Sinema

Boğa Boğa Filmi Konusu, Oyuncuları ve Analizi

Boga Boga Filmi Konusu

Netflix’in yerli yapımları genellikle hayal kırıklığına uğratsa da Boğa Boğa filminin en nitelikli yapımlardan biri olduğunu hemen belirtelim. Altın Koza ödülüne layık görülen Funda Eryiğit ve her filminde harikalar yaratan Kıvanç Tatlıtuğ, başrollerde adeta oyunculuk dersi veriyor. Boğa Boğa filmi konusu ise usta yazar Hakan Günday’ın kaleminden izleyeceğimiz, sürükleyici bir senaryoya sahip.

Film, prömiyerini 42. İstanbul Film Festivali’nde yapmıştı. İlk günden itibaren merak uyandırmaya başlaması, önde gelen bir festivalle adını duyurmasından kaynaklanıyor elbette. Ancak “Daha” filminin başarılı yönetmeni ve senaristi bu projede yer aldığı için gösterime gireceği tarihi ümitle bekledik! İşte, Boğa Boğa filmi konusu, oyuncuları ve analizi.

Boğa Boğa Filmi Kadrosu

Boga Boga filmi kadrosu
Boğa Boğa filmi kadrosu, TV ekranlarında görmeye alışkın olduğumuz yüzlerle birlikte başarılı tiyatro oyuncularından oluşuyor.

Başrolleri paylaştıkları için ilk etapta Kıvanç Tatlıtuğ ve Funda Eryiğit’ten bahsetsek de oyuncuların her biri, rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. “Naim Süleymanoğlu” filmindeki başarısıyla hafımıza kazınan Hayat Van Eck’i izleme şansını, bu filmle bir kez daha yakalıyoruz. Kadrosunda yer alan diğer oyuncular da aşina olduğumuz yüzler:

  • Nadi Güler
  • Melda Tuzluca
  • Şahan Efe Küçük
  • Aşkın Şenol
  • Onur Akgülgil
  • Gürgen Öz
  • Kerem Arslanoğlu
  • Müge Bayramoğlu

“Romantik Komedi” serisini izleyenler için Gürgen Öz, sürpriz bir isim aslında. Kıvanç Tatlıtuğ gibi üstlendiği her karakterde bambaşka biri olduğunu görüyoruz. Tek tip jest ve mimiklere sahip oyuncuları izlemekten sıkılanlar için eşsiz bir kadrosu olduğunu söyleyebiliriz. Boğa Boğa filmi konusu itibariyle de izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başarıyor.

Boğa Boğa Filmi Konusu

Yalın ve Beyza çifti, İstanbul’da yaşadıkları karmaşık ve skandal dolu hayatlarından biraz olsun uzaklaşmak için taşınmaya karar verir. Beyza, bu sürecin yeni bir şans olduğunu düşünse de aslında onları bekleyen hayat, pek de sessiz sakin değildir. Yalın’ın farkındalığı ve gizlediği bir şeyler olduğu, henüz arabadayken anlaşılıyor.

Assos’a geldikleri günden itibaren köy halkının tepkisini çekerler. Burada, bakkaldan jandarmaya kadar herkes adeta Yalın’a düşmandır. Bu düşmanlığın elbette geçmişe uzanan bir hikayesi var.

Yalın, her ne kadar İstanbul’da yaşananlardan kaçıp saklanmak istese de köy halkı onu sürekli kışkırtır. Sakinliğini kaybeden başrolümüz, adeta bir boğaya dönüşerek köy halkını tek başına karşısına alır. Yer yer duygusallaşması ve dengesiz tutumları, Yalın’ın yaşadığı paranoyayı daha net görmemizi sağlıyor.

Beyza, olanlardan habersiz kabul ettiği taşınma fikrinin altında yatan hikayeyi filmin sonunda öğrenir. Çarpıcı senaryosu ve sürprizlerle dolu sonuyla dikkat çeken filmde, bambaşka hikayeler de var.

Boğa Boğa Filmi Analizi

Boga Boga filmi analizi
Boğa Boğa filmi analizi ve eleştirileri genellikle Yalın karakteri üzerine yapılsa da dikkat çekilmesi gereken birçok nokta var.

Kıvanç Tatlıtuğ, rolünün hakkını fazlasıyla vermiş olacak ki filmi izlerken dolandırıcı için üzüleceğiniz ve onu anlamak isteyeceğiniz sahneler var. Özellikle düşmanlarıyla çarpıştığı sahnelerde, sadece nefsi müdafaa yapar gibi izliyoruz onu. Bu, ustalıkla işlenmiş senaryonun gölgesinde şekilleniyor elbette.

Boğa Boğa filmi konusu ve oyuncularına dair analizi, içeriğimizin devamında daha detaylı yapacağız. Ancak bu kısımdan sonrasının spoiler içerdiğini belirtmeliyiz.

Yalın’ın Değişimi

Senaryonun bel kemiği, Yalın’ın zaman içerisinde değişen ruh hali. Bu ruh haline geçişi incelikle işlendiği için izleyici sebep-sonuç ilişkisi kurabiliyor. Haliyle başrolümüzü seviyor ve boğalaşacak kadar paranoyak birine döndüğünde bile izlemekten kendimizi alamıyoruz.

Esas Hikaye

Aslında film devam ederken esas hikayenin geçmişe dayandığını anlayabileceğimiz ipuçları var. Fakat bu hikaye, filmde sadece 15 dakikaya sığdırılmış. Evet, Yalın’ın bakkala gittiğinde aldığı ilk tepki, jandarmanın adeta onun ölümünü beklemesi, bize bir şeyler anlatıyor. Ancak tüm hikayeyi birleştiğimiz anın kısa olması, filmin olumsuz eleştirilecek yönlerinden biri.

Funda Eryiğit’in Sevişmesi Sahnesi

TV yapımı ya da Netflix fark etmez, biz kadın oyuncuları müstehcen sahnelerle anmayı seviyoruz. Üstelik Altın Kozalı, köklü tiyatrolarda başarı üstüne başarı sergileyen bir oyuncu olmasına rağmen. Funda Eryiğit’in ses getiren sayılı sahnesinden biri, sevişme sahnesi oldu. Sebebi ise senaryoda Beyza rolüne yeterince yer verilmemiş olması. Başrolleri paylaşan iki isme de aynı oranda ağırlık verilseydi, çok daha iyi bir senaryo izleyebilirdik.

Sonuç

Boğa Boğa konusu ve oyuncularıyla mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan biri. Eleştirilecek noktaları olmasına rağmen tasarımına ve çekimlerine özen gösterildiği bariz belli oluyor. Kapı gıcırtısından rüzgar sesine kadar her detay, adeta bizi hikayenin içine sürüklüyor.

Hakan Günday kaleminden çıkan bir senaryoda alt metinler olmama ihtimali yok tabi ki. Arabada dinledikleri kitabın sözlerini, belki ciddiye almadınız. Ama o sözler, yaşayacaklarının habercisi ve özetiydi. Filmlerde Ege, her zaman iç açıcı tasvir edilir. Onur Saylak, bu köyde yaşanacak kasveti daha ilk sahnede izleyiciye sunuyor. Baştan sona gerilim dolu olan filmde, geçmişin izlerinin, bir gün nasıl yüzümüze çarpacağını çok net görüyoruz.

Siz de film hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca sinema kategorimizde farklı analizler sunmaya devam ediyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz “Vakti Olmayanlar için Bir Buçuk Saatlik Filmler” de hoşunuza gidebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Boğa Boğa Filmi Nerede Çekildi?” state=”close”]Film çekimleri, Çanakkale’de tamamlandı.[/toggle]

[toggle title=”Boğa Boğa Film mi Dizi mi?” state=”close”]Boğa Boğa, Netflix’in yerli filmlerinden biridir.[/toggle]

[toggle title=”Boğa Boğa Filmi Konusu Ne?” state=”close”]Filmin konusu, geçmişinden uzaklaşmak isteyen Yalın ve eşi Beyza’nın, İstanbul’dan uzaklaşarak sakin bir köye göçmesini ele almıştır. Bu süreçte türlü finansal krizler yaşayan Yalın’ın, eşinden sakladığı bazı şeyler vardır.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir