Sağlık

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

boğaz ağrısı neden olur

Günümüzde hava kirliliğinden virüslere, soğuk algınlığından sigara dumanına birçok unsur boğaz ağrılarına yol açmaktadır. Özellikle de son zamanlarda Covid-19 nedeniyle “Boğaz ağrısı yaşayan çoğu insan, boğaz ağrısı neden olur?” sorusunun yanıtını sıkça arıyor. Bu yazımızda size boğaz ağrısı konusunda geniş kapsamlı bir araştırma sunuyoruz.

Boğaz Ağrısı Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Birçok hastalığın belirtisi olarak görülebilen boğaz ağrısı, genellikle en çok görülen belirtiler arasındadır. Grip, soğuk algınlığı enfeksiyonlarının her türlü hava durumunda ve birçok ortamda gerçekleşebilir. Özellikle yaşam kalitesini büyük oranda bozmasıyla bilinen boğaz ağrısı, çoğunlukla insanları endişelendirir.

Boğaz ağrısı genellikle bulunduğu bölgeye, ağrının şiddetine, öksürüğe eşlik etmesiyle daha tehlikeli noktalara işaret edebilmektedir. Boğaz ağrısıyla teşhis edilen en korkutucu hastalık gırtlak kanseri olmakla beraber, başka birçok tehlikeli hastalığa da işaret edebilir. Bazı durumlarda tahmin edilebilir sorunlar olsa da en doğru yanıt yine uzman hekimler tarafından incelenerek verilebilir.

Boğaz Ağrısının Türleri Nelerdir?

Boğaz Ağrısının Türleri Nelerdir?
Boğaz ağrısının türleri hastalığın oluşum nedenine göre değişiklik göstermektedir.

Boğaz ağrısı türleri genellikle boğazın hangi bölümlerinde bulunduğuyla ilgili olarak netleşmektedir. Boğaz ağrıları tanımlanırken hastanın öncelikle boğaz dokusunun nelerden etkilendiğine, ağrı şiddetine, ağrı bölgesine, öksürük olup olmadığına bakılır. Gerekli durumlarda doktorlar çeşitli testler ve film isteyebilir. Boğaz ağrısının bulunduğu bölgelere göre isimlendirilmesi ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Farenjit: Farenjit, Özellikle ağız boşluğunun arka kısmına denk gelen bölgede ve gırtlağa doğru giden noktada rastlanan bir ağrı türüdür.
 • Larenjit: Larenjit, larenks olarak adlandırılan yumuşak ve kısım kısım kıkırdaktan oluşan bölgede bulunabilir. Larenks, gırtlak ile ses kutusu arasında bir noktaya denk gelir. Bu bölgede ağrıyla beraber hafif şişlik de görülebilmektedir.
 • Tonsilit: Tonsilit, ağız ile bademcik arasındaki bölgede ağrı, yanma ve şişme hissiyle beraber görülür.

Boğaz ağrısı hakkında öğrenebilecek birçok şey bulunmaktadır. Eğer detaylı bir kılavuz arıyorsanız Boğaz Ağrısı adlı çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Boğaz Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Boğaz ağrıları, insanların büyük oranda yaşadığı bir problemdir. Bazı durumlar boğaz ağrısının daha tehlikeli olmasına neden olur. Genellikle virüslerden kaynaklanan boğaz ağrıları, bakterilerden kaynaklı enfeksiyonlar dışında başka hastalıkların da işaretçisi olabilir. Boğaz ağrılarının nedenlerini, üç ayrı başlık altında inceleyeceğiz.

Boğaz Ağrısına Sebebiyet Veren Hastalıklar

Boğaz Ağrısına Sebebiyet Veren Hastalıklar
Soğuk algınlığı ve grip sebebi ile boğaz ağrısına yakalanabilirsiniz.

Boğaz ağrısı temelde bazı hafif ve ağır hastalıkların belirtisi olabilir. Bu hastalıklar çeşitli nedenlerden kaynaklanan doğrudan boğaz hastalıkları ya da çevre organlarda bulunan hastalıkların yansıması da olabilir. Boğaz ağrısı, hastalıklardan sadece birkaçında öksürüğe eşlik edebilir. Boğazda ağrılara neden olan hastalıkların bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Grip / İnfluenza,
 • Nezle, Soğuk Algınlığı,
 • Öpücük Hastalığı / Enfeksiyöz Mononükleoz (Mono),
 • Krup Hastalığı (Ateşli ve Yoğun Öksürüklü Çocuk Hastalığı),
 • Suçiçeği,
 • Kızamık.

Dış Etkenlerden Kaynaklanan Boğaz Ağrıları

Dış Etkenlerden Kaynaklanan Boğaz Ağrıları
Boğaz ağrısına yol açabilen dış etkenler de bulunmaktadır.

Boğaz ağrısı yalnızca enfeksiyonlardan ve hastalıklardan değil, birçok farklı etkenden kaynaklı olarak da gelişebilir. Bunlar bazı çevresel faktörler ve maruz kalınan çeşitli unsurlardan kaynaklanabilmektedir. Dış etkenlerden kaynaklanan boğaz ağrılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Yoğun iş tempoları, fazla konuşma gibi sebeplerden kaynaklayan kas gerilmeleri,
 • Çevre kirliliği, tütün ve sigara dumanı, alkol, fazla baharat tüketmek, kimyasal ürünlerin oluşturduğu buharlar gibi çevresel faktörler,
 • Kuru havalar, boğaz kuruluğu, burun kapalılığı gibi sorunlar,
 • Evcil hayvanlara karşı bulunan alerjik hastalıklar ve çeşitli alerjiler.

Farklı Hastalıklardan Kaynaklanan Boğaz Ağrıları

Farklı Hastalıklardan Kaynaklanan Boğaz Ağrıları
Bazı kanser türleri ve zararlı virüsler boğaz ağrısına sebebiyet verebilir.

Bazı hastalıklar, boğazla ya da enfeksiyonla ilgili olmaksızın boğaz ağrılarına neden olabilmektedir. Özellikle boğaz çevresinde bulunan organlardan ya da solunum yollarının uzak noktalarından kaynaklanan bazı hastalıklar başta olmak üzere boğaz ağrısı birçok hastalık dahilinde görülebilmektedir.  Vücudun farklı bölgelerinde merkez oluştursa da bir şekilde boğaza bağlanan bazı organlardaki hastalıklar bu başlıkta önemli bir yer oluşturur. Ayrıca vücudun genelini hedef alan bazı hastalıklar da bu duruma yol açabilir. Vücutta boğaz ağrısına sebep olabilecek boğaz ağrılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kanser ve kanserli hücrelerin oluşumu, boğaz ağrısını tetikler.
 • Reflü (Gastroözofageal), hastalığı her ne kadar mideyi ilgilendiren bir hastalık olsa da çeşitli sebeplerden dolayı boğaz ağrısına neden olabilmektedir.
 • HIV virüsü taşıyıcısı olan ve aktif hastalığı yüzünden grip semptomu gösteren kişilerde görülebilir.

Boğaz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boğaz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?
En doğru tedavi için doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Ağırlıklı olarak enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan kaynaklanan boğaz ağrısı normal şartlar altında kısa süre sonra müdahalesiz bir şekilde düzelir. Düzelmeme durumlarında ya da daha ağır hastalık durumlarında iyileşme için antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra ağrı engelleyici olarak ağrı kesiciler de kullanılabilmektedir.

İlaçlar kullanılmadan önce doktor tavsiyesi ne uygun şekilde değerlendirilmeli ve en etkili ve farklı açılardan zararsız olanlar arasından seçilmelidir. Ayrıca doktor tavsiyesi olmadan alınan kimi ilaçların da yan etkilerinde boğaz ağrısı yer alabilir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Faktörler Nelerdir?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Faktörler Nelerdir?
Bol miktarda C vitamini tüketimi boğaz ağrısına ve soğuk algınlığına iyi gelebilir.

Özellikle kış dönemlerinde daha fazla karşılaştığımız boğaz ağrıları, çeşitli sebeplerden kaynaklanmaktadır ve farklılık göstermektedir. Özellikle enfeksiyon kaynaklı olarak gelişmiş olan hastalıklar için bol sıvı tüketimi, C vitamini takviyesi gibi yöntemler kullanılabilir. Ayrıca bitkisel çayların birçoğu boğaz ağrısına iyi gelebilmektedir.

Özellikle boğazın kendisinden kaynaklanan hastalıklar, bakteri ve enfeksiyon iltihaplanmaların temizlenmesi için uygun antibiyotik kullanılabilir. Hekim tavsiyeleri ilaç kullanırken mutlaka dikkate alınmalıdır. Boğaz enfeksiyonlarında tıbbi ilaçların yanı sıra bazı gargara ve besin takviyeleri mutlaka yapılmalıdır.

“Boğaz ağrıları neden olur?” sorusundan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda, boğaz ağrılarının çeşitli nedenlerine değindik ve farklı çözüm yolları aramaya çalıştık. Boğaz ağrısı yaşamak durumunda özellikle iki noktayı tekrar vurgulamakta yarar vardır. İlk olarak boğaz ağrılarını ihmal etmemek gerekir. İkinci olarak herhangi bir ilaç kullanımında mutlaka doktora danışılmalıdır.

Eğer boğaz ağrısına sahipseniz ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir