Haberler

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli askerlikten yararlanmak amacıyla gerekli işlemlerin her birini tamamlamış olan kişiler, bedelli askerlik yerlerini merak etmeye başladı. Yakın bir zamanda vatani görevlerini yerine getirmek amacıyla kışlalarda yerini alacak olan askerlerin “Bedelli askerlik yerleri ne zaman açıklanacak?” sorusu gündeme düştü. Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen bedelli askerlik yerleri için gözler bedelli askerlik sorgulamasının yapılacağı e-devlet sorgulama sayfasına çevrildi. Haberimiz içerisinde 2022 bedelli askerlik yerleri ve sevk tarihlerine dair detaylara değineceğiz.

Bedelli Askerlik Yerleri Açıklandı Mı?

Bedelli askerlik yerlerinin her yıl olduğu gibi Ocak ayı içerisinde belli olacağı konuşuluyordu. 2022 yılı için bedelli askerlik başvurusunda bulunan binlerce asker adayı, Ocak ayı için aynı beklenti içerisindeydi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), geçtiğimiz günlerde son dakika açıklaması olarak bedelli askerlik yerlerinin 28 Ocak 2022’de belli olacağını açıkladı. Bedelli askerlik başvurusunda bulanan adaylar ve aileleri gözlerini sonuçların yayınlanacağı e-devlet sorgulama sayfasına çevirdi.

28 Ocak 2022 tarihine gelindiğinde bekleyiş son buldu. Sabah saatlerinde Milli Savunma Bakanlığı’nın duyurusu ile birlikte bedelli askerlik yerleri açıklandı. 2022 yılında bedelli askerlikten faydalanmak isteyen adaylar, seçim ve sınıflandırma sonuçlarını e-devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden öğrenebilecek.

Bedelli Askerlik Yerleri Nasıl Sorgulanacak?

Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama
Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama ekranı

Bedelli askerlik başvurusunda bulunan adaylar, askerlik yerlerinin duyurulmasının ardından nasıl sorgulama yapacaklarını merak etmeye başladı. Bedelli askerlikten faydalanacak olan adaylar, e-devlet üzerinden giriş yaparak “Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama” ekranından bedelli askerlik yerlerini öğrenebilecek. Milli Savunma Bakanlığı’nın duyurusuna göre, e-devlet üzerinden sorgulama yapılamadığı takdirde askerlik şubelerinden de bedelli askerlik yerlerinin öğrenilmesi mümkün.

Bedelli Askerlik Sevk Tarihleri Duyuruldu

Bedelli askerlik yerlerini öğrenen adaylar için sevk tarihleri de merak konusu olmakta. Milli Savunma Bakanlığı, Şubat ayı itibariyle sevk işlemlerinin başlayacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, 3 Şubat 2022 tarihinde sevk edilmeye başlanacak olan adaylardan, 2-3 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR testi sonuçları beklenecek. Negatif sonuç belgesi teslim edenlerin sevki aynı tarihlerde gerçekleştirilecek ve askerler, askerlik yerlerine teslim edilecek.

MSB, toplum sağlığı açısından önemli olan aşı uygulamalarına dair askerlerin uyması gereken yükümlülükleri de paylaştı. Buna göre, bedelli askerlik adaylarının sevk tarihlerinden önce aşılarını tamamlamaları ve birliklerine teslim olabilmek için aşı kartlarında yanlarında bulundurmaları gerektiği açıklandı. Aşı kartı almak için ise Hayat Eve Sığar (HES) veya e-Nabız uygulamaları kullanılabilecek.

Hulusi Akar: Bedelli Askerlik Başvurularında %57 Artış Yaşandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz haftalarda basın yayın kuruluşları ile toplantı düzenledi. Bakan, yaptığı açıklamalarda bedelli askerlik konusunda da değinerek merak edilen soruları cevapladı. 2021 yılında bedelli askerlik başvurularında %57 artış yaşandığını duyuran Koca, bedelli askerlik ücretlerini de kesin olarak duyurdu.

Bakan Akar,” Bedelli askerliğin sürekli hale gelmesi belirsizliğin ortadan kalkmasında gerçekten çok önemli. Bedelli askerlik başvurularında 2021 yılında yüzde 57 artış oldu. Bedelli askerlik ücreti de son belirlemelere göre 55 bin 194 lira.” ifadelerine konuşmasında yer verdi. Açıklanan bedelli askerlik ücretinin Ocak-Haziran ayları içerisinde geçerli olduğu ve Temmuz-Aralık ayları için Haziran ayının son haftasında yeni ücretin açıklanacağı belirtildi.

Geçtiğimiz yıllara bakıldığında, 2021 Ocak-Haziran döneminde 39 bin 788 Türk lirası olan bedelli askerlik ücreti 2021 Temmuz-Aralık döneminde 43 bin 150 Türk lirası olmuştu.

Bedelli askerlik ücreti hakkında daha fazla detaya 2022 Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu mu? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir