Aynı Yıldızın Altında Film Konusu

Ayni Yildizin Altinda Film Konusu
Aynı Yıldızın Altında film konusu için yazımızı okumaya devam edin.

Yapımda; 3 yıl önce tiroid kanserine yakalanan 16 yaşındaki Hazel (Shailene Woodley), hastalığı ilerlediği için yanında oksijen tüpü taşıması gerekir. Bu süreçte kanserli hastaların katıldığı bir destek grubunda Augustus (Ansel Elgort) isimli genç bir adamla tanışır. 

Augustus da tıpkı Hazel gibi kanserle mücadele etmektedir. Mücadele sırasında da bir bacağını kaybetmiştir. Birbirleriyle vakit geçirmeye başlayan iki gencin arasında yeni bir aşk filizlenir. Bir süre sonra akciğer tedavisi için hastaneye yatan Hazel’a burada da Gus eşlik eder. Gus sevgilisini mutlu edebilmek için Hazel’ın en sevdiği kitabın yazarıyla tanışması amacıyla bir seyahat planlar. Amsterdam’da yazar Peter Van Houten’i bulmak için bir adım atarlar. 

Film Hakkında:

  • Adı: The Fault in Our Stars
  • Yapım Yılı: 2014
  • Yönetmen: Josh Boone
  • Ülke: ABD
  • IMDB Puanı: 7.7

Aynı Yıldızın Altında filmi, romantik filmler arasında şimdiden bir kült haline gelmiş ve pek çok ödüle layık görülmüştür. Yapımın, 2015 yılı MTV ödüllerine damga vurduğu söylenebilir. Ansel Elgort ve Shailane Woodley’in en iyi oyuncu ödüllerini aldıkları film, geceden 7 farklı ödülle döndü. 

Cennete Yakın filmiyle alakalı bilgi almak için bağlantıya tıklayın.

Aynı Yıldızın Altında Film Analizi

Film, kimi zaman kaderin aşk da dahil olmak üzere her durumun önüne geçtiğinin duygusal bir anlatısı olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca mutlu olmak ve sevmek isteyen iki gencin kanser gibi ciddi bir problemle karşı karşıya kalması, herkese dokunmayı başaran bir öykü olarak beliriyor.

William Shakespeare’in de eserlerinde sık sık kullandığı kader teması, bu filmle birlikte yeni bir boyut kazanıyor. Kaderlerinde kansere yakalanmak olan iki gencin her şeye rağmen gülmeye, sevmeye ve yaşamaya devam etmeye duydukları inanç, izleyenleri de bu maceraya dahil ediyor.

Filmde, her zaman kendi kaderimizi belirleyemesek de ona tamamen teslim olmak zorunda değiliz teması hissediliyor. İki genç aşığın Amsterdam seyahati, yazarla tanışmaları ve kitapla ilgili tasarladıkları alternatif hikaye bu bağlamda değerlendirilmeli. Eğer ölüm kaçınılmazsa onu kapalı kapılar ardında beklemek ve tüm zamanı korkarak geçirmek mi gerek? Yoksa var olan vakti sevginin güçlü kollarında geçirmek için elimizden bir şey gelir mi?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir